Novi list: 04. 01. 2001.

NAKON GRANIĆEVA PRIJEDLOGA DA PREDSJEDNIK HSLS-a POSTANE ČLAN BANSKIH DVORA

Ulazak Budiše u Vladu bio bi samo sedativ

Uključivanjem Budiše u Vladu šestorka bi samo odgodila suočavanje s istinom da je postojeća vlada nedjelotvorna, nemoćna i bez dovoljno jasne vizije, te da joj treba radikalniji rez

Piše: Branko PODGORNIK

ZAGREB - Službena rasprava o rekonstrukciji koalicijske Vlade još nije ni počela, a već se pojavio prijedlog da Dražen Budiša, predsjednik HSLS-a, postane član Vlade, i to tako da mu se dodijeli mjesto njezinog četvrtog potpredsjednika, zaduženog za nacionalnu sigurnost. Prijedlog zapravo nije nov, jer se u redovima HSLS-a pojavio prošloga ljeta, ali ga je ovih dana obnovio potpredsjednik Vlade dr. Goran Granić.

Štoviše, takav je prijedlog prije pola godine među mnogim članovima vladajuće koalicije naišao “na nož”, a tome se usprotivio i sam Budiša. Slično se dogodilo i danas, jer su samo dan poslije Granićeva istupa njegov prijedlog pokopali Đurđa Adlešić (HSLS) i Ivan Ninić (SDP), vjerojatno i prije nego što su o njemu ozbiljno razmislili i prije nego što se o tome izjasnio sam Budiša.

No, Granićev prijedlog potvrđuje mišljenja da koalicijska Vlada teško može opstati takva kakva je sada i da u vezi s njom treba nešto radikalnije mijenjati, jer se unatoč razmjerno dobroj ocjeni kakvu još uživa u javnosti, iznutra sve više pokazuje kao troma, slabo djelotvorna i labilna. Najgore od svega što joj se može dogoditi jest da Dražen Budiša počne ozbiljno razmišljati o tome da HSLS napusti vladajuću koaliciju, čime bi se ona suočila s raspadom i prijevremenim izborima.

Premještanje težišta

Ne treba zaboraviti da je Budiša nedavno predložio da se predsjednici stranaka šestorke više ne sastaju u sadašnjem sastavu, odnosno da usklađivanje šestorke u izvršnoj vlasti treba prepustiti samim članovima Vlade - što su ostali iz šestorke također odbili. Budiša je time dao naslutiti kako se želi distancirati od Vlade i da bi u jednom trenutku mogao postati njezin otvoreni kritičar, i to iz saborskih klupa.

Naime, prijedlog predsjednika HSLS-a, po kojem bi Vlada trebala raditi svoj posao, a političke stranke svoj, ponešto drukčiji posao, nagovješćuje premještanje Budišinog političkog težišta u Sabor, kao i jačanje parlamenta spram Banskih dvora, u skladu s nedavnim ustavnim promjenama. U tom sklopu, Granićev prijedlog o ulasku Budiše u Vladu može se protumačiti i kao težnja Banskih dvora da spriječe buđenje iz sna Hrvatskog sabora koji, nakon ustavnog razvlašćivanja Tuđmanovih Predsjedničkih dvora, mora postati glavni kontrolor i kritičar izvršne vlasti.

Bez prave rekonstrukcije

Jasno je, dakle, da je hrvatska Vlada prepuna slabih točaka, pa mnogi traže rješenja kako bi očuvala kakvu-takvu stabilnost uoči rekonstrukcije najavljene za veljaču. No, ako bi uzela Budišu u Banske dvore, to bi za vladajuću koaliciju značilo samo odgodu suočavanja s istinom. Ona glasi da je ova višestranačka Vlada spora, nemoćna, nedjelotvorna, bez kohezije i bez dovoljno jasne vizije, a da mnogi ministri ne zadovoljavaju ni najminimalnije uvjete za obavljanje svojih dužnosti. Vladi je, po svemu sudeći, potreban radikalan rez, a iz vladajuće koalicije nude se samo lijekovi za smirenje.

Prema najnovijim neslužbenim vijestima iz vrha vladajuće koalicije, smanjenja broja ministarstava - o čemu je uoči Božića govorio premijer Račan - najvjerojatnije neće biti, jer je to ovoj višestranačkoj Vladi, gladnoj ministarskih mjesta, teško provesti. Štoviše, prema najnovijoj izjavi predsjednika HSS-a Zlatka Tomčića - kojeg je SDP posljednjih mjeseci odabrao za glavnog partnera, umjesto nesigurnog Budiše - neće biti ni prave rekonstrukcije Vlade, već samo preraspodjele posla među nekim ministarstvima.