Vjesnik: 04. 07. 2001.

Milošević haaškim sucima: »To je lažni sud«

Na prijedlog treba li mu pročitati optužnicu, bivši jugoslavenski predsjednik odgovorio je: »To je vaš problem« / Odbijanje da se izjasni, suci su evidentirali kao da je izjavio da nije kriv ni po jednoj točki optužnice

HAAG, 3. srpnja - Bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević u utorak je na prvom pojavljivanju pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) rekao kako taj sud smatra »lažnim« i stoga odbija da ga odvjetnici zastupaju pred tom institucijom.

Sudsko vijeće na čelu s britanskim sucem Richardom Mayom evidentiralo je Miloševićevo odbijanje da se izjasni o nevinosti ili krivnji kao da je izjavio da nije kriv ni po jednoj točki optužnice. Na pitanje treba li se čitati optužnica, Milošević je sucima odgovorio: »To je vaš problem«. Sudsko vijeće odlučilo je takav odgovor tumačiti kao da je otklonio pravo na čitanje cijele optužnice. Vijeće je zakazalo sljedeće ročište za 27. kolovoza.

Milošević je u sudnicu ušao nešto prije 10 sati u pratnji dva stražara, dok je u zgradu Suda stigao dva sata prije iz pritvora u Scheveningenu. Ozbiljnog i mirnog izraza lica, odjeven u tamnoplavo odijelo i plavo-crvenu kravatu, sjeo je na stolac rezerviran za optuženike i do dolaska sudskog vijeća proveo vrijeme razgledajući dvoranu i intenzivno promatrajući galeriju prepunu novinara.

Na suprotnoj strani sudnice sjedila je glavna haška tužiteljica Carla del Ponte u crnoj togi i čekala sudsko vijeće proučavajući materijale i često dižući pogled prema optuženom bivšem jugoslavenskom predsjedniku.

Iako je ranije govorio da ne priznaje Haaški sud, Milošević je kao i svi drugi u sudnici ustao kako bi dočekao ulazak tročlanog sudskog vijeća.

Sudac May započeo je petnaestminutnu raspravu predstavljanjem tužiteljskog tima na čelu s Carlom del Ponte, a zatim je objasnio Miloševiću postupak po kojem se i dalje može odlučiti za branitelje. Upitao ga je treba li mu vremena da razmisli o pravnom zastupanju.

»Smatram ovaj sud lažnim sudom i ovu optužnicu lažnom«, odgovorio je Milošević na engleskom dodavši da je Sud nelegalan jer ga nije osnovala Opća skupština UN-a. »Nema potrebe da pred nezakonitim sudom imenujem obranu«, kazao je na što mu je May odgovorio da će imati vremena za osporavanje jurisdikcije suda ako to želi.

Upitan kako se izjašnjava o krivnji po točkama optužnice, Milošević je na srpskom rekao da je zadatak suđenja da »proizvede lažno opravdanje za ratne zločine NATO pakta u Jugoslaviji«.

Na njegov pokušaj da ponovi kako je Haaški sud lažan, May mu je poručio da sada nije vrijeme za govore i da će biti vremena da iznese svoju obranu. Milošević nije, iako su tako najavljivala dva beogradska odvjetnika, pročitao izjavu na raspravi pa je nagoviješteno da će o njezinu sadržaju novinare tijekom dana obavijestiti odvjetnici Dragan Krgović i Zdenko Tomanović. Na izlasku iz sudnice, Milošević je stražarima naizgled zadovoljno prokomentirao kako je sve skupa trajalo »only fifteen minutes«.

Iz prvih komenatra beogradskih analitičara nazire se ocjena da se Milošević ponašao kao i u vrijeme svoje vladavine - autistično, što se moglo i očekivati. Većina komentatora smatra da će on s vremenom ipak pristati na tim odvjetnika. »Kao i u svojoj političkoj karijeri, tako se i sada Milošević u javnosti predstavlja kao tvrd i kvazidosljedan, da bi s vremenom omekšao i potom povlačio pogrešne i nervozne poteze koji su ga odveli u potpuni krah«, kazao je komentator TV B92.

Milošević se nakratko, poslije prvog pojavljivanja pred Tribunalom, sastao s glavnom tužiteljicom Carlom del Ponte, izjavio je francuskoj agenciji AFP njezin politički savjetnik.

Tvrdnje da će Slobodan Milošević osramotiti zapadne državnike otkrivajući pred Sudom u Haagu navodne tajne pogodbe u Sjedinjenim Državama nikoga nisu odviše uznemirile. Sadašnji kao i bivši dužnosnici američke vlade kažu da su to prazne prijetnje, da su tvrdnje o tajnim pogodbama »apsurdne« te da je »na optuženičkoj klupi Milošević, a ne SAD ili međunarodna zajednica«.

Bivša državna tajnica Madeleine Albright naglasila je da nikad ne bi dopustila pogodbu s Beogradom, a general Wesley Clark, bivši zapovjednik NATO-a, smatra da za SAD ne može biti »sramotnih otkrića«, ali da to možda nije tako za neke europske države. Predsjednici Francuske i Rusije, Jacques Chirac i Vladimir Putin, različito razmišljaju o Miloševićevu izručenju Haaškom sudu, što su pokazali i u ponedjeljak na konferenciji za novinare. Dok je francuski predsjednik isticao da je riječ o »pobjedi prava nad nasiljem«, njegov ruski kolega ocijenio da će izručenje destabilizirati SRJ.

Bivši britanski ministar vanjskih poslova David Owen u utorak je odbacio kao »potpuno besmislene« optužbe da je kao posebni mirovni posrednik EU za bivšu Jugoslaviju početkom devedesetih godina, imao tajni dogovor s Miloševićem. (H/V.F.P.)