Vjesnik: 03. 04. 2001.
Milošević priznaje da je Srbija pomagala pobunu u Hrvatskoj i BiH
U žalbi, čiji je faksimil odvjetnik Fila podijelio novinarima, njegov se branjenik opravdava tvrdnjom da se novac za koji ga se tereti trošio, uz ostalo, na financiranje postrojbi Republike Srpske i »Republike srpske Krajine«/ Milošević se neće braniti šutnjom, a moguća je i optužba za oružanu pobunu, jer je nagovarao suradnike da spriječe uhićenje
ZAGREB/BEOGRAD, 2. travnja - Sudski proces protiv uhićenog bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića počinje, prema najavama, u utorak. Njegov odvjetnik Toma Fila u ponedjeljak je predao zahtjev za puštanjem njegova klijenta iz 30-dnevnog pritvora koji mu je odredio istražni sudac, a sud se o zahtjevu mora očitovati u roku od 48 sati. Odvjetnik Fila je faksimil žalbe podijelio novinarima.
Žalbu je napisao sam Milošević, a u njoj priznaje da je SRJ davala pomoć u oružju i streljivu pobunjenim hrvatskim Srbima i Srbima u Republici Srpskoj a što se »zbog državnog interesa« u državnom proračunu nije moglo prikazati jer je to bila »državna tajna«. Glede isticanja razloga suda za njegov pritvor »jer se radi o iznimno velikom iznosu imovinske koristi«, Milošević postavlja pitanje »za koga«, te nastavlja: »za Vojsku Republike Srpske, za organe sigurnosti, za Vojsku Republike srpske Krajine, za pomoć narodu preko Drine, za tekstilce, metalce i druge, financirane preko Beogradske banke u najtežim socijalnim uvjetima i u uvjetima totalne blokade«.
Milošević je uhićen oko pet sati u nedjelju ujutro i saslušan tijekom dana u Centralnom zatvoru u Beogradu, a njegov branitelj je novinarima rekao da je Milošević tri sata odgovarao na pitanja »normalno« i da je odlučio braniti se i govoriti istinu. Fila je još u nedjelju kazao da se Milošević »osjeća dobro«, da je »pod lijekovima« i da »ima nešto povišen tlak«. Fila tvrdi da Milošević neće biti izručen sudu u Haagu »jer z-a to još ne postoje pravni okviri«.
Poznatog beogradskog odvjetnika, među čijim su klijentima već neki haaški osumnjičenici, a bio je i Arkan, obitelj Milošević angažirala je prošle subote. Tako su se potvrdile ranije pretpostavke tiska da će Fila biti izabran, a on je osobno na pitanje bi li on branio Miloševića odgovorio: »Branio bih i crnog đavola«. Upitan o honoraru Fila je kazao da se za takvu obranu novac ne dobiva jer »čovjeka optužuju i brane činjenice, a ne odvjetnici«.
Tužitelj u procesu bivšem predsjedniku SRJ je Rade Terzić, a sudac istražitelj Goran Čavlina najavio je da će ovog tjedna biti saslušani i bivši šef jugoslavenske carine Mihalj Kertes, bivši potpredsjednik jugoslavenske vlade Nikola Šainović koji je bio Miloševićev »najpouzdaniji suradnik«, još jedan potpredsjednik bivše jugoslavenske vlade Jovan Zebić, te bivši šef državne sigurnosti Srbije Radomir Marković, koji je već više od mjesec dana u istražnom zatvoru. Prema tvrdnjama iz više izvora, Miloševića su u dosadašnjim iskazima najviše teretili Kertes i Marković, a temeljem njihovih iskaza navodno je i sastavljena optužnica protiv Miloševića za korupciju i zlouporabu položaja. Nikola Šainović uživa zastupnički imunitet pa se očekuje da mu ta privilegija uskoro bude ukinuta.
Protiv Miloševića, koji je u zatvoru pod optužbom za korupciju i zlouporabu dužnosti, podnesena je i kaznena prijava zbog poticanja trojice svojih pristaša, Siniše Vučinića, Bogoljuba Bjelića i Radovana Matešića, na oružano sprečavanje njegova uhićenja. Lukić je kazao da se protiv Vučinića i »drugih osoba« intenzivno prikupljaju dokazi za »mnogo teža« kaznena djela s elementima oružane pobune i organiziranja osoba za »šire akcije«.
Srbijanska javnost obiluje reakcijama na činjenicu da se bivši predsjednik nalazi iza rešetaka. Predsjednik Koalicije Vojvodina i republički ministar poljoprivrede Dragan Veselinov upozorio je da se »Srbija neće izliječiti ako se Miloševiću bude sudilo samo zbog lopovluka, ma koliko velik bio« i dodao da se »suđenje Miloševiću mora pretvoriti u suđenje bolesnoj ideji velike Srbije, srpskom nacionalizmu i šovinizmu«. Predsjednik vojvođanske skupštine Nenad Čanak osvrnuo se i na ponašanje aktualnog predsjenika SRJ Vojislava Koštunice: »Pod pritiskom realnosti Koštunica je bio primoran da bude kooperativan i ne razumijem zašto to nije bio od početka. Na kraju se ispostavilo da smo u jednom trenutku umjesto jednog uhićenog predsjednika mogli imati dvojicu. (Vesna Fabris Peruničić i Hina)