Večernji list: 16. 01. 2001.
RASTE NEPOVJERENJE PREMA NESTABILNOJ EUROPSKOJ MONETI: PORAŽAVAJUĆI REZULTATI ISTRAŽIVANJA U OSAM ZEMALJA EU-a
Većina Europljana ne želi euro
Negativna krivulja vrijednosti eura od njegove pojave prije dvije godine poljuljala je povjerenje stanovnika Eurospke unije u zajedničku europsku monetu, pa većina Europljana više ne želi zamjenu nacionalne valute za euro.
Opsežno istraživ
anje u osam zemalja EU-a, jučer paralelno objavljeno u francuskom Le Mondeu, britanskom Guardianu, španjolskom El Paisu i u još pet vodećih dnevnika u Njemačkoj, Nizozemskoj, Italiji, Grčkoj i Luksemburgu, pokazalo je da velika većina Europljana - 52 posto naprama 41 posto - više ne vjeruje euru. Kako je vrijednost europske monete padala u odnosu na američki dolar - koja je jedini značajniji rast zabilježila za izborne zavrzlame u SAD-u - tako je raslo i nepovjerenje u odnosu prema jedinstvenom europskom novcu. Euro trenutno vrijedi 0,945 dolara, nakon što je u većem dijelu 2000. godine njegova vrijednost iznosila manje od 0,9 dolara, a od svog lansiranja početkom 1999. izgubio je četvrtinu vrijednosti.U Njemačkoj, jednom od najvećih zagovornika eura, podrška zajedničkoj valuti pala je za čak 18 posto od posljednjeg istraživanja prije godinu i pol. Trenutno zamjenu marke eurom podupire tek 29 posto Nijemaca. U Francuskoj je podrška euru pala za 14 posto, pa sada 50 posto Francuza želi uvođenje eura umjesto
franka.Sličnu podršku europska moneta ima u Španjolskoj, Italiji i Grčkoj gdje oko 45 posto građana priželjkuje ukidanje peseta, lira i drahmi. Relativno velika podrška euru u tim zemljama ne začuđuje jer, prema istom istraživanju, upravo Talijani, Španjolci i Grci najmanje vjeruju svojim vladama da će im poboljšati životni standard. Slabašni euro dobiva većinsku potporu samo u Luksemburgu, gdje su građani i najzadovoljniji svojom vladom. Čak 72 posto ispitanih Luksemburžana želi uvođenje eura, prema rezu
ltatima prosinačkog ispitivanja više od šest i pol tisuća punoljetnih državljana osam europskih zemalja.B. Keserović
Ni Šveđani ne daju krunu
Švedska, zemlja predsjedateljica Europske unije u prvoj polovici 2001., s Velikom Britanijom i Danskom čini tri članice EU-a izvan zone zajedničke monete. To Švedska ne kani uskoro promijeniti jer posljednje ankete govore da se više od 60 posto Šveđana protivi ukidanju krune radi eura.
Švedski premijer Goran Persson na nedavnom je sastanku s Romanom Prodijem, predsjednikom Eurospke komisije, ponovio da neće uskoro raspisati referendum o euru, poglavito zbog čvrstog danskog "ne" na rujanskom referendumu. Prodi je rekao da žali što Šveđani neće u svom polugodišnjem mandatu snažnije zagovarati euro. (bke)