Večernji list: 25. 01. 2001.

TEŠKI RAZGOVORI GLAVNE TUŽITELJICE HAAŠKOG SUDA U SRJ

Đinđić obećao optužene izručiti Haagu

Službeni Beograd ponaša se prema glavnoj tužiteljici Haaškog suda (ICTY) Carli del Ponte, prilikom njena trodnevna boravka u SRJ, kao u scenama iz trećerazrednih krimića o "dobrom" i "lošem" policajcu. Prema sistemu toplo-hladno, prvo predsjednik SRJ Vojislav Koštunica izigrava "lošeg" policajca i posvađa se s del Ponteovom (u diplomatskom rječniku to su "vrući razgovori"), a potom su se jučer pojavili "dobri" policajci. Jučerašnji sugovornici del Ponteove - ministar vanjskih poslova Goran Svilanović, ministar pravde Momčilo Grubač i policije Zoran Živković - pristaju gotovo na sve što tužiteljica ICTY-ja zatraži!

- Jugoslavenska vlada smatra da ne postoje razlozi da štiti optužene za ratne zločine, a to vrijedi i za bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića - kaže Grubač i dodaje da se "SRJ neće inatiti".

Da se u Beogradu ICTY ipak ne smatra "antisrpskim sudom" govori i mali broj okupljenih na prosvjedima protiv del Ponteove, što pak upućuje na pitanje: u čije je ime teške riječi na račun ICTY-ja izrekao predsjednik Koštunica? U svakom slučaju, neuspjeli susret Koštunica - del Ponteova već je zaboravljen jer su pravi razgovori vođeni jučer a njihovi rezultati čut će se na današnjoj konferenciji za novinstvo. Treba podsjetiti, naime, da prema ustavu SRJ i svim zakonima, odluku o (ne)suradnji s ICTY-jem donosi savezna vlada, a predsjednik SRJ tu nema nikakvih ustavnih ovlasti. O tome će, dakle, odlučiti vlada SRJ, gdje prevagu ima Zoran Đinđić sa svojim ljudima i koji je već rekao da smatra da s Haagom treba ostvariti punu suradnju, pa i izručiti optužene za ratne zločine.

- Milošević bi se za dobrobit svoga naroda trebao predati i pojaviti pred sudom u Haagu te pokušati dokazati svoju nevinost - kaže Đinđićev bliski suradnik i ministar pravde u njegovoj vladi Vladan Batić. - To bi suđenje trebalo biti u Nizozemskoj jer mislim da je to za Miloševića sigurnije.

S tim se u potpunosti slaže i del Ponteova koja je jučer izjavila da "suđenje u Beogradu ne dolazi u obzir, a i rasprava o tom pitanju nije moguća".

Jučerašnji razgovori s trojicom ministara bili su zatvoreni za javnost. No, neslužbeno se doznaje da je del Ponteova zatražila konkretnu suradnju i u vezi s novim optužnicama, i u vezi s izdavanjem međunarodnih tjeralica za tim osobama. Cilj njena posjeta nije samo izvođenje pred sud generala Ratka Mladića, Radovana Karadžića ili "vukovarske trojice", već i odgovornih za zločine poslije lipnja 1998. a koji su činjeni sa srpske i albanske strane.

BEOGRAD Milovan Nedeljkov

Milošević "protjeran" s Dedinja

BEOGRAD - Prema pisanju jučerašnjeg beogradskog Glasa javnosti, bivši predsjednik SRJ Slobodan Milošević i njegova supruga Mira Marković dobili su nalog za iseljenje iz kuće u Užičkoj 11 u kojoj trenutačno borave. Riječ je o objektu u koji se trebao, nakon liječenja u Ljubljani, useliti Josip Broz Tito. Sada ga čuva Vojska Jugoslavije, a bračni par Milošević-Marković osiguravaju pripadnici srbijanskoga MUP-a.

Ne zna se gdje će se preseliti obitelj bivšeg predsjednika jer im se obiteljska kuća u Tolstojevoj 33 trenutačno preuređuje. (mn)