Novi list: 18. 04. 2001.
UOČI NAJAVLJENE REKONSTRUKCIJE VLADE NESUGLASICE IZBILE I U SDP-u
Račan ljut na ministra Vidovića
Vidović je bio slobodni strijelac kad je predložio da se broj ministarstava prepolovi, jer Račan smatra da su za takvu radikalnu rekonstrukciju vlade potrebni novi izbori. Dakle, nakon lokalnih izbora u Vladi se mogu očekivati kozmetičke prom
jenePiše: Branko PODGORNIK
ZAGREB - Premijer Ivica Račan i neki drugi članovi vlade iz SDP-a naljutili su se ovih dana na Davorka Vidovića, ministra rada i socijalne skrbi, zato što je predložio da se prilikom najavljene rekonstrukcije Vlade broj njezinih ministarstava prepolovi, potvrđeno je našem listu iz više izvora bliskih Banskim dvorima. Račan je zamjerio Vidoviću, jer smatra da se tako radikalan potez reorganizacije Vlade ne može provesti sljedećih mjeseci, nego tek nakon novih izbora, odnosno
na početku novog mandata vlade.To je neizravna potvrda da je SDP-ov ministar bio slobodni strijelac te da ne vrijedi procjena političkih analitičara, po kojoj Vidović, kao blizak Račanov suradnik, uvijek glasno govori ono o čemu premijer ne smije, ili ne želi govoriti. To potvrđuje da od velike rekonstrukcije Vlade poslije svibanjskih lokalnih izbora neće biti ništa, već da se mogu očekivati malo veće kozmetičke promjene - s kojima se, očito, ne slažu ni mnogi dužnosnici u najvećoj hrvatskoj stranci.
Prošlog tjedna u “Glasu Slavonije” Vidović je predložio da se sadašnjih 19 ministarstava smanji na deset, te da se u radu vlade i državne uprave provede modernizacija, čiji bi se temelji mogli udariti do kraja ove godine. Glasnogovornica ministarstva rada i socijalne skrbi Andrea Latinović potvrdila je jučer kako Vidović smatra da od današnjih ministarstava netaknutima treba ostaviti samo njih pet: obranu, financije, resor uprave i pravosuđa, unutarnje i vanjske poslove, s time što bi Ministarstvo vanjskih poslova bilo prošireno Uredom za europske integracije (Jakovčićevo ministarstvo bi se ukinulo).
Vidović je predložio i ukidanje vlastitog ministarstva, s time da bi se socijala pripojila Ministarstvu zdravstva, koje bi brinulo i o braniteljima iz Domovinskog rata, što znači da otpada i Pančićevo ministarstvo. Drugi Vidovićev posao - resor rada - ušao bi u Ministarstvo rada, školstva i znanosti, po modelu britanske vlade, što znači da otpadaju još dva ministarstva. Po njegovom prijedlogu, valjalo bi ukinuti i Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo za obrt, srednje i malo poduzetništvo, odnosno - sva ona ušla bi u znatno veće Ministarstvo gospodarstva.
Ostalo bi, prema Vidoviću, Ministarstvo kulture i športa, te Čačićevo ministarstvo graditeljstva, ali bi se potonje proširilo današnjim resorom pomorstva, prometa i veza, te poslovima zaštite okoliša čime otpadaju još dva ministarstva. Sa prijedlogom da se broj ministarstava u Vladi prepolovi, prvi je izašao HSLS potkraj prošle godine. Ministar Vidović smatra da za koncept preustroja vlade - za što treba otprilike osam mjeseci - nisu potrebni novi izbori. Iznošenjem vlastite koncepcije ustroja, ministar Vidović je neizravno pokazao da ni on, kao potpredsjednik SDP-a, nije zadovoljan dosadašnjim rezultatima u radu Vlade, iako je gotovo polovina njezinih članova iz SDP-a. Iz toga logično proizlazi i njegov zaključak da promjena samo nekoliko ljudi u Vladi neće pomoći njezinom djelotvornijem radu.
Prema neslužbenim informacijama, ministar Vidović smatra da je Hrvatska poslije izbora 3. siječnja 2000. godine ušla u najdublje reforme u svojoj novijoj povijesti, a u sklopu te društvene tranzicije treba provesti reformu vlade i državne uprave. Na toj reformskoj koncepciji vlast bi trebala osigurati potporu i suradnju Sabora, sindikata, poslodavaca, Crkve, HAZU-a i ostalih društvenih snaga. Činjenica je da Vidović u takvim pogledima nije osamljen.