Večernji
list: 16. 05. 2001.Težina džambo obećanja
Božica Brkan
Da su barem ti izbori već prošli! Zacijelo to, s bliženjem izbora sve češće, priželjkuje svaki običan glasač, koji se "nije stavio" ni na jednu listu. Pred zidovima što se svijaju pod težinom džambo obećanja. Pred malim ekranima s kojih se razlijevaju ušminkani - i lica i stvarnost. Pred "najsvježijim" ekskluzivnim top-listama o raspoloženju "javnog mnijenja". Solidno skrojen imidž i još bolje skrojena predizborna "istraživanja" mogu donijeti i veću popularnost i više glasova od dobroga,
neušminkanoga programa, ako ga i ima.Zato valjda nitko i ne spominje ona manje prigodna, poput stvarnosti neušminkana, ozbiljna istraživanja, ni prigodna ni predizborna, nad kojima bismo se morali i ozbiljno zamisliti. Jedno je takvo proveo zagrebački Gfk - Centar za istraživanje tržišta u ožujku, na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1000 osoba, ponovivši pitanja iz srpnja prošle godine o uspješnosti hrvatske tranzicije i demokracije.
Prijelaz u demokratski sustav nije dao prave rezultate, pokazuje se iz toga, a s iznimkom nešto malo zadovoljnih u Zagrebu i okolici, ocjene su sve oštrije, posebice u Istri, Primorju i Gorskom kotaru. "Jako razočarani", gotovo polovica, vode u sjevernoj Hrvatskoj, i to među osobama od 55 do 64 godine, nižeobrazovanima i među onima s najnižim primanjima. "Premašena očekivanja" u razmaku od tih samo devet mjeseci s jedan pala su na 0,2 posto, "ostvarena očekivanja" sa 13 na 5, a "razoračani, očekivali više" sa 59 na 53, ali su "jako razočarni" porasli sa 18 na 34 posto. Uglavnom ista, devet, odnosno osam posto, ostala je samo grupa koja "nije ništa ni očekivala", u kojoj prednjači najstarija dobna skupina, iznad 65, najneobrazovaniji te oni s najnižim obiteljskim prihodima.
Demokraciju - za koju čak 65 posto ispitanika misli da može riješiti postojeće probleme u zemlji, a 76 posto da je u svakom slučaju bolja od diktature - znatno iznad prosjeka podržavaju stanovnici upravo sjeverne Hrvatske, Istre i Gorskoga kotara te mladi do 24 godine. Zagreb s okolicom te fakultetski obrazovani prednjače u zadovoljstvu ostvarenjem demokracije i političkog sustava. "Jako zadovoljnih" je samo šest, a "donekle zadovoljnih" 48 posto. Veliko nezadovoljstvo ostvarenim promjenama režima i zatim vlasti nije, dakle, ipak umanjilo vjeru u demokraciju. I prije, a i poslije izbora, kako onima koji već jesu na vlasti ili pretendiraju na nju, to bi, sudimo, morao biti mnogo vredniji podatak od privremenog mjesta njihova kandidata i njihove stranke na nekoj od brojnih političkim marketingom skrojenih predizbornih šlagerskih top-lista.