Večernji
list: 24. 05. 2001.SVIJET O HRVATSKIM IZBORIMA
Upozorenje Račanovoj Vladi
Rezultatima lokalnih izbora u Hrvatskoj bave se i neki europski dnevni listovi. Tako bečki "Der Standard" piše da bi rezultati izbora trebali biti upozorenje Račanovoj koalicijskoj Vladi da ne ispunjava očekivanja birača. Kao dokaz toj tvrdnji list navodi slab izlazak na izbore, neočekivano dobar rezultat nacionalističkog HDZ-a i uspjehe koje je u glavnom gradu postigla stranka bivšeg šefa tajnih službi Miroslava Tuđmana. Premijer Račan, čija je stranka učvrstila poziciju u vladajućoj koaliciji, morao bi sada djelovati odlučnije s manje obzira prema svojim koalicijskim partnerima, piše "Der Standard".
"Hrvatski premijer dijeli osmijehe. No vidi se da su usiljeni, "Uspjet ćemo. Uspjet ćemo", ponavlja. No jasno je da je Hrvatska kakva je izašla s nedjeljnih lokalnih izbora drugačija zemlja od one kakvu se predviđalo i kakvoj se nadalo. (...) Premijer se oslanja na broj vijećnika skupljenih s nezavisnih lista i iz koalicije. Međutim izbjegava razmišljati u apsolutnim postocima. U rastu je njegova stranka, socijaldemokratska, koja sve više postaje hegemon u savezu stranaka, no u nedjelju se koalicija koja drži vladu u Zagrebu zaustavila prilično daleko od 50 posto koje je postigla prije 15 mjeseci. Teško je biti precizan u zbirci lokalnih kandidatura, no poneki postotak više ili manje ne bi promijenio smisao nedjeljnog glasovanja: šamar "mekoj tranziciji" od nacionalizma prema demokraciji. "Poruka proizišla s birališta", priznao je predsjednik vlade, "vrlo je jasna: unutar koalicije treba biti manje sukoba i manje sučeljavanja". No, mimo riječi, već se naziru preinake vlade koje će na desnoj premjestiti osovinu izvršne vlasti", komentira "Der Standard".
"Hrvatska vladajuća reformistička koalicija izgleda da je dobila većinu županija na lokalnim izborima koji će vjerojatno potkopati utjecaj bivših vladajućih nacionalista, ali će isto tako vjerojatno na ispit staviti jedinstvo koalicije", konstatira Reuters.
Preliminarni neslužbeni rezultati s nedjeljnih izbora iscrtali su složenu sliku, unatoč nadama u sveobuhvatnu pobjedu šesterostranačke koalicije lijevog centra koja je u siječnju 2000. na općim izborima smijenila Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ). HDZ-ov jasni odskok iz pada popularnosti početkom 2000., kada su mnogi očekivali da će se stranka raspasti i nestati s političke scene, bio je glavna tema stručnjaka koji su analizirali rezultate od nedjelje.
Vodeći ekonomist kazao je da je HDZ izvukao korist iz nezadovoljstva bolnim reformama koje je poduzela Račanova Vlada.
"Ova vlada radi na gospodarstvu, no mjere koje poduzimaju su nepopularne i izgubili su potporu, primjerice, među umirovljenicima i državnim djelatnicima, koji su pogođeni reformama", kazao je ekonomist koji je tražio da ostane neimenovan. (...)
Glavna karakteristika nedjeljnih izbora u Hrvatskoj jest to da se nisu ispunile najave o uvjerljivoj pobjedi SDP-a i velikom porazu HDZ-a. Stranka premijera Ivice Račana na državnoj je razini vjerojatno dobila najviše glasova, no s druge su strane hadezeovci sa svojim partnerima s desnice slavili u tri četvrtine županija. A, ipak je činjenica da je na posljednjim parlamentarnim izborima HDZ bio najjača stranka, zanemarimo li koaliciju SDP-a i HSLS-a. Njihov je dvojac uz to podržavala koalicija četiriju manjih stranaka s kojima su nakn toga Račan i Budiša formirali četveročlanu koalicijsku vladu. No, birači koji su prije 16 mjeseci glasovali za HDZ nisu bili izbrisani s lica zemlje, pa zato njihov dobar rezultat ipak nije potpuno iznenađenje. HDZ je doduše dobio manje glasova nego na lokalnim izborima prije četiri godine ili na parlamentarnim izborima lani no stranka koja je bila blizu dna uspjela se spasiti iz političkog živog blata. Zato je njihov rezultat veliki uspjeh. Najnegativniji dio njihove vladavine - gospodarski kriminal, izolacija države, kršenje ljudskih prava - to je pri odlučivanju birača očito bilo u drugom planu.(r)