Vjesnik: 17. 01. 2001.
Haag spreman Koštunici dati tajne optužnice
BRUXELLES, 16. siječnja - Glavna tužiteljica Međunarodnog suda za ratne zločine (ICTY) Carla del Ponte, koja bi se 23. siječnja u Beogradu željela sastati s jugoslavenskim predsjednikom Vojislavom Koštunicom, spremna mu je dati tajne optužnice, objavio je u utorak belgijski dnevni list Le Soir. »Želim reći Koštunici: te osobe optužio je ICTY. Evo optužnica, evo naloga za uhićenje. Ispunite vašu dužnost.
Dat ću sve, čak i tajne optužnice«, rekla je del Ponte za belgijski dnevni list. »Velik broj tih osoba sklonio se u Srbiju. Predsjednik Koštunica ima načine za suradnju. To je samo pitanje volje«, dodala je.Trojica glavnih optuženika ICTY-ja, bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević, vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić i njihov vojni vođa Ratko Mladić, još su na slobodi. Milošević živi u Srbiji, a najvjerojatnije i Mladić.
Del Ponte je ponovila kako se nada da će se sastati s Koštunicom. Pitanje odgode puta u Beograd »neće se postaviti. Ne mogu zamisliti da će on odbiti primiti me bude li bio u Beogradu. Ja idem tamo. Optimistična sam: sastat ću se s njime«, kazala je del Ponte za Le Soir.
Jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica u utorak je izjavio da je prezauzet te nema vremena sastati se s glavnom tužiteljicom Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije (ICTY) Carlom Del Ponte kada ona idućeg tjedna posjeti Beograd
U pogledu želje novog jugoslavenskog predsjednika da se Miloševiću sudi u Srbiji »pregovori nisu mogući«, naglasila je ponovno del Ponte. »Milošević mora biti prebačen u Den Haag i njegovo suđenje mora tamo početi. Statuti ICTY-ja inače predviđaju mogućnost održavanja saslušanja i suđenja izvan sjedišta Suda«, no ne i u njegovu slučaju, objasnila je haaška tužiteljica.
Potpredsjednik Koštuničine stranke Aleksandar Popović u utorak je izjavio kako nijedan jugoslavenski državljanin neće biti izručen Haaškom sudu. "Milošević je jugoslavenski državljanin, a to znači da ni on neće biti izručen«, kazao je Popović ponavljajući stanovište koje je izrekao i u ponedjeljak na konferenciji za novinstvo Demokratske stranke Srbije (DSS).
Glasnogovornica ICTY Florance Hartmann beogradskom radiju B-92 nije željela komentirati Popovićevu tvrdnju navodeći da se radi o pukom stranačkom stavu a da Haaški tribunal komunicira i zanima ga samo stav predsjednika SRJ kao predstavnika države.
Popović je na konferenciji za novinstvo ICTY nazvao »političkim sudom«, tužiteljstvo »politički motiviranim« te je dodao da se radi o »NATO tribunalu«. On se pozvao i na premijera SRJ Zorana Žižića koji je iznio stav, kako je kazao, »jugoslavenske vlade koji je identičan stavu jugoslavenskog predsjednika Koštunice« da se neće izručivati građani SRJ. (AFP/Hina)