Vjesnik: 10. 01. 2001.
Tomčić: Vlada kasni samo dva mjeseca s preuzimanjem transkripata
Kostović: Postojala je odluka Vlade da se dokumenti, njih 14.000, moraju popisati i predati UNS-u / Sve je bilo zapečaćeno, a pečat mogu skinuti UNS ili Predsjednički ured / Za preuzimanje transkripata Vladi će trebati barem dva mjeseca
ZAGREB, 9. siječnja - Vlada će na sjednici u četvrtak, kako je najavio premijer, regulirati status transkipata s Pantovčaka i način njihove upotrebe. Uostalom, u sklopu ustavnih promjena nadležnost nad transkriptima preuzimaju Banski dvori.
Novinare je zanimalo kako predsjednik Sabora komentira činjenicu da godinu dana nakon izbora Vlada sređuje transkripte iz Ureda Predsjednika? Smatra li on da se zakasnilo s tim činom?
Zlatko Tomčić kazao je da se ne može govoriti o dugom, već eventualno o dvomjesečnom zakašnjenju otkako su prihvaćene ustavne promjene. Naime, do donošenja tih promjena, predsjednik Republike Hrvatske imao je potpune ovlasti da te transkripte zadrži u Uredu. Nakon ustavnih promjena logično je da se barem dio dokumenata koji obuhvaćaju podatke u vezi s Haaškim sudom vrati pod ingerenciju Vlade, rekao je Tomčić. Dodao je k
ako nema podataka o tome koliko je tih transkripata predsjednik Republike dao mimo Vladina ureda. Činjenicu pak da Sabor još nije donio zakon o raspolaganju arhivskom građom, na što se obvezao svojim zaključcima, predsjednik Tomčić nije želio komentirati.Bivši predstojnik Ureda predsjednika Tuđmana Ivica Kostović, govoreći o dokumentaciji u tom Uredu, rekao je kako je postojala odluka Vlade da se svi dokumenti moraju popisati i predati UNS-u. Izuzetak su bili neki privatni razgovori predsjednika Republike Hrvatske. Upravo na temelju te odluke Vlade i Pravilnika o službenoj tajni, svi su se dokumenti popisali, objasnio je Kostović te istaknuo da postoji oko 14.000 različitih dokumenata. Podsjetio je da je taj posao radilo povjerenstvo i to gotovo dva mjeseca, te da je nakon toga sve dokumente ponovo prekontrolirao i popisao UNS prije preuzimanja. Kostović je također rekao da je sve bilo zapečaćeno, a UNS je odlučio da dokumentacija ostane u Uredu Predsjednika. Budući da je sve to provedeno prema odluci Vlade, ona je, smatra Kostović, obvezna kontrolirati svrsishodnu upotrebu dokumenata i to od trenutka kad su zapečaćeni. Dodaje da se pečat može skinuti ili naredbom UNS-a, ili naredbom iz Predsjedničkog ureda.
Kostović naglašava da preuzimanje dokumenata Vlada ne može napraviti na brzinu jer se sve ponovo mora popisati i utvrditi ako eventualno nešto nedostaje. Procjene su da za taj posao treba barem mjesec i pol do dva.
Goranka Jureško