Novi list: 24. 05. 2001.
Je li Linić prespavao izbore?
Jelena L
ovrićJe li Račanova vlada shvatila dramatičnost poruka koje je dobila na nedjeljnim izborima, znat će se vrlo brzo. Premijer je u izbornoj noći imao ozbiljno držanje, kao da je sav teret svijeta na njegovim leđima, ali mnogo je važnije što će napraviti.
Od najavljene rekonstrukcije Vlade, već je jasno, ne treba mnogo očekivati. Račan je već izjavio da mu je trenutno od redizajniranja kabineta mnogo preče učvršćivanje šestorke. To znači da će se vladajući ponovo baviti sami sobom i svojim fragilnim odnosima. U predizbornom nadmetanju sasvim su ih nepotrebno maksimalno zaoštrili. Jedni su druge nazivali i fašistima. Ali pokazalo se da su njihove međusobne svađe, u funkciji izborne promidžbe, bile kontraproduktivne. Glasače su im dodatno odbile. Da bi se odnosi sada zagladili i poIjuljana šestorka ponovo učvrstila - potrebno je vrijeme. Možda do kraja mandata uspiju profunkcionirati.
Dakle, nikakvi se znakovi uozbiljenja još ne daju primijetiti. Dapače, sve nekako djeluje kao da će se nastaviti po starom. U starom sastavu, starim odnosima, na stari način. Kao da je prespavao objavljivanje izbornih rezultata, potpredsjednik Vlade Slavko Linić javno je potencijalnim ulagačima, iz Amerike najavio da će dodatno srezati prava radnika. Hrvatskoj trebaju investicije, ali mora li to biti baš po cijenu obespravljivanja radnika? l je li to politika socijaldemokratske Vlade?
Radnici u Hrvatskoj ionako praktično nemaju nikakva prava, moguće je da godinama rade, a plaću ne primaju, a Linić sada tvrdi da uživaju, prevelik komoditet, pa bi im ga zakonski trebalo reducirati. Račanovi ministri misle da će na Zapad samo dodvoravanjem stranom kapitalu, ali na taj način prije će Hrvatska postati tuđinska kolonija. Jedan od istaknutih privrednika, direktor Varteksa Herjavec, ovih dana alarmira da će - dok se Hrvati svađaju tko je lijevi a tko desni - čitava država uskoro biti u stranom vlasništvu, a onda će "naši ljudi biti tek jeftina radna snaga za strane kompanije”.
Socijalna neosjetljivost jedan je od glavnih razloga udaljavanja biračkog tijela od aktualne vlasti. Linićeva obećanja Amerikancima proizvest će nova nezadovoljstva. Na isti će način djelovati i primjena svih onih nepopularnih mjera koje su se odgađale za poslije izbora - poskupljenja, rezanja plaća, smanjivanja socijalnih prava, otpuštanja... U zemlji s izrazito lošim ekonomskim pokazateljima ni politička situacija ne može biti dobra. Ako ne uspije osigurati vidljive ekonomske poboljšice Račanova vlada ništa dobro ne može očekivati, bez obzira na akcije armiranja šestorke. Može se društvo na vlasti držati i kano klisurina, ali ne osiguraju li bolji život svima a ne samo njima, ni oni neće dugo. Nedjeljni izbori bili su im posljednja opomena.