Vjesnik: 20. 06. 2001.
Koalicija razočarala jer su očekivanja bila nemoguće visoka
Financial Times smatra da se vlada pokazala stidljivom na mnogim frontama, a posebice u gospodarskoj pol
itici / Gospodarski rast nije dovoljan, a vlada nije učinila mnogo ni na polju reformi i otvaranja, posebno prema stranim ulaganjimaLONDON, 19. lipnja (Od Vjesnikove dopisnice) -
Vladajuća hrvatska koalicija zabilježila je nesumnjive uspjehe, uključujući nedavno potpisivanje Pakta o stabilizaciji i pridruživanju s EU, ali je razočarala na drugim frontama, jer su očekivanja od nje bila »nemoguće visoka«. Tako u utorak piše ugledni Financial Times u uvodnom tekstu svog priloga o Hrvatskoj.
List navodi kako su od vlade Ivice Račana mnogi očekivali da »odmah riješi gospodarske probleme, nastale u deset godina rata, gospodarskog razmještanja i lošeg upravljanja privredom«.
FT smatra da se vlada pokazala stidljivom na mnogim frontama, a posebice u gospodarskoj politici. Navodi se kako nije uspjela bitno sniziti nezaposlenost, koja iznosi 15 posto po međunarodnim metodama računanja, a 20 posto prema hrvatskim mjerilima. S druge strane, vladajuća koalicija je, piše FT, postigla solidan uspjeh na nekim područjima gospodarstva - uključujući javnu potrošnju, koja je oštro smanjena. No lanjski privredni rast od 3,5 posto, kao ni ovogodišnji, koji se prognozira na četiri posto, ne smatraju se dovoljnima. Ocjenjuje se da je lanjska uspješna turistička sezona odagnala strah od proračunske krize te, prema ocjenama stranih diplomata u Zagrebu, prikrila gospodarske probleme. »Vlada također nije učinila mnogo na polju reforme i otvaranja, posebno prema stranim ulaganjima«, tvrdi Financial Times. List citira Žarka Miljenovića, glavnog ekonomista Zagrebačke banke, koji je izjavio: »Još smo opsjednuti problemima nacionalnog suvereniteta, nacionalnog interesa i veta na strano vlasništvo, što je štetno i jednostavno anakronično.«
Izazovi, navodi Financial Times, postoje i na političkom polju. Per Vinther, veleposlanik EU u Zagrebu, izjavio je kako su hrvatske političke procjene da će se EU priključiti do 2007. »potpuno nerealistične« jer do tada članice EU neće ratificirati potrebni sporazum. Spominju se i odnosi s Haaškim sudom za ratne zločine, u kojima su, po mišljenju FT, »do izražaja došle vladine unutarnje podjele i neodlučnosti«.
Rezultat nedavnih lokalnih izbora također upućuje na nezadovoljstvo građana. Neki, navodi FT, pripisuju gotovo sve vladine probleme nezgrapnoj koalicijskoj strukturi, koja, prema toj školi mišljenja, zahtijeva »radikalni kirurški zahvat«. List citira i Globusovog urednika Davora Butkovića koji kaže: »Hrvatska je učinila gotovo sve da stvori veliku priliku za zabijanje gola, ali nema igrača koji može dati gol.«
FT nastavlja da takvo gledište upućuje na to kako su prioriteti »uvođenje veće efikasnosti u državnu administraciju, poklanjanje veće pažnje nedjelotvornosti sudskog sustava te energična provedba gospodarske reforme«. Navodi se da će djelotvornija administracija postati posebice važnom zbog vladinih uspjeha na međunarodnoj pozornici. »Potpisavši sporazume s Međunarodnim monetarnim fondom, EU, NATO i drugima, vlada sada stoji pred izazovom da nametne i provede zahtjevna nova pravila koja neće biti
univerzalno popularna«, navodi FT.U uvodnom tekstu svog priloga o Hrvatskoj Financial Times zaključuje: »S visoko kvalificiranom radnom snagom, lijepim krajobrazima i golemom dobrom voljom međunarodne zajednice prema novoj vladi, Hrvatska uživa mnoge prednosti koje bi joj trebale pomoći da prevlada svoje probleme. Izazov je u tome kako da spriječi propuštanje takvih prilika.«
Jasna Zanić Nardini