Slobodna Dalmacija: 23. 01. 2001.
DIREKTORI HRVATSKIH LUČKIH PODUZEĆA KOMENTIRAJU IZJAVE POTPREDSJEDNIKA VLADE
"Nije Hrvatska pašaluk po kojem će Linić činiti što ga je volja!"
Miro STOLIĆ, splitska Luka: Govorilo se da nam pretvorba riječke Luke treba biti uzor, a sad se pokazalo da o uzoru ne može biti govora - Jure SVETIĆ, splitska Trajektna luka: U uređenoj i pravnoj državi Linić bi odmah odletio iz potpredsjedničke fotelje - Mario BABIĆ, pločanska Luka: Kad bi država uistinu postala stop
ostotnim vlasnikom lučkih poduzeća povrijedila bi prava zaposlenihPišu: Damir TOLJ i Nenad VERTOVŠEK
Nakon presude Upravnog suda, kojom se poništava pretvorba riječke Luke, potpredsjednik Vlade Slavko Linić napao je sudbenu vlast, ustvrdivši kako je presuda kriminal pravosuđa, a suci koji su donijeli takvu presudu ne zaslužuju nositi sudačku odoru. Čelnici dalmatinskih lučkih poduzeća komentirali su izjavu Slavka Linića, potpredsjednika Vlade, prema kojoj će on tražiti provedbu Vladina zaključka da sve tvr
tke koje nisu obavile pretvorbu do konca prošle godine prijeđu u stopostotno državno vlasništvo.Miro STOLIĆ, direktor splitske Luke (sjeverne):
— Upravo je potpredsjednik Linić više puta isticao da je država loš gospodar pa ne razumijem zbog čega će sada tražiti da loš gospodar postane vlasnikom lučkih poduzeća. Ako želi odgovorno obavljati svoj posao, neka se raspita zašto u lučkim tvrtkama odavno nije provedena pretvorba društvenog vlasništva.
Nismo krivi!
Mi smo još koncem 1996. godine predali svu dokumentaciju potrebnu za pretvorbu, ali Hrvatski fond za privatizaciju nije mogao donijeti rješenje jer nije bilo diobene bilance između poduzeća Luka i splitske Lučke uprave. A nije je bilo jer ljudi iz Ministarstva pomorstva, prometa i veza — bivši ministar Željko Lužavec i njegovi suradnici kap. Mario Babić i Nina Perko — nisu priznavali pravni subjektivitet naše tvrtke.
Mi za njih uopće nismo postojali i trebale su nam pune tri godine da dokažemo suprotno. Dakle, nismo mi krivi što pretvorba nije provedena.
Ne shvaćam ni zašto žure s pretvorbom uoči najavljenih izmjena Pomorskog zakonika i Zakona o morskim lukama, akata koji, među ostalim, uređuju pravne okvire poslovanja lučkih poduzeća. Govorilo se da nam pretvorba riječke Luke treba biti uzor, a sad se pokazalo da o uzoru ne može biti govora. Dobili smo presedan i može se dogoditi da budu poništene pretvorbe i drugih lučkih tvrtki kod kojih je primijenjen riječki model.
Da su odgovorni poštovali i ispravno tumačili odredbe Ustava, Pomorskog zakonika i Zakona o morskim lukama — a koje govore o našim stvarnim pravima nad objektima lučke suprastrukture te smislu i značenju prvenstvenih koncesija za obavljanje lučkih djelatnosti — problema ne bi bilo.
Jure SVETIĆ, direktor splitske Trajektne luke i predsjednik Udruge hrvatskih luka pri Hrvatskoj gospodarskoj komori:
— Nije Hrvatska pašaluk po kojemu će Linić činiti što ga je volja, a najavu o prijelazu nepretvorenih lučkih poduzeća u stopostotno državno vlasništvo može objesiti mačku o rep. Potpredsjednik Vlade pokazao je svoje pravo lice drsko komentirajući sudske presude i prejudicirajući odluke drugih ustanova i institucija o vlasničkoj sudbini lučkih tvrtki. U uređenoj i pravnoj državi Linić bi odmah odletio iz potpredsjedničke fotelje, a ja bih bio sretan ka
d bi se on jednakim žarom zgražao nad odlukama Suda u Haagu.Valja naglasiti da je Linić — zajedno sa Željkom Lužavcem, bivšim ministrom pomorstva, prometa i veza i još nekim činovnicima — aktivno sudjelovao u svinjariji nazvanoj pretvorba riječke Luke. Pozivam sve odgovorne da raščiste i rasvijetle cijeli slučaj.
Kap. Mario BABIĆ, predsjednik Upravnog odbora pločanske Luke:
— Svi dokumenti potrebni za provođenje pretvorbe društvenog vlasništva pločanskog poduzeća Luka predani su Hrvatskom fondu za privatizaciju na vrijeme, odnosno puno prije predviđenog roka i Uprava tvrtke ni u kom slučaju nije kriva što pretvorba još nije obavljena.
Ne znam gdje je priča zapela, trebalo bi upitati odgovorne u Fondu. Kad bi država uistinu postala stopostotnim vlasnikom lučkih poduzeća, kako to najavljuje potpredsjednik Linić, povrijedila bi prava zaposlenih i bivših zaposlenih — oni bi ostali bez mogućnosti kupnje dioničkog paketa po sniženoj cijeni.
Zadar već riješen
Cvijeto CVJETKOVIĆ, direktor dubrovačke Luke:
— Mi nismo odgovorni za kašnjenje rješenja o pretvorbi jer smo HFP-u na vrijeme dostavili sve tražene dokumente. Očekivali smo da će sve biti završeno do konca prošle godine, a zašto nije — ne znam. Vjerujem da će pretvorba uskoro ipak biti okončana. Držim da bi bilo prosto nemoguće državi dati stopostotno vlasništvo nad lučkim poduzećima, to je bila samo Linićeva paušalna ocjena.
Neven JURIN, zadarska Luka:
— Što se tiče mogućeg poništenja pretvorbe Luke, mislim da se nemamo ničeg bojati. Naše smo rješenje dobili u prošloj godini, a elaborat smo poslali na vrijeme, još prije dvije godine. U riječkom slučaju žalio se Sindikat, dok u slučaju naše pretvorbe toga nije bilo — kazao nam je Neven Jurin, direktor zadarske Luke.
Pretvorba zadarske Luke, moglo bi se tako reći, protekla je nekako "u tišini, u miru", odnosno osim nešto dužeg čekanja na rješenje, stvari su bile relativno jasne.
Procijenjena imovina Luke od 5,5 milijuna njemačkih maraka, odnosno prvi natječaj za 50 posto tih dionica, privukli su i veći broj potencijalnih dioničara nego se očekivalo. Dionice je upisalo 249 zaposlenika, te bivših radnika ove zadarske tvrtke. Što se tiče potpisivanja ugovora i uplata prve rate dionica, i tu je sve prošlo u najboljem redu.
Premda je ponedjeljak bio pretposljednji dan za potpisivanje ugovora, od navedenih 249 osoba koje su stekle pravo na dionice, samo njih desetak nije ugovore i potpisalo, a očekuje se da će to učiniti u utorak, posljednjeg dana. Uplata prve rate dionica, čime se stječe i pravo glasa na prvoj, osnivačkoj, skupštini, predviđenoj zasad za mjesec ožujak, tekla je paralelno s potpisivanjem ugovora. I tu su dioničari pokazali svoj interes — do zadnjeg dana ostalo je neuplaćeno samo 15-ak rata.
— Bitna nam je druga polovica dionica za koju je već upućen prijedlog da se pravo prvokupa omogući također zaposlenicima Luke. Nema bi to značilo da će radnici imati i više od 50 posto dionica, što je vrlo značajno za daljnje poslovanje i razvoj — ističe Jurin.
Uprava i radnici Luke tako čekaju zapravo konkretan datum i rok drugog natječaja, bez čega je trenutačno teško odrediti termin održavanja osnivačke skupštine. Bili bi zadovoljni i ako bi u tom drugom natječaju manji postotak ostao "rezerviran" u Fondu, jer bi zaposlenici ipak stekli većinu od ukupnog broja dionica.