Novi list: 25. 05. 2001.

Treba li koalirati s HDZ-om

Jelena Lovrić

Izbori su okončani, rezultati objavljeni, ali tko će na lokalnoj razini vladati Hrvatskom - još nije definitivno odlučeno. Nitko, pa ni najjače stranke, HDZ i SDP, ne može sam, koalicije su neminovnost.

Javnost zasipaju informacije da su dogovaranja otpočela. Ponude, javne i tajne, masovno cirkuliraju. Tako je Vesna Pusić, šefica u Zagrebu trećeplasiranog HNS-a, o formiranju gradske vlasti već razgovarala s premijerom Račanom. Nije tajna da joj je ambicija gradonačelničko mjesto. Istodobno, HDZ u javnost pušta glas da će podržati izbor SDP-ova zagrebačkog prvaka Milana Bandića. Navodno, bez ikakvih obaveza.

Dosadašnji gradonačelnik Splita, lvica Škarić, koji pripada Budišinim liberalima, osvojio je na izborima treće mjesto, iza SDP-a i HDZ-a. Malo da sam odlučuje ali taman za lagodnu ulogu jezičca na vagi. Škarić je objavio da je otvoren za obje kombinacije. SDP mu je koalicioni partner na razini države, HDZ mu nudi da zadrži gradonačelničko mjesto, što mu je osobno pregolema želja. Kao dobroj udavači, SDP će mu najvjerojatnije prepustiti tu poziciju na dvije godine.

Dogovaranja o koalicijama uvijek su neka vrsta trgovine. Takva su pogađanja sasvim normalna i u zrelim demokracijama. Bilo bi poželjno da i u Hrvatskoj više podrazumijevaju sporazum na programu, a manje da su u funkciji osobnih ambicija pojedinaca. Početak razgovora o postizbornim savezima, nažalost, djeluje poput velikog trgovišta, pošto-poto, što rejtingu političara neće pomoći. U Vodicama lista s imenom Brnistra svoju je cijenu istakla u čvrstoj valuti – za pet milijuna maraka igrat će za HDZ.

Ipak, kao osnovno se pitanje postizbornih kombiniranja postavlja dilema: trebaju li stranke šestorke koalirati s HDZ-om? Je li vrijeme da se prekine njegova dosadašnja izolacija?

HDZ-ovi čelnici, svjesni da svoju većinu u mnogim županijama bez koalicijskog partnera ne mogu konzumirati, na sve strane nude savezništvo. Postali su vrlo umiljati, tope se od demokracije, prema potencijalnim su partnerima široke ruke: nude sve, a za sebe, navodno, osim koalicije, ne traže ništa. Šestorka se načelno dogovorila da će nakon izbora koalirati unutar svog kruga.

U principu, koalicije na razini države ne moraju se poklapati s onima na lokalnom nivou. Osim toga, unatar HDZ-a ponegdje su izrasli sasvim pristojni ljudi, ugledni u svojim sredinama. Njihovu je ruku teško odbiti. AIi stranke šestorke, čak i one kojima je srce sasvim na desnoj strani, smatraju da bi koaliranje s HDZ-om za njih još uvijek predstavljalo političko samoubojstvo.

Da bi HDZ postao prihvatljiv kao partner morao bi dati izričite i mnogo jače nego dosad garancije da ozbiljno misli demokratski. S tom strankom u tom pogledu još ništa nije sigurno. Ne sama s obzirom na nasljeđe iz Tuđmanova vremena. HDZ-ov šef Ivo Sanader, koji sada na sav glas reklamira toleranciju i međusobno, uvažavanje, još je prije nekoliko mjeseci pismima pozivao na nasilno rušenje aktualne vlasti. Dio HDZ-a evidentno stoji iza marša desnice, svojevrsnog događanja naroda, pomoću kojega pokušava zaljuljati legalnu vlast. Potom, nikako nije jasno tko izražava prave namjere HDZ-a - njegovo oficijelno rukovodstvo ili HDZ-ov istureni ešalon u vidu udruge Miroslava Tuđmana, koji je upravo najavio daljnju radikalizaciju, iznuđivanje prijevremenih izbora i stiliziranje političke scene kao građanskog rata, u kojem će se, keko je doslovce rekao, odlučivati ili mi ili oni.