Jutarnji list: 11. 01. 2001.

DOKUMENTI Vlada danas iza zatvorenih vrata odlučuje o korištenju dokumentacije Franje Tuđmana

Svi Tuđmanovi dokumenti bit će preseljeni u Hrvatski državni arhiv

Vladina odluka odnosit će se, doznajemo, na svu službenu dokumentaciju pokojnog predsjednika, a ne samo na transkripte. Ako neki transkript krene za Haag, morat će i u hrvatsku javnost

Pišu: N. Jelić, O. Obad i K. Žabec

ZAGREB - Kao što je premijer Ivica Račan najavio, Vlada će danas na zatvorenom dijelu sjednice donijeti odluku o načinu korištenja dokumentacije predsjednika Tuđmana. To nam je jučer potvrdlila glasnogovornica Vlade Aleksandra Kolarić.

Vladina odluka odnosit će se, doznajemo, na svu službenu dokumentaciju pokojnoga predsjednika Tuđmana, a ne samo na transkripte njegovih razgovora s ostalim državnim dužnosnicima, čije je objavljivanje dosad izazivalo najviše dvojbi u javnosti. Odluku o načinu korištenja dokumentacije Vlada je pripremila u suradnji sa stručnjacima iz Hrvatskoga državnog arhiva s kojima je sastanak održan u utorak. Budući da se konačna verzija odluke jučer još pripremala u Banskim dvorima, nismo doznali što će se točno učiniti s dokumentacijom s Pantovčaka.

Još nije određen rok

No, prema našim informacijama, Tuđmanovi dokumenti bit će preneseni i pohranjeni u Hrvatskom državnom arhivu, ali još nije preciziran rok u kojemu se to planira učiniti. Ako će se Vlada voditi uobičajenom praksom, to znači da će svu dokumentaciju najprije popisati Ured Predsjednika, a nakon preuzimanja i Vlada kako bi se obostrano registrirali svi dokumenti. No, bez obzira na to gdje će se nalaziti dokumentacija, ostaje pitanje njezine dostupnosti, odnosno hoće li nakon preseljenja u Hrvatski državni arhiv svaki građanin moći slobodno zatražiti uvid u te dokumente ili će oni biti označeni državnom tajnom i na taj se način na određeno vrijeme onemogućiti javnosti pravo na uvid. Prema mišljenju Miroslava Kržaka, predstojnika Katedre za arhivistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, dokumenti u Uredu Predsjednika su arhivsko gradivo u nastajanju, odnosno registraturna građa. On smatra da bi svi dokumenti iz Ureda Predsjednika koji nisu označeni oznakom državne tajne, a transkripti to nisu, trebali biti dostupni javnosti, odnosno svakom građaninu.

To, međutim, nije jednako pojmu objavljivanja jer onaj koji dokumente objavljuje, prema osobnom kriteriju vrši i njihovu selekciju. Profesor Kržak napominje kako nema potrebe da se transkripti premještaju iz Ureda Predsjednika.

Profesor povijesti Ivo Goldstein dopušta mogućnost da neki razgovori vođeni na Pantovčaku mogu biti državna tajna i smatra da njih ne bi trebalo objavljivati.

Što je državna tajna

Međutim, oni razgovori koji impliciraju prekoračenja Predsjednikovih ili ovlasti neke druge osobe, koji navode na zaključak da su se kršili zakoni i Ustav, ne smiju biti državna tajna i moraju se objaviti. Goldstein smatra da bi trebalo imenovati nezavisnu komisiju koja bi odlučivala koji razgovori ostaju državna tajna, a u kojima ima indicija da je riječ o nečasnim i kriminalnim radnjama.

Transkripti te druge vrste trebali bi biti predani nekoj instituciji, primjerice Hrvatskom državnom arhivu, kao što je učinjeno s nekim drugim dokumentima, a ne da se selektivno distribuiraju nekim medijima. Oni, pak, transkripti koji eventualno budu poslani u Haag, u istome trenutku moraju postati dostupni hrvatskoj javnosti.