Vjesnik: 03. 01. 2001.
»Sječa« predsjednika sudova: Ramušćak, Gredelj i Šumanović su samo prvi u nizu
Ministru će, po nekim tumačenjima, svih 256 predsjednika sudova morati staviti mandat na raspolaganje / Neće biti veliko iznenađenje ako novi predsjednik Vrhovnog suda bude političar, a navodno su za to mjesto zainteresirani Luka Trconić i Ingrid Antičević-Marinović / Posao novih predsjednika sudova svest će se isključivo na poslove sudske uprave, za koju odgova
raju ministru, a sudovanjem se neće moći bavitiZAGREB, 2. siječnja - Od početka ove godine profesionalna sudbina svih predsjednika sudova u Hrvatskoj, općinskih, županijskih, prekršajnih i trgovačkih, u rukama je ministra pravosuđa Stjepana Ivaniševića. Tako će, prema nekim tumačenjima, svih 256 predsjednika sudova, morati svoje mandate staviti na raspolaganje. Ministar će potom, nakon raspisanih javnih natječaja, a na prijedlog sudačkih vijeća, izabrati nove predsjednike sudova. Poznato je i da je prijedl
og sudačkih vijeća neobvezujući za ministra, pa on u konačnici može arbitrarno postaviti predsjednike sudova.Na udaru bi se među prvima mogao naći predsjednik najvišeg, Vrhovnog suda Marijan Ramušćak. Uz Ramušćakovo ime, kako je poznato, u posljednje vrijeme vezalo se nekoliko pravosudnih afera. Iz pritvora su tako, zbog nemara Vrhovnog suda, puštena dvojica krijumčara drogom i jedan rodoskvrnitelj.Najnoviji je slučaj vezan uz Antuna Gudelja, ubojicu Josipa Reihl-Kira, kojeg je Vrhovni sud oslobodio 1997.
godine, da bi nedavno taj sud priznao grešku i ukinuo rješenje o oslobađanju. Kao novo rješenje, sada je ozakonjeno da će funkcija budućeg predsjednika Vrhovnog suda biti politička par excellance. Naime, njega će na prijedlog Predsjednika Republike i konzultacije mjerodavnog saborskog odbora, birati Zastupnički dom.Stoga, kako se šuška, neće biti veliko iznenađenje i ako novi predsjednik Vrhovnog suda potekne iz redova političara, a navodno su za to mjesto zainteresirani Luka Trconić i Ingrid Antičević-Marinović. Svojedobno se kao o pretendentu za Ramušćakovog nasljedniku pričalo i o Ranku Marijanu, aktualnom zamjeniku ministra pravosuđa, koji ima i zamjetno sudačko iskustvo.
Novim zakonom utvrđeno je i da će predsjednici sudova iole većeg suda, s više od 20 sudaca, bit će zapravo »privezani« isključivo za ministra pravosuđa. Naime, posao predsjednika tih sudova svest će se isključivo na poslove sudske uprave, za koju odgovaraju ministru, a sudovanjem se neće moći baviti. Dakle, može se reći i da je zakon
odavac predsjednicima sudova u iole većim sudovima, namijenio i političku ulogu.Za očekivati je stoga da će na ta mjesta doći osobe od posebnog ministrovog povjerenja. Predsjednik zagrebačkog Županijskog suda Miroslav Šumanović nosi težak uteg zbog toga što je u tom sudu nedavno pronađen manjak od milijun maraka, za što se neposredno okrivljuje bivša šefica računovodstva. Činjenica je da je tom slučaju ministar Ivanišević dao veliki značaj jer je zbog njega sazvao posebnu press-konfrenciju, na kojem se izm
eđu redaka dalo naslutiti da Šumanovića smatra »objektivno« odgovornim za slučaj nestanka novca. Zato neće biti veliko iznenađenje ako manjak u tom sudu bude iskorišten kao alibi za Šumanovićevu smjenu.Posljednji veći skandal koji se vezao uz Đuru Sessu, predsjednika Općinskog suda u Zagrebu, bilo je ubojstvo sutkinje, odvjetnice i klijentice u tom sudu. Bilo je to još u vrijeme HDZ-ove vlasti, a Sessa je tada tu aferu uspješno »preživio«. Znakovita je činjenica da je ministar Ivanišević nedavno najavio č
ešljanje financijskog poslovanja u svim sudovima. Stoga se može pretpostaviti da će »odletjeti« oni predsjednici sudova u kojima bude utvrđeni manjak u blagajni.Poseban je slučaj Vladimira Gredelja, koji je s ministrom Ivaniševićem u sukobu od prvih dana njegovog mandata. Protiv Gredelja prije devet mjeseci podignuta je kaznena prijava zbog nestanka 15.000 kuna kod nabavke automobila za bjelovarski sud. Gredelj tu prijavu doživljava kao pritisak. Često mu se spočitava pripadnost Potrebičinom »klanu«, no u
prilog mu ide činjenica je da bjelovarski Županijski sud najažurniji sud u državi. S druge strane, u bjelovarskom sudu ima dosta onih koji bi na Gredeljevu mjestu u sudu rado vidjeli nekog drugog.Kako neslužbeno doznajemo, kandidati za novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku među ostalima su sudac ovoga suda Damir Krahulec, te zamjenik Županijskog državnog odvjetnika Zvonko Vrban. Spomenuti konkurenti za ovu visoku funkciju, koncem su prošle godine brojna prijepodneva provodili zajedno na suđenju os
ječkome tajkunu Antunu Novaliću. Krahulec kao sudac, a Vrban kao zastupnik optužbe. Već na početku glavne rasprave dalo se zaključiti da je riječ o rivalima koji vode neku drugu bitku. Naime, na samom početku suđenja, Vrban je zatražio izuzeće suca Krahuleca iz ovoga slučaja zbog »njegove upitne objektivnosti«. Obrazlažući svoj zahtjev, Vrban je tada naglasio kako je Krahulec nekim svojim postupcima vezanim uz slučaj Novalić doveo u pitanje svoju objektivnost u prosuđivanju činjenica i zakonitom donošenju odluka. Krahulec je uzvratio kako u 20 godina njegova rada nikada nitko nije doveo u pitanje njegovu objektivnost. Osim toga, doznajemo da bi se za predsjednika Županijskog suda mogao kandidirati i sadašnji županijski državni odvjetnik Miroslav Jukić.Da je predsjednik varaždinskog Općinskog suda Damir Kontrec kupio gradski stan mimo javnog natječaja i po nižoj cijeni od uobičajene, nije nikakva tajna priča sa sudskih hodnika,nego se o tome oglasila i glavna državna revizorica Šima Krasić.
Spomenuti je stan prodan znatno jeftinije od uobičajene cijene, a takvu jeftinu procjenu sačinio je ovlašteni sudski vještak. Još jedna pikanterija: prije same kupnje stana, Damir Kontrec stanovao je u njemu plaćavši vrlo nisku najamninu (priča kaže tek nešto višu od 100 kuna mjesečno), a što je pak dogovorio s HDZ-ovim gradonačelnikom Vojvodom.
I priča vezana uz predsjednika Županijskog suda u Varaždinu Vladimira Flegara nije nikakvom tajnom, a zbog tekstova o njegovom kamatarenju u štedno kreditnoj zadruzi »Aurora« sam predsjednik Županijskog suda Flegar već je tužio jedne novine. Šaputanja kažu da je Vladimir Flegar u vremenu koje je prethodilo njegovu imenovanju za predsjednika Županijskog suda namjeravao otići u mirovinu, no - predomislio se.
Prema Vjesnikovu dobroobaviješćenom izvoru, bliskom splitskoj Palači pravde i resornom ministarstvu, trenutačni predsjednik splitskog Županijskog suda, Igor Benzon, tu funkciju mogao bi obnašati do umirovljenja. Ukoliko dođe do smjene, njegovo mjesto mogli bi zauzeti njegov dosadašnji zamjenik, sudac Josip Čule ili suci Županijskog suda Vicko Prančić i Sovjetka Režić. Predsjednik splitskog Općinskog suda Vlado Madunić sigurni je kandidat za odlazak. Madunić je došao kao iznenađenje, na mjesto bivšeg predsjednika suda Ante Šarića, pretekavši najkompetentnijeg kandidata, suca Damira Primorca. Prema Vjesnikovim izvorima, čini se kako Primorčevo vrijeme tek dolazi jer je on najozbiljniji pretendent za predsjednika Općinskog suda, kojeg svesrdno gura splitski gradonačelnik Ivica Škarić i još neki čelnici splitskog SDP-a. Primorčeve račune, špekulira se po hodnicima splitskog suda, ipak bi mogli pomrsiti neki od splitskih odvjetnika, članova SDP-a.
Na čelu splitskog Trgovačkog suda još uvijek je vršitelj dužnosti sudac Ivo Bakalić. Za izbor novog predsjednika natječaj je u tijeku, a izgleda kako promjena neće biti. Naime, Ivo Bakalić u Ministarstvu pravosuđa dobro kotira. Kako sada stvari stoje, jedina sigurna fotelja izgleda je ona predsjednika splitskog Prekršajnog suda koju će izgleda održati dosadašnji predsjednik Mladen Katunarić.
U Rijeci i nisu pretjerano sigurni da će biti provedena masovnija »sječa« predsjednika sudova, osim možda na velikim sudovima, obzirom da na većini malih sudova nema kandidata ni za suce, a kamoli za predsjednike sudova.
U ovom trenutku, u Rijeci se ne spominju imena mogućih novih predsjednika riječkih sudova, a ima i onih »dobro obaviještenih« koji tvrde da će mogući novi predsjednici doći u Rijeku iz nekih drugih sredina.
U Puli se očekuje određeno provjetravanje u Županijskom i Općinskom sudu.
Na udaru javnosti bio je posebno Županijski sud, posebno njegov predsjednik Ivan Milanović jer je doista složen, slučaj Herak, dodijelio jednoj mladoj sutkinji.
Hoće li doći do promjene na čelu Županijskog suda, kao i općinskih sudova u Puli, Pazinu, Bujama, Buzetu, Labinu, Poreču i Rovinju, teško je reći, jer građani više od samih promjena žele bolju organizaciju i dostupnost pojedinih službi.
Kako neslužbeno saznajemo, predsjedniku Županijskog suda u Šibeniku do mirovine je ostala još jedna godina rada, a hoće li mirovinu dočekati kao predsjednik tog suda, teško je kazati. Također je nezahvalno prognozirati hoće li se na listi za smjene naći Mirjana Belamarić, predsjednica Prekršajnog suda u Šibeniku, i Višnja Devčić
, aktualna predsjednica Općinskog suda, za sada je također teško je i nezahvalno prognozirati.(Biljana Bašić, Irena Dragičević, Karmen Gumbas, Damir Herceg, Jadranka Klisović, Maja Sajler i Mirko Urošević)