Večernji list: 29. i 30. 05. 2001.
U BEOGRADU JUČER POČELI RAZGOVORI S CRNOGORSKOM KOALICIJOM "ZA JUGOSLAVIJU" O ČUVANJU SRJ
Suradnja s Haagom ili raspad
Ako se vlasti u SRJ i Srbiji (DOS) ne dogovore s crnogorskom političkom koalicijom "Za Jugoslaviju" o Zakonu o suradnji s Haaškim sudom, bit će to početak kraja treće Jugoslavije. Razgovori o budućnosti SRJ počeli su jučer kasno poslijepodne u Beogradu, a da će biti sudbonosni, govore i riječi srbijanskog premijera Zorana Đinđića.
- Od ovoga dogovora ovisi suradnja SRJ i Srbije s međunarodnom zajednicom, daljnja integracija zemlje u međunarodne organizacije, od tih razgovora ovisi i opstanak Savezne vlade - izjavio je jučerašnjem "Blicu" Đinđić. - Bez prihvaćanja zakona o suradnji s ICTY-jem nema normaliziranja odnosa sa svijetom...
Na te riječi prvoga čovjeka Srbije reagirao je Predrag Bulatović predsjednik Socijalističke narodne partije Crne Gore izjavom "ne prihvaćamo nikakav pritisak iz Srbije", odnosno riječima "onaj tko tvrdi da je ugrožen opstanak SRJ, ako se ne prihvati zakon, neka to i dokaže".
U Beogradu o sudbini SRJ pregovara "polovina Crne Gore" dok ona druga "Đukanovićeva polovina" (barem zasad) ne planira put u Srbiju. No, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović najavio je spremnost na razgovor s predsjednikom SRJ Vojislavom Koštunicom i Zoranom Đinđićem, ali je u toj najavi potpuno "isključio SRJ". On je, naime, televiziji Elmag rekao kako razgovori trebaju biti na trojnoj razini "unutar Crne Gore, sa Srbijom i međunarodnom zajednicom".
Ako bi, međutim, crnogorska koalicija "Za Jugoslaviju" postigla dogovor s DOS-om (jedina smetnja je izručenje ICTY-ju) Đukanović bi bio pritjeran u kut i primoran na dogovore "unutar SRJ".
Sjednica jugoslavenskog parlamenta na kojoj će se prihvatiti zakon o suradnji s ICTY-jem zakazana je za polovinu lipnja.
- U zakonu mora biti i odrednica o izručenju optuženih ICTY-ju jer je sve drugo obmanjivanje svjetske i domaće javnosti - rekao je ministar pravde Srbije Vladan Batić.
BEOGRAD Milovan Nedeljkov