Glas Amerike: 05. 01. 2001.

Albright: Miloševiću i ostalim optuženima za ratne zločine treba suditi u den Haagu

Izvješće: Ivice Puljica

"Mi želimo da se Miloševiću sudi za zločine, ali na tlu Jugoslavije i ako treba u suradnji s haškim tribunalom - izjavio je novi šef jugoslavenske diplomacije Goran Svilanović nakon susreta s američkom državnom tajnicom Madeline Albright u zgradi State Departmenta.

Američka državna tajnica toplo je pozdravila gospodina Svilanovića ističući da je on bio jedan od najglasnijih u traženju demokracije i zaštiti ljudskih prava u Srbiji u vrijeme režima Slobodana Miloševića. Gospođa Albright je pozdravila sve što je nova jugoslevanska vlada do sada uradila, a istaknula je kako se razgovaralo o nekoliko tema, a među njima i o suradnji Beograda s Međunarodnim sudom za ratne zločine:

"U našim razgovorima ja sam ponovila stav međunarodne zajednice da Milošević i ostali optuženi za ratne zločine na Međunarodnom sudu moraju odgovarati za svoja djela u den Haagu. Moja vlada traži način da se nastavi suradnja s Beogradom kako bi se osigurala sigurnost, demokracija i prosperitet za sve stanovnike Jugoslavije."

Jugoslavenski ministar vanjskih poslova Goran Svilanović, također je naglasio kako se nada da će nastaviti trenutno dobri odnosi sa Sjedinjenim Državama. " Mi vjerujemo da su ratovi u regiji okončani i učinit ćemo što možemo kako bi ne samo naša vlada nego i svi stanovnici Jugoslavije krenuli prema demokraciji, miru i poboljšanju ljudskih prava u našoj zemlji" - istaknuo je ministar Svilanović koji je na novinarski upit kako komentira riječi gospođe Albright da Milošević i svi optuženici trebaju ići u Den Haag odgovorio sljedeće:

"Nemam komentara, jer se mi u potpunosti slažemo da svi oni koji su organizirali ili počinili zločine trebaju odgovarati za ono što su učinili, kao i za posljedice koje su izazvali u regiji. Mi ćemo ispuniti naše obveze i odgovornosti koje proizilaze iz daytonskog sporazuma, kao i iz suradnje s haškim tribunalom. Mi imamo nekoliko prijedloga oko toga, a oni se svode na to da se Slobodanu Miloševiću sudi u Jugoslaviji, ako treba u suradnji s haškim sudom. To znači s njihovim dokazima."

Jugoslavenski ministar vanjskih poslova je prije susreta u State Departmentu izjavio kako njegova vlada razmatra nekoliko mogućnosti, ali da su najbliži varijanti da se Miloševiću sudi u Jugoslaviji umjesto da ga se isporuči haškom tribunalu. Isto je rekao i za ostale optuženike koji se nalaze u Jugoslaviji, a počinili su zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. To znači da bi, po njegovom mišljenju, generalu Ratku Mladiću i Vukovarskoj trojci - Šljivančaninu, Radiću i Mrkšiću - trebalo suditi u Jugoslaviji, a da bi se mogli koristiti dokazi međunarodnog tribunala ili koristiti i njihove zakonske odredbe.

Američka državna tajnica je govorila i o mogućnosti povlačenja američkih postrojbi iz BiH i s Kosova, jer je takvih najava bilo od strane suradnika novoizabranog predsjednika Georga Walkera Busha: "Ja sam mnogo puta rekla da je Balkan komplicirana priča i da je to takozvana pojava dugog trajanja. Mirnoj i ujedinjenoj Europi nedostajao je balkanski mir. To nije priča koja traje jedan četvorogodišnji mandat" - kazala je gospođa Albright i istaknula:

"Nadam se i već sam razgovarala s generalom Powellom o važnosti kontinuiteta u pružanju potpore koju smo mi - Sjedinjene Države i naši europski saveznici - pružili Balkanu. Isto tako mislim da i nova jugoslavenska vlada mora imati i ekonomsku, ali i podršku naših postrojbi. Jasno je da naši vojnici neće ostati zauvijek i mi nikada nismo ni mislili da tamo ostanu zauvijek. General Powell je kazao kako će sagledati cijelu stvar i ja mislim da svi trebamo shvatiti da je to dugačak proces...''

Goran Svilanovic smatra da bi do smanjenja broja međunarodnih vojnika na Balkanu moglo doći ukoliko bi sve zemlje iz regije surađivale u potpunosti u učvršćivanju mira i stabilnosti. To bi dozvolilo i američkoj vladi da smanji broj svojih vojnika - izjavio je šef jugoslavenske diplomacije na kraju konferencije za novinstvo u State Departmentu.