Večernji list: 19. 05. 2001.

JANEZ TOBIAS SVJEDOČIO NA ŽUPANIJSKOM SUDU U VARAŽDINU:

Tuđmanov unuk Dejan Košutić kupio je Ilirija banku za 70 DEM!

I varaždinski Coning bio korisnik kredita u Cekinu

VARAŽDIN - Dejan Košutić, unuk pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, preuzeo je Ilirija banku za samo 70 DEM - rekao je jučer iznoseći svoju obranu na Županijskom sudu u Varaždinu Janez Tobias, čelnik Štedno-kreditne zadruge Cekin u stečaju. Njega, zajedno s Jelicom Jovičić-Štefić i Ronaldom Štefićem, optužnica tereti za zlouporabu položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju izbjegavanjem plaćanja poreza državnim fondovima. Osim toga, od ŠKZ-a Cekin oko 1500 vjerovnika potražuje više od 100 milijuna kuna.

- Ilirija banci u koju je Cekin investirao oko 8,5 milijuna DEM, u svibnju 1998. godine bilo je onemogućeno daljnje poslovanje. Nakon mog izlaska iz pritvora i drugih odgovornih osoba ŠKZ-a Cekina u ožujku 1998. godine, na sastanku u Ilirija banci posjetio nas je tajni agent Stjepan Kralj i dao nam upute za daljnje ponašanje banke. Prije deblokade žiroračuna Cekina posjetili su nas i drugi zainteresirani za preuzimanje banke, i to Dejan Košutić, tadašnji saborski zastupnik Pave Šarčević i Jovo Mutić - rekao je Tobias.

Cekin je, kako svjedoči Tobias, zapao u financijske teškoće i u više navrata tražio odgodu plaćanja poreza na dobit od 2,8 milijuna DEM. Ti su mu pak zahtjevi redovito odbijani, iako je trećina duga bila naplaćena još u vrijeme njihova boravka u pritvoru.

- Dogovor o tome da Ilirija banku preuzme Dejan Košutić postignut je u vrijeme mog boravka u slovenskom pritvoru. Tamo sam smješten jer je hrvatska policija obavijestila slovenski MUP da namjeravam pobjeći u inozemstvo s velikim bogatstvom - rekao je Tobias, smatrajući kako je to zapravo bila varka radi lakšeg preuzimanja Ilirija banke.

Kad je banku preuzeo Dejan Košutić, a Josip Manolić postao potpredsjednik Upravnog odbora, tadašnji ministar financija Borislav Škegro 21. lipnja 1998. godine potpisao je rješenje o deblokadi Cekina. Tobias je potom pušten iz slovenskog pritvora.

Ubrzo nakon deblokade Cekinova žiroračuna prihvaćen je program o sanaciji štednih uloga, konstituiran je NO ŠKZ-a, a dokumentacija za usklađenje s novim Zakonom o ŠKZ-ima predana je Trgovačkom sudu u Varaždinu. Tobias je napomenuo kako je sve to govorilo da će se formirati nova štedno-kreditna zadruga koja bi s osnivačkim ulogom od najmanje šest milijuna DEM bila najjača u Hrvatskoj. Dodao je, međutim, kako su ubrzo shvatili da su izigrani, jer kada su novi vlasnici Ilirija banke "obavili svoj posao", banku su stavili u stečaj, ali nisu poštovali ranije dogovore koji su bili važni za sanaciju Cekina u iduće tri godine.

Tobias je priznao da su on i Ronald Štefić osnovali nekoliko "off shore" poduzeća, te da je i varaždinski Coning bio korisnik kredita u Cekinu i konzultantskih usluga njihovih "off shore" poduzeća.

- Financijska je policija u Coningu pregledala takve konzultantske usluge i nije ih usporila, a bojim se da Coningu nije bilo dopušteno korištenje tih usluga, da ne bi dočekao 3. siječnja 2000. godine - kazao je Tobias. Dodaje da je Coning zajedno s Cekinom planirao preuzeti varaždinsku Vamu.

D. Plantak