Vjesnik: 11. 05. 2001.
Zahtjevi za zabranu SDS
Sve dok postoji ovakva RS i ovakav SDS kao vodeća politička snaga u njoj, nije moguće ostvariti suživot, prevladati posljedice rata i uključiti BiH u zajednicu europskih država«, stoji u izjavi Doma Naroda Federacije BiH
MOSTAR, 10. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Dom naroda Federacije BiH zahtijeva od Ureda visokog predstavnika, OESS-a i UN zabranu rada i ukidanje Srpske demokratske stranke (SDS) te energično uhićenje Radovana Karadžića, Ratka Mladića i ostalih osumnjičenika za ratne zločine. Islamska će zajednica, pak, vjerojatno podići tužbu Domu za ljudska prava u BiH protiv Vlade Republike Srpske i zatražiti povrat ukradenih stvari i materijalnu naknadu za nanesenu štetu, kao i za nanesenu fizičku i duhovnu bol uzrokovanu nemarnošću službenih vlasti Republike Srpske.
Međunarodni predstavnici na čelu s visokim predstavnikom Wolfgangom Petritschem, osim verbalnih osuda i najava mogućnosti sankcioniranja sve do predsjednika RS-a Milana Šarovića i premijera Mladena Ivanića, nisu za sada posegnuli za drugim sankcijama. Tako stvari stoje tri dana nakon velikih izgreda u Banjoj Luci u kojima je ozlijeđeno više od 30 osoba i pričinjena velika materijalna šteta, kada su ekstremne snage bosanskih Srba silom spriječile početak obnove džamije Ferhadija, uništena 1993. godine.
Na izvanrednom zasjedanju Doma naroda Federacije BiH u ocijeni banjalučkih događanja, kao i onih trebinjskih, otišlo se tako daleko da se tvrdi i kako su ona »pokazala da fašizam u Europi još nije poražen«. U posebnoj izjavi Doma naroda, kao glavni krivci za posljednja događanja u Republici Srpskoj označene su vlasti RS-a i SDS, uz zaključak kako »sve dok postoji ovakva Republika Srpska i ovakav SDS kao vodeća politička snaga u njoj nije moguće ostvariti suživot, prevladati posljedice rata i uključiti Bosnu i Hercegovinu u zajednicu europskih država«.
Nikakve dvojbe oko krivnje aktualne vlasti za trebinjska i banjalučka događanja nema ni za bivšeg premijera Republike Srpske i predsjednika Stranke nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika. On drži kako je »uvođenje starih kadrova s Pala na bitna mjesta u vlasti Republike Srpske« umnogome doprinijelo izbijanju izgreda, optuživši konkretno SDS i čelne ljude te stranke za eskalaciju nasilja. »Očito je da bi sve bilo jasnije da su se Šarović, Kalinić i Čavić stavili na čelo tih ljudi (u Banjoj Luci). Jer prvi njihov susret tamo, to su mogli vidjeti svi, bio je srdačan i upravo je govorio na kojoj strani stoje krivci i sukrivci za sve što se događalo«, kazao je Dodik.
Bivši premijer RS-a, u kojeg je međunarodna zajednica polagala velike nade kao čovjeka koji će konačno »demokratizirati« manji bosansko-hercegovački entitet, upozorio je međunarodne predstavnike da je »upravo sada vrijeme za povlačenje radikalnih poteza u smislu sprječavanja političkih ličnosti koje doprinose destabilizaciji ukupne situacije u BiH, (i)li čak za njihovu eliminaciju iz političkog života«. Ukoliko to izostane, naglašava Dodik, u budućnosti se mogu očekivati slični događaji, ne samo u RS-u nego i širom BiH.
Mario Marušić