Večernji list: 05. 07. 2001.

BANSKI DVORI ŠUTE O OPTUŽNICAMA PROTIV HRVATSKIH ČASNIKA

Carla del Ponte sutra u Zagrebu

Dr. Goran Granić: - Konkretni primjeri ratnih zločina moraju se procesuirati, a ono što ne odradi hrvatsko pravosuđe, morat će odraditi Haag

Carla del Ponte, glavna tužiteljica Međunarodnoga kaznenog suda u Haagu, u Zagreb stiže u petak u ranim poslijepodnevnim satima. Tu je vijest jučer potvrdio Vladin Ured za odnose s javnošću. Banski dvori i jučer su, međutim, ostali suzdržani na vijest o već pristiglim zapečaćenim optužnicama visokih hrvatskih vojnih dužnosnika. Skore razgovore s Haaškim tužiteljstvom najavio je premijer Račan, ponudivši novinarima tu informaciju u zamjenu za bilo kakvo izjašnjavanje o optužnicama, o kojima se na ovim prostorima doznalo iz londonskog Timesa. Račan tu vijest nije ni potvrdio ni opovrgnuo, ali je najavio da će se više znati nakon skorog razgovora s Haaškim tužiteljstvom.

Redovan sastanak

Tužiteljica del Ponte, doznajemo, u petak će se poslije razgovora najvjerojatnije zajedno s nadležnim članovima hrvatske Vlade obratiti javnosti. U Vladinu Uredu za suradnju s Haaškim sudom rečeno nam je da je posrijedi redovan sastanak, planiran prije, ali odgođen zbog događaja oko izručenja Miloševića. No otkako je Milošević u Haagu, prema svim procjenama ovdašnjih analitičara hrvatske vlasti dolaze u odnosu na obveze prema Haagu u drugačiju poziciju. Prvi je to, obraćajući se javnosti preko HTV-a, naznačio predsjednik države Stipe Mesić. No Vlada kao da je što duže nastojala o tome ni na koji način ne izjašnjavati se, unatoč sve većem pritisku novinara nakon vijesti objavljene u britanskim novinama.

Time se Vlada opet izložila kritikama koje joj i inače predbacuju nedovoljnu odlučnost oko procesuiranja ratnih zločina, te svojevrsno podilaženje ekstremnoj desnici. I najnovija šutnja Vlade tumači se na taj način, kao izraz straha od novog aktiviranja ekstremističkih skupina kojima dirigira desnica, ali i kao izraz nedovoljne čvrstine unutar vladajuće koalicije u pitanjima suradnje s Haaškim sudom.

U Vladinim krugovima, jasno, odbijaju takve optužbe, a izostanak bilo kakve informacije o haaškim optužnicama tumači se u prvom redu izrazom odgovornosti prema ljudskim sudbinama ako se s imenima špekulira preuranjeno.

Pod pritiscima bez uzbuđenja

- Ne uzbuđujemo se zbog mogućih pritisaka nakon što bi optužnice bile objavljene - rekao nam je jučer u kraćem razgovoru zamjenik premijera i predsjednik Savjeta za suradnju s Haaškim sudom dr. Goran Granić. On ne smatra da se Vlada sada našla u posebno osjetljivoj situaciji, s obzirom na to da su zaključci Vlade o suradnji s Haaškim sudom prihvaćeni i u Saboru. Konkretni primjeri ratnih zločina moraju se procesuirati, a ono što ne odradi hrvatsko pravosuđe, morat će odraditi Haag, kaže dr. Granić.

D. Knežević

General Ademi zaprepašten

RIJEKA - General Rahim Ademi zaprepašten je navodima u tisku prema kojima se jedna od optužnica koje je Haag poslao u Zagreb odnosi na njega, odnosno njegovu zapovjednu odgovornost za događaje u Medačkom džepu 1993. godine. Potvrdili su nam to riječki odvjetnici Velimir Došen i Miljenko Mrakovčić, s kojima je Ademi odmah stupio u vezu, čiji je odvjetnički ured generala Ademija kao stranku zastupao u nekim prijašnjim privatnim sporovima.

- Kao njegovi odvjetnici demantiramo bilo kakvu povezanost generala Rahima Ademija s izrečenim navodima i optužbama iz optužnice iz Haaga, ako ta optužnica, napominjem, uopće postoji - rekao je V. Došen.

Došen je potom dodao kako je general Ademi, za kojega kaže da je častan čovjek, heroj Domovinskog rata zaslužan za obranu Šibenika, već jučer najavio da će podnijeti tužbu protiv medija koji su neprovjerenu informaciju plasirali u javnost. (TOK)

Dr. IVO JOSIPOVIĆ SA ZAGREBAČKOG PRAVNOG FAKULTETA:

Haaškim optuženicima može se suditi u Hrvatskoj

Nakon što je londonski "The Times" lansirao vijest da su u Zagreb već stigle dvije zapečaćene tajne optužnice, najavljuje se kako bi Hrvatsku mogli čekati čak i žestoki otpori daljnjoj suradnji s Haagom. No, prema Ustavnom zakonu o suradnji RH s Haaškim sudom, donesenim 19. travnja 1996. godine za HDZ-ove vlasti, Hrvatska može samo provjeriti identitet osoba koje optužuje Međunarodni kazneni sud i nakon toga tražene osobe - izručiti. Dr. Ivo Josipović, profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu koji se već niz godina bavi haaškim temama, napominje kako tek treba vidjeti jesu li medijske spekulacije točne.

- Očito je da se sve događa kao i u dosadašnjim slučajevima. Mediji su lansirali vijesti, spominju se čak i imena, no takve se spekulacije dosad i nisu pokazale uvijek točnima, a nanijele su golemu štetu ljudima o kojima je bila riječ. Bude li doista zahtjeva za izručenje, postoji Ustavni zakon koji to regulira. Uvijek, naravno, postoji i mogućnost da se tim osobama sudi i u Hrvatskoj, ali to ovisi o tužiteljstvu. Dakle, ako tužiteljstvo ne pristane na suđenje u Hrvatskoj te budu li ispunjeni uvjeti prema Statutu Međunarodnog kaznenog suda i Ustavnom zakonu, Hrvatska optužene osobe mora izručiti - kaže dr. Josipović. (sp)

POLITIČARI O MOGUĆIM HAAŠKIM OPTUŽNICAMA

M. TUĐMAN: To bi Hrvatsku pretvorilo u Hirošimu

- Miloševićev odlazak u Haag je stvar SR Jugoslavije, a Hrvatska bi trebala biti zainteresirana za optužnice za srpsku agresiju. Carla del Ponte priznala je da se Haag od 1993. nije bavio podizanjem takvih optužnica, već samo tužbom za Kosovo protiv Miloševića te stalnim optuživanjem Hrvata. Beograd želi umanjiti svoju odgovornost i dodatno pritišće Hrvatsku. Ako je točno ovo o haaškim optužnicama, onda međunarodna zajednica želi okupiti zemlje bivše Jugoslavije, pod nekim drugim predznakom, a Hrvatskoj će to donijeti unutarnja previranja, bunt, samodestrukciju, te će, povezano s gospodarskom i nacionalnom situacijom, izgledati kao Hirošima - smatra prof. dr. Miroslav Tuđman. (zde)

TRCONIĆ: Sve ovisi o našem pravosuđu

- Hrvatska se nekih novih pritisaka može spasiti samo tako da naše pravosuđe počne funkcionirati i da se striktno poštuju naši zakoni. Oni omogućuju da se pred našim pravosuđem procesuiraju svi ratni zločini počinjeni na području Hrvatske - rekao je haeseseovac Luka Trconić. (bko)

JALŠOVEC: S Miloševićem u Haagu srušeni svi tabui

- Nemam nikakvu službenu potvrdu da je iz Haaga došla kuvertirana optužnica, no odlaskom Miloševića u Haag čini mi se da su svi tabui skinuti - izjavio je haeselesovac Baltazar Jalšovec. (bko)

KRAMARIĆ: Ako bude dramatično, rasprava u Saboru

- Poslije izručenja Miloševića manevarski prostor će Hrvatskoj biti znatno sužen. U tome ne treba vidjeti ništa tragično. Te bi slučajeve trebali procesuirati i hrvatski sudovi. Nas na suradnju obvezuje i ustavni Zakon o suradnji s Haaškim sudom. Ako stvari budu dramatične, možemo ih staviti i na dnevni red Sabora - kaže šef LS-a Zlatko Kramarić. (bko)