Jutarnji list: 02. 04. 2001.
NJEMAČKA
Povjesničar Knabe sabrao dokaze o suradnji novinara s obavještajcimaNovinari špijunirali za Stazi, tajnu službu bivšeg DDR-a
Još neobjavljena Knabeova knjiga izazvala oštre prosvjede
novinara koji se u njoj teško optužujuIz Berlina Iva Krtalić Muiesan
Povjesničar Hubertus Knabe, koji je izazvao polemike namjerom da objavi knjigu "Diskretni šarm DDR-a" o tome kako je bivša istočnonjemačka tajna služba Stasi utjecala na zapadne novinare i medije, oglasio se jučer u listu Welt am Sonntag opsežnim člankom.
Objavljivanje Knabeove knjige privremeno je zaustavio Gauckov ured, koji je nadležan za obradu Stasijevih arhiva, pa se knjiga može objaviti tek kad ured procijeni smiju li se objaviti podaci koje je Knabe izvukao iz arhiva. Budući da Knabe u knjizi donosi vrlo osjetljiv materijal o novinarima vodećih njemačkih listova, u jučerašnjem članku čak govori o dimenzijama suradnje novinara sa Stasijem.
Suradnja novinara i agenata
"Spektar suradnje zapadnonjemačkih novinara s DDR-om išao je od kontakata s institucijama, preko bliskih osobnih veza s funkcionarima i zaposlenima tajnih službi, pa do profesionalnih agenata... Osim toga, zapadnonjemački novinari fungirali su kao pojačanje komunističkih dezinformacija, tako što su objavljivali ‘dokumente' koji su im dotureni iz DDR-a."
Stasi tražio novinare
Knabe navodi da su kontakti zapadnih novinara sa Stasijem bili mnogo intenzivniji nego što se do sada mislilo, a da je Stasi ciljano tražio kontakt s novinarima koji su bili spremni na suradnju, pogotovo u lijevom spektru. Istodobno su zapadni novinari od DDR-a dobivali osjetljive dokumente koje su mogli upotrijebiti u unutarnjopolitičkim raspravama zapadne Njemačke, primjerice protiv demokršćana. Knabe u članku u listu Welt navodi da su, osim novinara lijeve orijentacije, za Stasi radili i naizgled konzervativni novinari, primjerice urednik lista Rheinischer Merkur, koji je čak bio i član desničarskog NPD-a.
Upravo je u desničarskim krugovima on tražio nove agente. Stasi je, kao što pokazuju Knabeova istraživanja, imao poseban odjel za utjecaj na zapadnonjemačku javnost, odnosno za insceniranje ili jačanje skandala. "Bio je to trojanski konj šefa špijunaže Markusa Wolfa i blisko je suradivao s KGB-om", piše Knabe i navodi da je jedan od ciljeva bio i uništenje "neprijateljskog tiska", napose izdavača Springera te konzervativnog ZDF Magazina, drugog programa televizije. U svakom slučaju, na dozvolu ureda za obradu Stasijevih arhiva još se čeka, a voditeljica ureda Birthler ima pravo tražiti korekture u tekstu u slučaju da ulazi u privatnu ili intimnu sferu ljudi o kojima se piše.