N/r

- Predsjedniku Republike g. Stjepanu Mesiću

- Predsjedniku Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav

Zastupničkog doma HS, g. Mati Arloviću

- Predsjedniku Vlade RH, g. Ivici Račanu

- PRIOPĆENJE ZA TISAK

Zagreb, 09. 01. 2001.

Tema: Jadranko Crnić opet na Ustavnom sudu, zajedno s Kandareom?

NAJCRNJI OBLACI IZNAD TRGA SVETOG MARKA

Iznad Trga svetog Marka u Zagrebu opet se nadvili najcrnji oblaci, uz ionako crne oblake koji pokrivaju Banske dvore, Hrvatski sabor i Ustavni sud Republike Hrvatske: Udruga sudaca na čelu s g. Gredeljom predložila je bivšeg dugogodišnjeg predsjednika Ustavnog suda Jadranka Crnića za suca Ustavnog suda. S obzirom da je Jadranko Crnić zadužio bivši hadezeov režim zatiranjem Hrvatske stranke prava, ne sumnjamo da će i režim crveno-žute koalicije (Račan-Budiša) uzeti u obzir zasluge Tuđmanovog prvoborca iz bivšeg režima. Kandareova kandidatura potvrđuje trgovinu koju je Račan sklopio s Đapićem za vrijeme ustavnih promjena?

Podsjetnik

Posljednji obnovljeni saziv Ustavnog suda ne obećava ništa dobroga, s obzirom da je obnovljen po stranačkom kriteriju, čime je sudska vlast, iz ionako samo nominalno neovisne sfere, prešla i službeno u zavisnu sferu od izvršne vlasti. Kako će suci iz Hrvatske demokratske zajednice, Socijaldemokratske partije i Liberalne stranke suditi nepristrano kad postoji partijsko-stranačka stega ili tzv. “demokratski centralizam”? Pored toga, Ustavni sud vuče za sobom željeznu kuglu s likom Vice Vukojevića kojega jedna žena muslimanske nacionalnosti tereti da ju je za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini silovao nekadašnji brigadir Hrvatskog vijeća obrane. HSP 1861. je 09.11.1999. godine Ustavnom sudu pod predsjedanjem Jadranka Crnića podnijela zahtjev za udaljenjem tada izabranog suca Ustavnog suda Vice Vukojevića, a Ustavni sud je 29.11.1999. odbio taj opravdani zahtjev. (Znači, kad treba učiniti krivu umjesto pravu stvar, sudi se ažurno.) SDP je u Ustavni sud “delegirao” bivšeg strojobravara koji je naknadno diplomirao pravo. Sada bi se trebao vratiti Jadranko Crnić koji je sudačku karijeru u socijalističkoj Jugoslaviji počeo u Gospiću, te bi ga trebalo pitati zašto je naglo suspendiran iz pravosuđa i preselio u Dugo selo kraj Zagreba, gdje i danas živi.

Nepotizam nakon nepotizma

Iako se naša riječ ne uvažava sve dok viša sila iznad, primjerice Račanove, potvrdi “minornu politiku” Hrvatske stranke prava 1861. kao primjerice Haaški sud, ipak treba ponoviti da je bivši predsjednik Ustavnog suda sudio u korist uzurpatora Hrvatske stranke prava Ante Đapića protivno svih predmetnih dokaza, propisa, zakona i Ustava naše Republike (Odluka Ustavnog suda pod predsjedavanjem Jadranka Crnića o odbijanju ustavne tužbe Dobroslava Parage protiv Upravnog suda i rješenja Ministarstva uprave o promjeni osobe ovlaštene za predstavljanje i zastupanje Hrvatske stranke prava). Bivši ministar uprave Jurica Malčić, koji je 1993. donio protuzakonito rješenje o “preregistraciji” predsjednika Hrvatske stranke prava u korist Ante Đapića također je nagrađen mjestom u Ustavnom sudu. (Znakovito!?)

Podsjećamo da su prije sedam godina “Pismo potpore Hrvatskoj stranci prava i legalnom Predsjedniku Hrvatske stranke prava Dobroslavu Paragi” Ustavnom sudu potpisali Miko Tripalo, Slavko Goldstein, dr. Ivo Banac, Dragutin Lesar, Ivan Zvonimir Čičak, dr. Slobodan Lang, Vjekoslav Vidović, Boris Kunst, dr. Marko Veselica, dr. Izet Aganović, dr. Ivo Goldstein, dr. Zvonimir Šeparović, Hans Peter Rullman i drugi. (Vidi “Novi list” od 21.3.1994.) Nagrada za zatiranje Hrvatske stranke prava je Jadranku Crniću bila, ne samo dugogodišnje predsjedavanje Ustavnim sudom, nego i sin Ivica na položaju ministra pravosuđa. Era obiteljske politike, zvane nepotizam, od prvih demokratskih promjena iz 1990. nastavlja se nakon drugih demokratskih promjena od 3. siječnja 2000. godine: prije su bili Miroslav i Franjo, Ivica i Jadranko, Zlatko i Franjo, Goran i Mate itd, a danas možemo nabrojati bivšu Račanovu ženu, i aktualnu, kao “stručnjake” po ministarstvima, i Radoševe kumove… Može Agata Račan biti najbolji stručnjak od svih stručnjaka, ali joj nije mjesto u Ustavnom sudu dokle god joj je bivši suprug aktualni premijer.

Za vrijeme ustavnih promjena Račan je sklepao i sklopio savez sa Đapićem koji možda uključuje i lansiranje Đapićevog mentora Borisa Kandarea u Ustavni sud (pod motom: jedna ruka drugu mije.) Poput Tuđmana, i Račanu je na pameti samo jedna misao: Kako držati Paragu podalje od birača? Zato Račan i nema političku doktrinu i ekonomsku strategiju, pošto previše vremena troši na stvaranje spletki oko pravnog predmeta Hrvatske stranke prava. Tko ne vjeruje neka pita ministra Ivaniševića (ako smije reći i priznati sramotu). U svakom slučaju, tko god se rukuje i smije sa osumnjičenim Đapićem, tko god s njim stvara spletke i koči pravnu državu, za takve osobe ne vrijedi samo narodna poslovica “S kim si, takav si!” nego i pravna država koja će stupiti na snagu prije ili kasnije.

Ured za odnose s javnošću

Goran Jurišić