Novi list: 05. 07. 2001.

NAJVEĆA RUSKA PETROKEMIJSKA TVRTKA SIBUR ZAINTERESIRANA ZA OSVAJANJE HRVATSKOG TRŽIŠTA

Rusi kupuju hrvatsku petrokemiju

Predstavnici Sibura u svom pismu namjere ističu da su prvenstveno zainteresirani za kupnju Dine iz Omišlja, no nisu precizirali koji su iznos spremni ponuditi za kupnju Diokija, ili za Dinu izdvoji li se ona iz matične kompanije

ZAGREB - Ruska tvrtka Sibur, koja je u vlasništvu najveće plinske kompanije na svijetu Gazproma, poslala je PIF-ovima pismo namjere u kojem iskazuje interes za kupnju petrokemijske tvrtke Dioki, potvrdili su jučer za naš list u Dom fondu, koji zajedno s ostalim privatizacijskim fondovima posjeduje 51 posto dionica Diokija. U slučaju da se pismo namjere pretvori u ponudu, te da se ona realizira bilo bi to prvo veliko ulaganje neke ruske kompanije u Hrvatsku.

Najveća ruska petrokemijska tvrtka Sibur u svom pismu ističe da je prvenstveno zainteresirana za kupnju Dine iz Omišlja, koja zajedno sa zagrebačkim Okijem čini Dioki. Uz napomenu da se još ne radi o ponudi, Rusi ističu da su jako zadovoljni onim što su vidjeli za svog boravka u Omišlju, te da su spremni kupiti čak 100 posto udjela u Dini. Sibur svoj interes objašnjava namjerom daljnjeg širenja za čiju bi strategiju prema njihovom mišljenju Hrvatska bila važan partner. U svom osvajanju istočno i srednjoeuropske petrokemijske industrije Sibur je nedavno kupio i mađarsku tvrtku Borschodchem, koja je prije tri godine bila zainteresirana za kupnju kaštelanskog Adriavinila u koji je bila spremna uložiti 23,5 milijuna njemačkih maraka.

U Dom fondu otkrivaju i to da Sibur nije precizirao koji je iznos spreman ponuditi za kupnju Diokija, ili za Dinu ako se ona izdvoji iz matične kompanije. Izdvojenu Dinu pokušala je, uz obećanje ulaganja od 440 milijuna DEM-a, kupiti i njemačka tvrtka Chemocompleks, odnosno Enver Moralić, ali pifovi su zauzvrat tražili obeštećenje za OKI, pa transakcija nikada nije ostvarena.

Unatoč ruskom pismu namjere i značenju te kompanije u petrokemijskoj industriji iz Dom fonda poručuju da nitko od zainteresiranih za kupnju Diokija trenutnutno nije u prednosti u odnosu na ostale. Osim Sibura za Dioki je još uvijek zainteresiran i Moralić, a i tvrka Landmark, koja je i poslovni partner Diokija. Prema nekim informacijama te su kompanije za 51-postotni udio pifova nudile oko 45 milijuna maraka.

Nominalna vrijednost dionica Diokija procijenjena je na 2,02 milijarde kuna, odnosno 520 milijuna DEM-a, s time da je uprava društva krajem prošle godine procijenila da će on nakon restrukturiranja zapravo vrijediti tek 20 posto nominalnog iznosa.

Inače, dionice Diokija koje su u vlasništvu pifova trenutno se nude na Varaždinskom tržištu vrijednosnica za 22 posto od nominalne vrijednosti od 500 kuna. Vlasnik preostalih 49 posto dionica je država, koja je dužna 24,9 posto dionica dati pod povlaštenim uvjetima zaposlenima i bivšim zaposlenima. Uz to što nestrpljivo očekuju da dobiju taj udio, radnici, odnosno sindikat poručuju da bi za njihovu tvrtku najbolje bilo da uskoro dobije pravog vlasnika iz petrokemijske industrije koji će u nju biti spreman i ulagati.

Jagoda MARIĆ