Novi list: 27. 05. 2001.

HSLS SE NALAZI PRED POLITIČKIM ZAOKRETOM

Budiša korak bliže oporbi

Presudnu će riječ imati skori stranački sabor koji će i analizirati razloge za nedavni izborni podbačaj HSLS-a

Piše: Branko PODGORNIK

Nakon povratka s petodnevnog puta po Turskoj i Albaniji, gdje je i dočekao loše izborne rezultate HSLS-a, Dražen Budiša je jučer dao naslutiti da se njegova stranka, zbog pada popularnosti među građanstvom, nalazi pred političkim zaokretom. O tome u kojem smjeru će sada ići glavni koalicijski partner SDP-a, o kojem uvelike ovisi i stabilnost hrvatske Vlade, presudnu će riječ imati skori stranački sabor koji će i analizirati razloge za nedavni izborni podbačaj HSLS-a.

Nema nikakve sumnje da će se Budiša naći pod velikim pritiskom dijela stranačkih nezadovoljnika s terena, koji će izborni neuspjeh protumačiti time da HSLS od daljnje koalicije sa SDP-om, a posebno s radikalnim strankama unutar šestorke, ima više štete nego koristi. Kad neka urbana stranka padne ispod izbornog praga i dođe na rub preživljavanja, kao što se to HSLS-u dogodilo u Zagrebu, logično je očekivati da će njezini članovi od svog lidera zahtijevati ili politički zaokret, ili ostavku.

Ako je HSLS došao u slijepu ulicu i ako u njemu dođe do zaokreta, to neće biti naglo okretanje stranke prema suradnji s HDZ-om, od kojeg se socijalni liberali i dalje distanciraju, u skladu sa svojom politikom centra. Od Budiše sada ne treba očekivati ni to da HSLS naglo istupi iz vladajuće koalicije na državnoj razini i da prijeđe u oporbu. To bi, naime, dovelo do prijevremenih parlamentarnih izbora, a oni su najmanje u interesu HSLS-a, upravo zbog trenutačno lošeg položaja među biračima. Potvrda tome je i jučerašnja Budišina izjava da lokalni izbori ne bi trebali imati utjecaja na konstelaciju u vladajućoj koaliciji na državnoj razini.

Najrealnije bi bilo očekivati da će se HSLS sljedećih mjeseci sve više distancirati od vladajuće koalicije i kritički se osvrtati na njezina “lijeva skretanja”. Budiša bi mogao korak po korak prelaziti u oporbu, kako bi njegova stranka dobila krila i podigla si popularnost do sljedećih državnih izbora, bez obzira kada će oni biti.

Iako loši izborni rezultati HSLS-a predstavljaju težak udarac koaliciji SDP-a i HSLS-a, koja je osovina današnje vlasti, premijer Račan ne bi trebao biti zabrinut, jer je šestorka 20. svibnja kao cjelina postigla otprilike isti uspjeh kao i 3. siječnja, samo što je HSS u međuvremenu postao treća po snazi stranka u Hrvatskoj. Hrvatska vlada, dakle, ne bi trebala biti destabilizirana. No, Račan će ubuduće morati priznati promjenu odnosa snaga na terenu i uzeti HSS na čelu sa Zlatkom Tomčićem za glavnog oslonca SDP-a u vladajućoj koaliciji. Račan pritom ne smije odbaciti Budišu, jer bez 23 HSLS-ove ruke u Saboru ni sam ne može ostati na vlasti.