Vjesnik: 09. 05. 2001.
CIA igrala glavnu ulogu na Balkanu, a ne BND
Njemački analitičari tvrde da zapadne tajne službe imaju različite ciljeve na Kosovu i u Makedoniji, a da »ključni igrači« aktualnih špijunskih igara nisu Nijemci, već Amerikanci
BERLIN, 8. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Moguća eskalacija rata u Makedoniji pokazuje da Zapad nema jasan koncept za Balkan, zajednički je nazivnik brojnih komentara njemačkih novina u kojima se analizira pozadina tamošnjih događaja. Neki njemački vojno-politički stručnjaci, kao glavni razlog nemoći (ili nepostojanja želje) zapadnog kriznog menadžmenta za postizanje mira i stabilnosti u tome dijelu Europe, vide i natjecan
je Pariza, Londona, Berlina i Washingtona za utjecaj na tom području. Analitičari drže da u toj borbi za utjecaj tajne službe imaju, ako ne ključnu, onda svakako važnu ulogu.U gomili tekstova koji razglabaju o toj temi najzanimljivijom se čini analiza uglednog Frankfurter Allgemeine Zeitunga (FAZ) od petka u kojoj se dokazuje da i zapadne tajne službe imaju različite ciljeve na Balkanu, te da »ključni igrači« aktualnih špijunskih igara na Balkanu nisu Nijemci nego Amerikanci. List je pošao od iskustva Ame
rikanaca u Afganistanu gdje je sustavna pomoć tajnih službi mudžahedinima dovela, doduše tek 1989. godine, do toliko priželjkivane blamaže sovjetskih trupa, ali se time nije moglo dugoročno potkupiti daljnje ponašanje islamskih boraca. Zapadne tajne službe - u prvom redu CIA - vodile su obuku afganistanskih boraca koji su se pokazali nezahvalnima i danas završili kao traženi teroristi.Po ocjeni FAZ-a isto vrijedi i za Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK). Prije kosovskog rata njoj su se dodvoravale američke, britanske i njemačke tajne službe. Danas njemački ministar obrane Rudolf Scharping u ovim »ne baš demokratski raspoloženim snagama« vidi »albanske teroriste«. No, godinama su borci OVK u Njemačkoj bili rado viđeni gosti. U Njemačkoj se, uostalom, od 1996.
godine nalazilo i sjedište vlade kosovskih Albanaca u egzilu.Za domaće medije nije tajna da je Njemačka obavještajna služba BND početkom devedestih godina otvorila svoju podružnicu u Albaniji i da su preko nje od 1992. održavani kontakti i s radikalnom oporbom kosovskih Albanaca. No, njemački se eksperti uglavnom slažu, a neki i s neskrivenim žaljenjem otkrivaju, da - kad su u pitanju zapadne tajne službe - važniju ulogu imaju Sjedinjene Države.
Prema vijestima što dospijevaju u njemačke medije u Beogradu i Parizu to vide drukčije. Prema francuskim informacijama, u međuvremenu umirovljeni zamjenik šefa BND-a (čiji je otac zapovijedio bombardiranje Beograda) navodno je angažiran za vojnu obuku kosovskih ustanika u blizini turskog grada Izmira.
No, FAZ tvrdi da »ono što prosrpski nastrojeni krugovi francuske tajne službe podmeću tom uglednom čovjeku iz BND-a liči na one teorije o uroti koje su prije dvije godine potekle iz Pariza i prema kojima su specijalne jedinice Bundeswehra KSK tajno obučavale borce Oslobodilačke vojske Kosova«.
FAZ navodi da nije BND obučavao danas neomiljene »kosovske borce za slobodu«, već su to činile američke tajne službe. Zna se da je CIA na Kosovu blisko surađivala s američkom vojnom tajnom službom DIA koja je OVK-u dala 250 pokretnih satelitskih sistema i tridesetak satelitskih telefona uz pomoć kojih je OVK javljao Amerikancima nove koordinate za zračne udare tijekom kosovskog rata, te da su Amerikanci OVK-u isporučivali i oružje premda su znali (kao i u slučaju afganistanskih mudžahedina) da OVK to oružje plaća i novcem zarađenim od trgovine drogom.
Branko Madunić