Novi list: 03. 01. 2001.
Beograd u novoj ofenzivi
Piše: Jelena Lović
Jugoslavenski ino-ministar Svilanović uoči svog posjeta Washingtonu - gdje će se susreti s predstavnicima odlazeće i dolazeće američke administracije - izjavljuje da je prioritet Beograda poboljšanje odnosa sa susjedima i stabiliziranje prilika u regiji.
Uoči Nove godine Jugoslavija je izvijestila Vijeće sigurnosti UN-a da s Hrvatskom želi riješiti spor oko Prevlake. lako nije poznato koji model Beograd ima u vidu, jugoslavenski premijer Žižić u svom se pismu pozvao na potrebu njegovanja dobrosusjedskih odnosa te je zaključno istakao volju da se problem riješi na “međusobno prihva
tljiv način”.Nekako u isto vrijeme Beograd je najavio da će izbjeglicama iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koje žive u Jugoslaviji, omogućiti stjecanje dvostrukog državljanstva. Prema dosadašnjim propisima, Srbi izbjegli u Jugoslaviju mogli su dobiti tamošnje državljanstvo samo ako su se prethodno odrekli dotadašnjeg, hrvatskog ili bosanskohercegovačkog. Mnogi su to odbili iz straha da će tako ostati bez prava na povratak i svoju imovinu.
Tri inicijative u kratkom vremenu znak su svojevrsne ofenzive Beograda. Nakon republičkih izbora, na kojima je Milošević definitivno poražen, nova je vlast dobila šansu da zaista zavlada Srbijom. Odmah se krenulo u žustrije sređivanje odnosa unutar zemlje, ali i u drugačije pozicioniranje Jugoslavije u regiji. Beograd se, bez obzira smatrali ga glavnim gradom Jugoslavije ili Srbije, pokušava osoviti na noge. Želi vratiti u proteklom desetljeću zbog "balkanskog krvnika" izgubljene pozicije. Sređivanjem odnosa sa susjedima, za međunarodnu zajednicu postaje relevantna adresa. Nastoji se predstaviti, i nametnuti, kao njen pouzdanik na Balkanu.
Što beogradske inicijative znače za Hrvatsku? U svakom su slučaju ohrabrujući znak. Znak su da je vrijeme rata definitivno prošlo, da dolazi vrijeme u kojem će se i sa susjedom na istoku odnosi, i sporovi, rješavati na miran način. To neće ići ni glatko ni brzo, možda će trajati godinama, ni sa Slovenijom ne ide brže, ali je najvažnije da se više neće pucati. U tom smislu Hrvatska u Srbiji može dobiti svojevrsnog partnera, između ostalog
i u velikom poslu stabiliziranja regije.Ali takvim novim pozicioniranjem Beograd za Zagreb također u nekom smislu postaje rivalom. Dva jaka centra u regiji pred međunarodnom će zajednicom otvoriti svojevrsno natjecanje. Mjerit će se između sebe, jer će ih i drugi međusobno mjeriti. Za Hrvatsku više neće biti tako jednostavno kao dosad predstavljati se boljom od Srbije. Od takve vrste natjecanja može biti samo koristi. Za obje zemlje. Dosad se smatralo da ono što je dobro za Srbiju, nije dobro za Hrvatsku.
Možda i tom pravilu istječe rok trajanja.