Glas Amerike: 10. 05. 2001.

Powell: Američke pomoći Jugoslaviji neće biti bez potpune suradnje s haaškim Tribunalom

Prilog: Ivice Puljića

Mi tražimo da Jugoslavija ispuni određene uvjete, a među njima je suradnja Jugoslavije s haškim sudom. Ukoliko ta suradnja ne bude u potpunosti uspostavljena nećemo financijski pomagati Jugoslaviju - poruka je State Departmenta nakon susreta američkog državnog tajnika Colina Powella s jugoslavenskim predsjednikom Vojislavom Koštunicom.

Američki državni tajnik je, nakon razgovora s predsjednikom Koštunicom, izjavio kako je susret bio iskren, kao i da vlada Sjedinjenih Država čestita na onome što je u proteklih šest mjeseci učinjeno u Jugoslaviji. Razgovarali smo o situaciji u regiji - o Kosovu, jugu Srbije, Makedoniji, Crnoj Gori i, naravno, o Međunarodnom sudu za ratne zločine - naglasio je gospodin Powell.

"Imali smo iskrene razgovore o Međunarodnom sudu za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije i našim očekivanjima vezanim za taj tribunal. Ja sam u ožujku kroz proces ocjenjivanja i odobravanja naše pomoći Jugoslaviji prošao s predsjednikom Bushom, kasnije i s Kongresom, kada smo razgovarali o uvjetima. Danas sam rekao da je naše sudjelovanje na donatorskioj konferenciji za Jugoslaviju uvjetovano i sada ćemo promatrati što će Jugoslavija uraditi u idućim tjednima kada ćemo prosuditi hoćemo li ukinuti te uvjete ili ne" - istaknuo je gospodin Powell.

Kongres je, nakon ožujskih konzultacija i na osnovu preporuke Državnog tajništva 2. travnja odobrio nastavak financijske pomoći Jugoslaviji u iznosu od 100 milijuna dolara i to do kraja ove fiskalne godine. Od toga beogradska vlada još uvijek ne može računati na 30 milijuna dolara, dok je Kongres odobrio projekte u vrijednosti od 70 milijuna dolara.

I glasnogovornik State departmenta Richard Boucher je kazao da Sjedinjene Države neće podržati održavanje niti će sudjelovati na donatorskoj konferenciji za Jugoslaviju sve dok Beograd ne ispuni tražene uvjete. Radi se potpunoj suradnju s haškim Tribunalom, zatim nastavku demokratskog procesa u Srbiji te provedbi i poštivanju Daytonskog mirovnog sporazuma.

Vojislav Koštunica je, pak, istaknuo kako Jugoslavija u potpunosti ulazi u nove i vrlo važne odnose sa Sjedinjenim Državama i da te odnose treba održati. On je, također, izjavio da je s gospodinom Powellom razgovarao o primjedbama koje američka strana ima na to kako Jugoslavija provodi međunarodne zahtijeve, te je istaknuo: "Suradnja s Haagom je neophodna za našu zemlju koja je članica Ujedinjenih naroda i koja treba biti dobar član međunarodne zajednice. Jugoslavenska će vlada u kratkom vremenu pripremiti i usvojiti Zakon o suradnji s haškim tribunalom i nakon toga taj će zakon biti usvojen i u parlamentu, što će popraviti nas odnos s Den Haagom!

Od članova njegovog izaslanstva saznali smo da bi Zakon o suradnji s haškim sudom mogao biti usvojen na parlamentu do kraja svibnja što bi, kako se Beograd nada, moglo biti dovoljno međunarodnoj zajednici da održi donatorsku konferenciju iako Milošević još uvijek ne bi bio izručen sudu, ali bi vlada Jugoslavije dala jamstva da će to biti učinjeno nakon donošenja spomenutog zakona. Po drugoj varijanti sama odluka o Miloševićevom izručenju mogla bi biti prebačena na republike unutar Jugoslavije nakon što se na saveznoj razini usvoji Zakon o izručenju.