Vjesnik: 04. 07. 2001.
Ima li Hrvatska strategiju za Haag
ZAGREB, 3. srpnja - Nakon izručenja Slobodana Miloševića Haagu, u Hrvatskoj su zaredali komentari u kojima se opet spominju moguće haaške optužbe protiv dvojice generala HV-a i jednog visokog policijskog dužnosnika. Njih će Hrvatska navodno morati izručiti zbog »uravnoteženja krivnje« između Zagreba i Beograda. I, ma koliko za Hrvatsku bilo ponižavajuće to što se moguće optužnice spominj
u u tom kontekstu, politička razboritost nalaže da Zagreb bude i na to spreman.A i javnost ima pravo znati ima li vlast strategiju prema Haagu u slučaju da hrvatski generali budu optuženi po tzv. objektivnoj zapovijednoj odgovornosti.
Zanimljivo je da je upravo premijer Ivica Račan još sredinom lipnja, na sastanku s glavnim urednicima hrvatskih medija, spomenuo da se mogu očekivati prve optužnice protiv nekoliko hrvatskih časnika. Kako su otkrili neki sudionici tog sastanka, naglasio je i da se optuženicima, kad optužnice budu podignute, neće moći suditi u Hrvatskoj već će morati biti izručeni Haagu.
Račan u utorak nije želio komentirati najnovije priče o haaškim optužnicama. »Dozvolite da se suzdržim od analiza i komentara prije razgovora s predstavnicima haaškog tužilaštva«, bio je kratak premijer najavivši te razgovore za nekoliko dana.
Ali, znakovito je da o tome o čemu je Račan govorio novinarima - pojma nemaju u vladajućoj koaliciji! Kako su nam rekli čelnici petorke, o Haagu i mogućim novim optužnicama nisu razgovarali već mjesecima, od »slučaja Norac«.
Nema nikakve sumnje u to da će petorka vrlo brzo to morati staviti na dnevni red, a ako je suditi po onome što su za Vjesnik izjavili pojedini lideri - Haag može biti novi kamen spoticanja u njihovim odnosima. Premda nitko iz petorke ne želi potvrditi da zna o kojim je generalima riječ, a neki čak tvrde da nemaju pojma o tome da se optužnice uopće pripremaju i da su sve to samo nagađanja, ipak se iz njihovih izjava jasno vidi različit odnos prema mogućnosti izručenja hrvatskih časnika. Tako nam je čelnik HSLS-a Dražen Budiša rekao da ostaje pri svojoj decidiranoj tvrdnji da - stignu li optužnice zbog tzv. objektivne zapovijedne odgovornosti - Hrvatska ne treba izručiti svoje generale.
Predsjednik LS-a Zlatko Kramarić, međutim, nije siguran da Hrvatska, po slovu Zakona o suradnji s Haagom, može izbjeći izručenje, a ako to i učini, mora biti spremna na »neke posljedice«. Krajnje suzdržani, pak, bili su predsjednik Sabora i HSS-a Zlatko Tomčić te predsjednica HNS-a Vesna Pusić. Tomčić smatra da nagađanja o optužnicama, prije no što su podignute, mogu svima samo štetiti, a Vesna Pusić kaže da će stajalište Vlade ovisiti o »konkretnoj situaciji«.
Ivka Bačić/Miroslava Rožanković