Večernji list: 17. 01. 2001.
IZ VISOKIH VLADINIH IZVORA DOZNAJEMO:
General Stipetić spreman dati iskaz Haagu
Pred Haaškim sudom neće odgovarati onaj tko je znao za zločine, a nije poduzimao aktivnosti da ih spriječi ako istodobno nije imao zapovjednu odgovornost
Transkripti vezani uz istraživanje konkretnog zločina bit će predani haaškom tužiteljstvu
Carla del Ponte nije osoba s kojom bi se mogao sklapati nekakav truli "deal", rekao je dan nakon sastanka predstavnika hrvatske Vlade i haaške tužiteljice visoki Vladin izvor, demantirajući špekulacije o tome kako je na šestosatnom sastanku bilo "trgovine". Time su demantirana i nagađanja da je za povlačenje službenog zahtjeva iz Haaga za svjedočenje generala Stipetića Vlada preuzela neke druge obveze.
Čermak s Haagom kontaktirao izravno
General Petar Stipetić jučer je u Vladi obaviješten o rezultatima razgovora s haaškom tužiteljicom i izrazio je spremnost svjedočiti u Haagu. Njegov je stav, kako nam prenosi visok Vladin izvor, da nema što kriti, a da će njegovo svjedočenje pridonijeti razumijevanju tijeka akcija "Bljesak" i "Oluja". Na sastanku održanom u ponedjeljak dogovoreno je među ostalim da tom svjedočenju može biti nazočna službena osoba koju delegira hrvatska Vlada.
Nijedna aktivna vojna osoba nije kontaktirala s Haagom mimo službene procedure, tvrdi Vladin izvor, a umirovljeni general Čermak s Haagom je kontaktirao izravno ili preko odvjetnika.
Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte izborila je visoko poštovanje Vladinih dužnosnika svojim reakcijama i spremnošću za raščišćavanje problema u suradnji sa Zagrebom. Na sastanku u ponedjeljak razjašnjeno je, naime, prenosi Vladin izvor, što točno može biti sadržaj, a gdje su limiti suradnje Hrvatske i Haaškog suda. Razjašnjeno je da ne mogu biti kriminalizirane akcije "Bljesak" i "Oluja", nego isključivo konkretan zločin. Nadalje, razjašnjeni su i detalji vezani uz zapovjednu odgovornost. St
atutom Međunarodnoga suda za ratne zločine ta je odgovornost definirana u čl. 7., stavku 1., kao izravna odgovornost onoga tko je donosio odluke, te u čl. 7., stavku 3., za osobe kod kojih je u pitanju indirektna odgovornost za djela njihovih podčinjenih. Pred Haaškim sudom neće odgovarati onaj tko je znao za zločine, a nije poduzimao aktivnosti da ih spriječi ako nije istodobno imao zapovjednu odgovornost, tumači Vladin izvor.O traženim transkriptima Vlada će odlučiti na temelju stava posebne komisije, no načelno je gledište da se dokumenti vezani uz istraživanje konkretnog zločina prosljeđuju u Haag.
Blewitt pridonio nesporazumima
Na sastanku Vladinih dužnosnika i haaške tužiteljice spomenut je njezin zamjenik Graham Blewitt. Poznat je stav hrvatskih vlasti da je Blewitt svojim istupima pridonio nekim nesporazumima. Carla del Ponte akceptirala je taj stav, no nije na hrvatskoj Vladi da sudi o tome što će ona nakon toga poduzeti.
Vlada smatra važnim voditi računa o kronologiji zločina jer se u suprotnom pred javnošću otvara pitanje pravednosti Suda. Ne može se reći, tvrdi Vladin izvor, da je Vlada odustala od 13 zaključaka o suradnji s Haaškim sudom jer ti zaključci nisu bili tema nekakvog "usklađivanja" stavova Vlade i haaške tužiteljice. Tih 13 zaključaka izraz je Vladinih očekivanja u vezi sa suradnjom Hrvatske i Haaškoga suda.
Haaškoj je tužiteljici predstavljena Vladina odluka o osnivanju ureda za ratne zločine i Hrvatskoj je obećana pomoć u obliku ustupanja onih dokumenata vezanih uz pojedine zločine, poput zločina počinjenih u Gospiću, o kojima su haaški istražitelji već pribavili dokaze. I haaško tužiteljstvo i hrvatska Vlada izrazili su nezadovoljstvo informacijama o suradnji koje su se pojavljivale u medijima. Hrvatska je strana upozorila Carlu
del Ponte da u Hrvatskoj postoji velika potražnja za informacijama te vrste te da je u tim uvjetima razvijeno "tržište informacija", a da nije isključeno kako je u tom smislu uključeno i "međunarodno tržište". Drugim riječima, sumnja se da informacije ne cure samo iz hrvatskih izvora. O dogovorima s haaškom tužiteljicom Vlada je planirala tijekom jučerašnjeg poslijepodneva obavijestiti predsjednika države Stjepana Mesića.Deana Knežević