Slobodna Dalmacija: 14. 01. 2001.
BEOGRAD: SLUŽBENO PRIOPĆENJE IZ UREDA PREDSJEDNIKA KOŠTUNICE O SURADNJI S HAAŠKIM SUDOM
IZRUČENJE JUGOSLAVENA NE DOLAZI U OBZIR!
U
službenome pismu iz ureda predsjednika koje objavljuje beogradski list Glas navodi se da Ustav SRJ ne dopušta izručenja jugoslavenskih državljana "stranom sudu" te da su "priče o mogućim ekstradicijama lišene svakog temelja"BEOGRAD (Hina) — Ured jugoslavenskog predsjednika Vojislava Koštunice priopćio je u subotu da ponovno otvaranje ureda Haaškog suda u Beogradu ne znači automatsko prihvaćanje svih zahtjeva toga suda, odbacio je mogućnost ekstradicija i osporio daytonski sporazum "pošto ga nije ratificirao parlament".
U službenome pismu iz ureda predsjednika koje objavljuje beogradski list Glas navodi se da Ustav SRJ ne dopušta izručenja jugoslavenskih državljana "stranom sudu" te da su "priče o mogućim ekstradicijama lišene svakog temelja".
Ovo pismo upućeno je listu Glas kao odgovor na tvrdnju dnevnika da bi SRJ bila spremna prihvatiti prisutnost tužitelja ITCY-ja na suđenjima u RJ osobama optuženima za ratne zločine.
Koštuničin ured sada dovodi u pitanje provedbu daytonskog sporazuma tvrdnjom da taj dokument nije prošao kroz jugoslavensku ustavnu proceduru koja propisuje "skupštinsko ratificiranje međunarodnih sporazuma".
Priopćenje također ukazuje na to da sporazum nije potpisao predsjednik vlade SRJ, u čijoj je to nadležnosti, već tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.
Ured predsjednika SRJ poručuje da će s ITCY-jem surađivati "u mjeri koju omogućuje jugoslavensko zakonodavstvo i ne vrijeđa nacionalno dostojanstvo". "Razmijenit ćemo dokazni materijal, što će olakšati konačno objelodanjivanje i dokaza o zločinima nad našim stanovništvom", navodi Koštuničin ured.
U pismu se iznose primjedbe predsjednika SRJ na račun Tribunala u Haagu poput toga da je Sud formiran ad hoc, da je nalik prijekom sudu, da predstavlja prije političku nego pravnu instituciju, da je utemeljen rezolucijom Vijeća sigurnosti a ne u proceduri predviđenoj za utemeljenje međunarodnog suda.
Koštunica stavlja i primjedbe na Sud jer je, kako se navodi, "neuobičajena kombinacija anglosaksonskog i kontinentalnog prava" koja onemogućuje transparentnost procesa, "inače nevjerojatno spornog".
Prema dosadašnjim najavama, 23. siječnja u Beograd bi trebala doputovati glavna tužiteljica ICTY-ja Carla del Ponte.