Vjesnik: 18. 01. 2001.

Članovi američkog Kongresa: Koštunica poslao pogrešne signale

WASHINGTON, 17. siječnja - Američka administracija odlazećeg predsjednika Billa Clintona u utorak se nije upustila u spor nakon što je jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica izjavio da nema vremena za sastanak s glavnom tužiteljicom Međunarodnog suda za ratne zločine (ICTY) Carlom del Ponte. Clintonova administracija ocjenjuje kako je na Haagu i Beogradu da se dogovore o tome.

Međutim, vodeći članovi Kongresa koji će utjecati na novog američkog predsjednika Georgea W. Busha kad bude odlučivao može li Beograd još primati američku pomoć nakon 31. ožujka, smatraju da je Koštunica poslao krive signale. »Vjerujemo da je raspored posebnih razgovora između dužnosnika Suda i jugoslavenskih dužnosnika njihova stvar i da to moraju riješiti sami«, rekao je neimenovani dužnosnik State Departmenta.

No, dodao je kako je primijećeno da je Koštunica kazao da će se u »određeno vrijeme sastati« s Carlom del Ponte.

Koštunica je u utorak rekao kako je njegov raspored pun te da se zato ne može sastati s haaškom tužiteljicom koja mu idući tjedan kad posjeti Beograd namjerava predati popis optužnica. Među njima je i ona protiv bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića.

Koštuničina je odluka odmah izazvala kritike unutar vladajuće koalicije u SRJ, Demokratske oporbe Srbije (DOS), koja ga je optužila da je dan prije ipak našao vremena za sastanak s Miloševićem.

»Naše je stajalište o Miloševiću dobro poznato. On je potpuno diskreditiran vođa iz jugoslavenske prošlosti. Optužen je za ratne zločine i mora se suočiti s optužnicom pred Sudom«, kazao je neimenovani dužnosnik State Departmenta.

»Velik dio politike su signali i simbolika, a ovo je bio pogrešan signal. A oni će (SRJ) morati dosta učiniti da uvjere američke senatore da dobiju pomoć«, istaknuo je isti izvor. Većina američkih sankcija Beogradu ukinuta je nakon što je u listopadu prošle godine Milošević bio prisiljen prihvatiti rezultate izbora.

Očekuje se da će Clinton prije isteka svog mandata 20. siječnja potpisati izvršnu naredbu o ukidanju »vanjskog zida« sankcija koji je sprečavao međunarodnu pomoć SR Jugoslaviji. No, ako Beograd želi zadržati međunarodnu pomoć nakon 31. ožujka, Kongres je odlučio da SRJ mora pokazati suradnju sa Sudom u Den Haagu koji želi suditi Miloševiću, optuženom za zločine protiv čovječnosti. (Reuters/Hina)