Večernji list: 19. 01. 2001.
ŠTO STOJI U ZAHTJEVU ISTRAGE U "SLUČAJU GRUPO"
Kutle, Pavić, Grubišić, Mandić i Hrvačić ugovorili preuzimanje svih elektronskih me
dijaSlavko Zadnik, v.d. državnog odvjetnika: Tužiteljstvu pristiglo još materijala o "slučaju Grupo"
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu Miroslava Kutlu, pritvorenog vlasnika Globus holdinga, tereti da je stvorio fond u Globus holdingu iz kojega je kupovao udjele različitih tvrtki u čijem vlasništvu su bili OTV, TV-mreža, Nova TV, list Imperijal, više radijskih stanica, kao što su Karlovački radio, Radio Croatia, Otvoreni radio. U zahtjevu za provođenje istrage Kutle je prvoosumnjičeni. Ostali o
sumnjičeni - Ninoslav Pavić, suvlasnik EPH, Vinko Grubišić, suosnivač OTV-a, Dražen Mandić, odvjetnik Globus grupe, te Juraj Hrvačić, direktor Obiteljskog radija - terete se da su, s Kutlom, načinili ugovor o stvaranju "Grupo" mreže, s ciljem stvaranja monopolskog položaja i vlasništva nad svim elektronskim medijima. Kutlin branitelj Anto Nobilo ističe kako je nemoguće u Hrvatskoj stvoriti monopol u elektronskim medijima kad HTV zauzima golem dio medijskog prostora, a puno je i lokalnih radijskih stanica. Pitanje je ipak što će o tome reći pravosuđe.No, tužiteljstvo navodi i da je prekršen Zakon o telekomunikacijama koji propisuje da jedna pravna ili fizička osoba može imati najviše trećinu kapitala koncesionara. K tome, jedna pravna ili fizička osoba može imati udjela u koncesionaru na državnoj razini, ili jednog radija i jedne televizije na lokalnoj razini, ali tako da ta područja nisu susjedna. Nobilo priznaje da bi taj propis u ovom slučaju bio prekršen, jer riječ je o većem broju radijskih i TV kon
cesija, ali ističe kako tu nije riječ o kaznenom djelu. Sam Zakon o telekomunikacijama predviđa samo 200.000 kuna kazne za kršenje te odredbe. No, ta specifična zabrana ipak pojačava općenitu zabranu stvaranja monopola, što izrijekom zabranjuje i Ustav, za što Kazneni zakon, koji sankcionira stvaranje monopolskog položaja na tržištu, predviđa kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.Nobilo tvrdi da je Državno odvjetništvo popustilo pod političkim pritiscima, no Slavko Zadnik, v.d. državnog odvjetnika RH, tvrdi da nikakvih pritisaka nije bilo te da je zagrebačko tužiteljstvo po vlastitoj procjeni donijelo odluku. Napominje i kako tužiteljstvo razmatra dodatne materijale koji su u međuvremenu pristigli.
S. Perica
Udjeli na brojna poznata imena
U istražnom zahtjevu, uz ostalo, stoji da je 1994. V. Grubišić iz posebne blagajne u Globus holdingu preuzeo oko 138 tisuća DEM kojima je za sebe, Romana Bolkovića, Franu Bobana i Mladena Horvata osigurao 70 posto dionica OTV-a.
Iz Kutline blagajne je 1995. isplaćeno oko 67 tisuća kuna za osnivački ulog i koncesiju za Obiteljski radio, a udjeli su kupljeni na Branka Kuzelea, Sonju Šarunić, Vladimira Mihaljeka, Zorana Škugora, Zvonka Spišića i Mladena Čuturu.
U 1996. iz blagajne je isplaćeno za osnivački ulog za Radio Croatiu na ime Mladena Kušeca, Vere Šodan, Nenada Ninčevića i Zdenka Runjića, te osnivački ulog Vesne Horvat, Tomislava Mesarića i Nikole Železnjaka za Karlovački radio.
I tjednik Imperijal osnovan je novcem iz Kutline blagajne. Ireni Divković isplaćeno je 30 tisuća kuna za osnivanje Imperial Media, a naknadno još 120 tisuća kuna za osnivački polog.
Oko 200 tisuća kuna isplaćeno je za kupovinu dionica Nezavisne istarske televizije i za sada neutvrđeni iznosi za kupovinu udjela u Radio Dalmaciji, na ime Davora Marića i Ivice Ursića, te za 25 posto udjela u TV Marijan na ime Nikole Piasevollia. (H)