Novi list: 13. 01. 2001.
Tuđmanovi transkripti
Arhiv dvorskih tajni
Račan je najavio da Haški sud neće imati neograničeno pravo uvida u Tuđmanovu arhivsku građu. Vlada će razmotriti konkretne zahtjeve Haaga, preslušati transkripte koji se traže i onda odlučiti što će d
ati na uvidGotovo 3.000 kutija transkripata razgovora koje je Franjo Tuđman vodio na Pantovčaku za vrijeme svoje desetogodišnje vladavine, a za koje se zanima i tužiteljstvo Haškog suda, bit će pohranjeno u Hrvatskom državnom arhivu i sukladno Zakonu o arhivskom gradivu neće se moći koristiti još najmanje 30 godina.
Tu odluku u četvrtak je na redovitoj sjednici donijela hrvatska Vlada, koja je najavila da će biti osnovano i posebno povjerenstvo koje će u iznimnim slučajevima odobravati da se ta građa da
je na uvid i prije isteka od 30 godina.Odluka je donesena uz suglasnost hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, koji je proteklih mjeseci pojedine odabrane pisane medije obilato i gotovo redovito opskrbljivao transkriptima najrazličitijih sadržaja.
Prema hrvatskom zakonu o arhivskom gradivu, javno arhivsko gradivo u pravilu je dostupno za korištenje tek po isteku 30 godina od nastanka, a prije toga ako je od nastanka namijenjeno javnosti ili ako to odobri stvaratelj.
Zahtjevi Haškog suda
Zakon također regulira status arhivskog gradiva koje sadrži podatke o obrani, međunarodnim odnosima i poslovima nacionalne sigurnosti, uključujući i one za održavanje reda i mira, te na gospodarske interese države. Ako bi objavljivanjem nastupile štetne posljedice z
a nacionalnu sigurnost ili interes Hrvatske, zakon kaže da se takva građa može koristiti tek po isteku 50 godina od nastanka, ako posebnim propisom nije drugačije određeno.U cijeloj priči, kako je istaknuto na sjednici Vlade, najdelikatnije je pitanje vezano za zahtjeve Haškog suda koji, kako tvrde mediji, traži transkripte Tuđmana i njegovih najbližih suradnika u razdoblju od 1990. do 1999. godine.
Iako je premijer Ivica Račan potvrdio da je vlada od Haaga dobila zahtjev za jednim brojem transkripata razgovora Franje Tuđmana, još uvijek nije poznato kada je zahtjev stigao i što se točno traži. Prema nekim izvorima, sud vrlo precizno traži stenograme baratajući njihovim registarslcim brojevima. Čak se posebno traže dijelovi samo nekih transkripata
, što upućuje na tvrdnju da Haag točno zna što mu treba, odnosno, da te transkripte (ili njihove-prijepise) već posjeduje, te da se samo želi provjeriti njihove originale.Neki bivši najbliži Tuđmanovi suradnici, čiji su razgovori nesumnjivo zabilježeni u spornim transkriptima, plasirali su u javnost i neprovjerene informacije da je zahtjev stigao u prvom tjednu siječnja, zajedno s fantomskim popisom 100 osumnjičenih hrvatskih dužnosnika i da Haag traži sve što je snimljemo i prepisano u zadnjih deset g
odina na Pantovčaku.Račan je najavio da Haški sud neće imati neograničeno pravo uvida u Tuđmanovu arhivsku građu. Vlada će razmotriti konkretne zahtjeve Haaga, preslušati transkripte koji se traže i onda odlučiti što će dati na uvid.
Krtica u Uredu
Isto tako kao što se pouzdano ne zna što Haag traži od Vlade, nije ni poznato koji su transkripti već Haagu dostavljeni i tko ih je dostavio.
Ivan Zvonimir Čičak nedavno je ustvrdio da su na Pantovčaku postojale “krtice” koje su Haagu dostavile pojedine dokumente. Prema pisanju Globusa čak je navodno i američki odvjetnik David Rivkin, blizak Iviću Pašaliću i Ljerki Mintas Hodak, dostavio transkripte važane za podizanje optužnica za Bljesak i Oluju. Dobro upućeni tvrde da je to malo vjerojatno, jer je Tuđman, bez obzira na dobru suradnju, bio uvjeren da je Rivkin ipak na kraju samo američki špijun, pa mu nije dozvoljavao pristup najvažnijim dokumentima.
Preko svog savjetnika Igora Dekanića i sam Mesić ovih dana poručuje javnosti da iz njegovog ureda ništa nije otišlo u Haag. To ne odgovara činjenicama, jer su preko Ureda Vlade za suradnju s ICTY-jem upućeni neki transkripti iz Mesićevog ureda. Osim toga sam je Mesić nakon skandala s novinarima britanskog Channela 4, koji su tvrdili da su u ruke dobili stotinu vrpci i 17.000 Tuđmanovih stenograma, izjavljivao da su samo haški istražitelji imali priliku vidjeti arhiv na Pantovčaku.
Što su haški istražitelji vidjeli na Pantovačaku, možda će se pokazati idući tjedan kada u Zagreba dolazi glavna tužiteljica Haškog suda Carla del Ponte koja bi sa sobom mogla donijeti, kako se spekulira, i prve optužnice za Bljesak i Oluju.
Zorana Bajt