Jutarnji list: 09. 01. 2001.
Prenosimo iz Financial Timesa:
Stanley Fischer iz MMF-a o tečajnim režimima u svijetuMMF: Za zemlje poput Hrvatske fiksni tečaj
Zemlje otvorene dotoku inozemnoga kapitala dobro čine ako se odriču prilagodljivog tečajnog režima, rekao je prvi zamjenik izvršnog direktora Međunarodnoga
monetarnog fonda Stanley Fischer proteklog vikenda u New Orleansu.Naime, pokazalo se da "tijekom duljeg razdoblja sustav fleksibilnog vezivanja domaće za neku stranu valutu u stvarnosti nije uspješan".
Na skupu Američke udruge ekonomista - u govoru pod naslovom Tečajni režimi: je li bipolarni pogled dobar? - Fischer je razmotrio stav da uspješni mogu biti samo čvrsto vezani ili slobodno plivajući tečajevi. Visoki dužnosnik MMF-a izveo je tri zaključka za zemlje otvorene stranom kapitalu. Prvi, da "vez
ani tečaj nije održiv ako nije vrlo čvrst"; drugi, da je "moguća i široka lepeza fleksibilnih tečajnih režima"; i treći, da je "većina zemalja vrlo osjetljiva na promjene tečaja".Stanley Fischer je iznio podatke kako manji broj zemalja u praksi koristi fleksibilne režime, dok se većina priklonila ili tečaju čvrsto vezanom za neku stranu valutu ili slobodnim formiranju tečaja. Među prve spadaju valutni odbor dolarizacija zemlje ili pripadnost valutnoj uniji. U drugu skupinu pripadaju razni plivajući aranžmani, uključujući i upravljano plivanje tečaja.
Izbor između čvrstog i slobodno plivajućeg tečaja "ovisi o karakteristikama ekonomije te o iskustvima s inflacijom". Birajući između valutnog odbora i dolarizacije, zemlje biraju između veće vjerodostojnosti s gubitkom emisione dobiti i prednosti zadržavanja mogućnosti za deprecijaciju.
Stanley Fischer je napomenuo da se režim vezanog tečaja "još može koristiti za zaustavljanje visoke inflacije bez velike krize, ali je vrlo važno da se zemlja tijekom tog procesa oslobodi vezanog tečaja", izvijestio je jučer u Financial Timesu Martin Wolf.
Ocjena drugog po rangu dužnosnika MMF-a osobito je važna za Hrvatsku koja je formalno usvojila i MMF-u prijavila tečajni režim upravljanog plivanja (managed floating), a u stvarnostije koristila fleksibilno vezani tečaj za njemačku marku ili sustav "prljavog plivanja". U takvim prilikama nikad se nije znalo kad će HNB intervenirati na tržištu i braniti "stabilni tečaj", a kad će dopustiti kuni da oslabi ili ojača. (R. B.)