Slobodna Dalmacija: 07. 05. 2001.

WALTER SCHWIMMER, GLAVNI TAJNIK VIJEĆA EUROPE, O SITUACIJI U REGIJI:

Hrvatska mora utjecati na hrvatski narod u BiH

Iznimno cijenimo suradnju koju sada imamo s Hrvatskom, a koja se ostvarila nakon prošlogodišnjih izbora - Bio bih vrlo zahvalan kad bi Hrvatska iskoristila svoj utjecaj na hrvatski narod u Bosni i Hercegovini kako bi aktivno pridonijela funkcioniranju zajedničke države

Piše: Bisera LUŠIĆ

Glavni tajnik Vijeća Europe Walter Schwimmer u kraćem razgovoru za Slobodnu Dalmaciju osvrnuo se na situaciju u regiji i mogućnost njezine destabilizacije te ulazak Bosne i Hercegovine i SR Jugoslavije u europske integracije. No, prije svega smo glavnog tajnika Vijeća Europe pitali kako komentira postignuća nove hrvatske vlasti na njezinu europskom putu i što još treba napraviti:

Iznimno cijenimo suradnju koju sada imamo s Hrvatskom, a koja se ostvarila nakon prošlogodišnjih izbora. Susreo sam se s vašim premijerom Ivicom Račanom prije negoli je preuzeo tu funkciju i dogovorili smo se o nastavku suradnje. Vijeće Europe i dalje je spremno pomoći Hrvatskoj u svemu što vaša zemlja treba dalje napraviti na svom europskom putu.

Tu mislim prije svega na olakšavanje povratka izbjeglicama, posebice hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti koji trenutačno žive u SR Jugoslaviji. Oni se još nisu vratili u Hrvatsku i o tom sam pitanju razgovarao s novim demokratskim vodstvom u Beogradu. Drago mi je što vidimo da postoje dobri odnosi Beograda i Zagreba, jer trebamo dobrosusjedske odnose u regiji jugoistočne Europe i stabilnost, a to se može postići upravo građenjem dobrosusjedskih odnosa između demokratskih država.

— No, situacija na jugoistoku Europe trenutačno uopće nije stabilna – u Bosni i Hercegovini i u Makedoniji su nove krize, a slično je i s očekivanjem referenduma u Crnoj Gori. Postoji li prijetnja miru u tom dijelu Europe?

Ne možemo uzeti stabilnost u jugoistočnoj Europi kao gotovu stvar, na tome treba raditi. S pravom spominjete situaciju u Bosni i Hercegovini i moram reći da bih bio vrlo zahvalan kad bi Hrvatska iskoristila svoj utjecaj na hrvatski narod u Bosni i Hercegovini kako bi aktivno pridonijela funkcioniranju zajedničke države. To je u interesu Europe i cijele regije i mislim da je u interesu Hrvatske.

Zato želimo poticati sve snage u Bosni i Hercegovini iz sva tri naroda, Srbe, Bošnjake i Hrvate da surađuju za dobru budućnost zemlje. Bio sam istinski zabrinut za separatističke stavove koji su stizali od strane hrvatskih ekstremista u Bosni i Hercegovini, no ne krivim zbog toga hrvatski narod jer držim da oni moraju imati svoja prava i mogućnosti da ih ostvaruju u Federaciji BiH i na razini cijele zemlje. Treba izbjegavati jednostrane akcije koje bi mogle ugroziti budućnost zemlje.

— Smatrate li da je novo jugoslavensko vodstvo istinski demokratsko, da se ne radi samo o "kozmetičkim zahvatima" u Beogradu?

Imam povjerenje u demokratske stavove novoga vodstva u SR Jugoslaviji. Mnoge od njih poznajemo već od prije jer su djelovali unutar organizacija civilnoga društva. To je prednost, što u Beogradu postoji jaka sfera civilnoga društva, koje je uspjelo prevladati prijašnju diktaturu. Pred novim vodstvom su teški zadaci; oni moraju prevladati tranzicijski proces koje su druge države prolazile posljednjih deset godina, a sada SR Jugoslavija mora ubrzano obaviti.

Mi smo im spremni pomoći, naročito zato jer sada Vijeće Europe ima i svoj ured u Beogradu. Kao i sve države koje su već u Vijeću Europe, i SR Jugoslavija će morati zadovoljiti kriterije. Oni moraju napraviti svoj "domaći rad", uz našu pomoć, naravno. Ulazak u Vijeće Europe znači da se radi o jednoj demokratskoj zemlji, pravnoj državi u kojoj se štite ljudska prava.

— Jedan od uvjeta je funkcioniranje pravne države, a tu spada i suradnja država bivše Jugoslavije s Haaškim sudom. SR Jugoslavija se u tome nije iskazala, a i Milošević je još uvijek u Beogradu, umjesto u Haagu?

Rekao bih da jedno ne isključuje drugo. Milošević zaslužuje puno suđenja. On je "mesar s Balkana", prema mome mišljenju i mora biti izveden pred lice pravde. Napravio je puno zločina i protiv vlastita naroda i vlastite zemlje pa razumijem želju da on stane pred suca u Beogradu. No, jedan od uvjeta integracije zemlje bivše Jugoslavije u europske strukture jest puna suradnja s Haaškim sudom.

Tu nema apsolutno nikakve razlike u stavovima međunarodnih institucija. Za Hrvatsku je to bio jedan od uvjeta, ona je to ispunila. To su uvjeti i za Bosnu i Hercegovinu i SR Jugoslaviju. Siguran sam da će na kraju i Milošević biti u Haagu.