Vjesnik: 30. 01. 2001.
Linić najavio istragu protiv direktora Petrokemije
ZAGREB, 29. siječnja - Hrvatska Vlada ne provodi nikakvu štetnu politiku protiv kutinske Petrokemije, a zbog dezinformacija javnosti i štetnih izjava pokrenut ću istražni postupak protiv njezinog direktora, istaknuo je u ponedjeljak Slavko Linić, potpredsjednik Vlade, na konferenciji za nov
inare. Na konferenciji u Banskim dvorima bili su i ministar gospodarstva Goranko Fižulić, ministar poljoprivrede i šumarstva Božidar Pankretić, te predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević.Plin se Petrokemiji nije isporučivao zbog tehničke ograničenosti domaće plinovodne mreže kad su niske temperature, objasnio je potpredsjednik Vlade. Prema njegovim riječima, nešto slično može se očekivati u iduća dva mjeseca, o čemu se u posljednja dva tjedna vodi učestala prepiska između Inine i Petrokemijine uprave.
Linić je ponašanje direktora Petrokemije Josipa Jagušta ocijenio »neprihvatljivim«.
Drži da je Jagušt svojim »lažnim izjavama destabilizirao poslovanje naše jedine tvornice umjetnih gnojiva, te doveo u pitanje cijeli poljoprivredni lanac«. Podsjetimo, Jagušt je u pismu premijeru Ivici Račanu tvrdio da je »Ina kriva za prestanak isporuke plina Petrokemiji«, te da će zbog toga doći do nestašice umjetnog gnojiva na tržištu zbog čega bi u pitanje mogla doći i proljetna sjetva.
Vlada se problematikom Petrokemije bavila punih šest mjeseci, kazao je Linić, kako bi konsolidirala poslovanje te tvrtke i pripremila je za privatizaciju. Plan je da se dio dugova otpiše, a dio prenese na teret državnog proračuna, no konačnu odluku sredinom veljače treba donijeti Ministarstvo gospodarstva. Istodobno, Uprava Petrokemije morala je riješiti »unutarnje probleme«. A to znači, kaže potpredsjednik Vlade, da je uz smanjenje troškova, morala organizirati proizvodnju na drukčiji način, jer prema ugovoru s Inom, između 31. listopada i 1. travnja Ina zbog povećane potrošnje ne može isporučivati dovoljne količine plina Petrokemiji.
Ministar Fižulić komentirao je izjave vodstva Petrokemije kao zlonamjerne. Tvrdi da će se u Petrokemiji i dalje proizvoditi umjetno gnojivo za domaće i strano tržište, iako ovih dana Kutinu pohode »viđeniji političari koji žele ispolitizirati cijeli slučaj«.
Ina trenutačno kutinskoj tvornici može isporučiti 464.000 prostornih metara plina na sat, napomenuo je Tomislav Dragičević, predsjednik Uprave Ine. No, kad padne tlak u sistemu zbog niskih temperatura, Ina je prisiljena ili isključiti velike potrošače ili građanstvo. Dodao je da Ina godišnje na plinu izgubi milijardu kuna, te da se s problemi s isporukom plina Petrokemiji mogu očekivati i u iduće dvije godine, sve dok se u »povezivanje domaće plinske mreže« ne uloži 250 milijuna dolara. Pankretić je upozorio da je za proljetnu sjetvu nužno osigurati 224.000 tona umjetnog gnojiva, a Petrokemija proizvodi mjesečno 150.000 tona. Kazao je kako se nada da se neće ponoviti situacija iz prijašnjih godina kad se umjetno gnojivo izvozilo po nižim cjenama, a domaći poljodjelci nisu ga mogli nabaviti.
Odgovarajući na brojna pitanja, Linić je ustvrdio da je Vlada ukinula carine na uvoz gnojiva, ali da nema interesa za »slobodni uvoz«. Fižulić je objasnio da u nama susjednim zemljama nema jeftinijeg gnojiva, što bi Petrokemija »trebala iskoristiti«. (M. Petković)