Večernji list: 22. 05. 2001.

IVAN ŠIBER, PROFESOR NA FAKULTETU POLITIČKIH ZNANOSTI

HDZ je na ovim izborima gubitnik, a ne dobitnik

HIP je u Zagrebu uspio na račun prezimena Tuđman

Budiša i HSLS previše su se eksponirali u povijesnim sukobima na relaciji HDZ - SDP, a koštale su ih i kadrovske promjene u Zagrebu

- Najveći dobitnik ovih lokalnih izbora je SDP, koji je uspio zadržati svoju poziciju osvojenu 3. siječnja prošle godine, jer se objektivni neuspjesi u obavljanju vlasti nisu reflektirali na njegov rezultat - tvrdi Ivan Šiber, profesor na Fakultetu političkih znanosti, kojega smo zamolili da prokomentira lokalne izbore, koji su obilovali mnogim neočekivanim rezultatima.

Zaustavljena erozija HDZ-a

- Generalno, dobro su prošli oni koji su uložili u ove izbore i koji imaju stabilnu stranačku infrastrukturu, a to su HDZ, SDP i HSS. To što HSS nije prešao izborni prag u Zagrebu nije toliko bitno jer ta stranka u drugim krajevima Hrvatske ima tradicionalno biračko tijelo. Što se HNS-a tiče, ta je stranka ostvarila velik prodor, prije svega zahvaljujući profilaciji Vesne Pusić, koja je imala jednoznačne, jasne i prepoznatljive poruke - tvrdi Šiber, koji ističe kako su ove izbore karakterizirali slab odziv birača, što upućuje na razočaranje biračkog tijela, i velik broj "izgubljenih" glasova, odnosno glasova za stranke koje nisu uspjele prijeći izborni prag.

I Šiber se slaže kako je HSLS uz LS veliki gubitnik lokalnih izbora te tvrdi da činjenica što je HSLS na tako dramatičan način izgubio podršku u Zagrebu govori kako nešto nije u redu. Na pitanje o čemu je konkretno ovdje riječ, Šiber, uz napomenu da ne želi ući u političke rasprave, odgovara:

- Budiša i cijeli HSLS malo su se previše eksponirali u povijesnim sukobima na relaciji HDZ - SDP. Međutim, to eksponiranje nije bilo jednoznačno. Usto, ovakvi rezultati vezani su i uz kadrovske promjene u Zagrebu, gdje je došla do izražaja neprepoznatljivost pojedinaca. No, ako iz svega izvuče pouke, ovo ne mora biti loše za HSLS.

Na neizbježno pitanje jesu li ovi izbori pokazali povratak HDZ-a i desnice, Šiber odgovara kako je zapanjen time što se pokušavaju izvlačiti takvi zaključci.

- U odnosu na lokalne izbore 1997. godine, HDZ je gubitnik na ovim izborima, a rezultati su tu negdje, možda i par postotaka niži nego 3. siječnja 2000. godine. Zato bih radije govorio o zaustavljenoj eroziji nego o povratku HDZ-a - kaže Šiber, koji tvrdi da HDZ ima stabilno biračko tijelo od 20-ak posto, a kad se pridodaju manje desne stranke, to čini 25 posto, koliko su u prosjeku te stranke i osvojile na ovim izborima.

HNS ojačao poziciju u vlasti

Iznenađujući rezultat HIP-a Šiber objašnjava minulim radom prezimena Tuđman, no, zanimljivo, ipak ne smatra HIP desnicom u klasičnom značenju te riječi.

- HIP je čudna tvorevina koja, istina, ima desni naboj, no taj je naboj više emocionalne prirode nego što je to racionalni politički program. HIP je uspio prije svega u Zagrebu, a taj je uspjeh vezan uz prezime nositelja liste. To je prezime još uvijek u sentimentu znatnog dijela biračkog tijela, a to je za nj uspomena na vrijeme ponosa i slave - smatra Šiber.

Ocjena je našeg sugovornika da se u Istri - gdje je ponovno premoćno pobijedio IDS - na djelu pokazala loša strategija partnera te stranke na državnoj razini. IDS je u Istri ostvario zavidnu podršku, a taktika ostalih bila je loša jer je dvojezičnost u Istri očito kulturno i civilizacijsko postignuće, smatra Šiber.

Zanimalo nas je i hoće li se rezultati lokalnih izbora odraziti na odnose u šestorki i kako. Šiber smatra kako je HNS ojačao svoju poziciju u vlasti, a HSLS oslabio. No, HSLS ipak još ima snažan adut u rukavu, a to je Split, zaključuje Šiber.

Branimir Kovač