Vjesnik: 10. 07. 2001.

Granić napušta liberale, a ostaje u Vladi

To što će dr. Goran Granić možda ostati bez funkcije u stranci ili članske iskaznice u HSLS-u ne znači da će ostati i bez mjesta zamjenika premijera, jer Ivica Račan vjerojatno neće prihvatiti njegovu ostavku

ZAGREB, 9. srpnja - Potpredsjednik Vlade i potpredsjednik HSLS-a dr. Goran Granić je, zajedno s velikom većinom ministara, glasovao za izručenje hrvatskih generala Haagu, ne poštujući odluke najviših stranačkih tijela vlastite stranke. Takva je Granićeva odluka izazvala iznenađenje nekih članova HSLS-a, ali ne i pravih znalaca unutarstranačkih zbivanja.

Naime, već dugo tinja nezadovoljstvo određene skupine liberala radom svog najviše pozicioniranog člana jer on, navodno, više zagovara stavove koalicijske Vlade, čiji je član, negoli stavove stranke, zahvaljujući kojoj je postao potpredsjednikom u Vladi.

Nezadovoljstvo je otvoreno izbilo u subotu, na sjednici Velikog vijeća, na kojoj se raspravljalo o posljedicama izručenja hrvatskih generala Haagu. Dr. Goran Granić nije htio odstupiti od stava da Hrvatska mora poštivati odluke Haaškog suda jer je potpisala Zakon o suradnji s Haagom. Oponenti su, međutim, tvrdili da se više ne radi o pitanju suradnje, s obzirom na to da su optužnice protegnute ne samo na područje zapovjedne, umjesto individualne odgovornosti, već i na optužbe o genocidu Hrvatske vojske.

Dr. Granić je, kao argument u prilog suradnji, istaknuo da će Hrvatska biti izložena međunarodnim sankcijama koje, u ovoj teškoj gospodarskoj i socijalnoj situaciji, ne bi mogla podnijeti. Oponenti su mu vratili lopticu: Hrvatska, još uvijek miljenica Europe, ipak ne dobiva ekonomsku pomoć.

Na subotnjoj je sjednici Velikog vijeća dr. Granić ponudio ostavku i vrlo rano, prije svih, napustio skup. Nije ga bilo na sjednici Malog vijeća ni na neformalnim razgovorima s najvišim dužnosnicima stranke, kako u subotu »Pod starim krovovima«, tako ni u nedjelju u »Palaceu«.

Kako je dr. Granić ostao ustrajan i glasovao mimo volje vodstva stranke, uslijedio je odgovor: na konferenciji za novinare predsjednik Dražen Budiša je najavio konzekvence, u skladu sa Statutom stranke. Predsjednik HSLS-a bio je jasan: odluke Malog i Velikog vijeća stranke moraju se poštivati, a naputak ministrima bio je, nakon višesatne rasprave, glasovati protiv odluke o izručenju.

Hoće li dr. Granić biti izbačen iz stranke u čijem je stvaranju od samog početka sudjelovao, i to kao najbliži suradnik predsjednika Budiše? Odluka se neće tako brzo znati, jer postupak traži određeni vremenski rok.

Statut HSLS-a vrlo je jasan. Najteža kazna - izbacivanje iz stranke - može se izreći ako se član HSLS-a ne drži Statuta i ne poštuje odluke nadležnih tijela i dužnosnika HSLS-a. Isključenje iz članstva najteža je disciplinska mjera koja se izriče samo za teže povrede članskih obveza, kao što je nepoštivanje temeljnih načela HSLS-a, Statuta ili odluka nadležnih tijela i dužnosnika.

Prijedlog za isključenjem podnosi se Županijskoj statutarnoj komisiji, a može ga podnijeti svaki član HSLS-a, uz pismenu podršku još četiri člana. Isto može učiniti predsjednik ogranka ili županijskog vijeća i druga tijela stranke, primjerice, Veliko ili Malo vijeće ili predsjednik stranke. Bit će zanimljivo vidjeti tko će pokrenuti postupak, ako do njega dođe.

Prvostupanjsku odluku o isključenju donosi Županijska statutarna komisija HSLS-a u roku od 60 dana. Iako se prozvani član može žaliti u roku od 15 dana, članstvo prestaje danom donošenja odluke o isključenju, neovisno o eventualnoj žalbi. Statutarna komisija žalbu mora riješiti u roku od mjesec dana. Osoba koja je na takav način isključena iz stranke ne može se ponovo upisati u stranku ili kandidirati u roku od dvije godine.

Kakvu god kaznu primijenili na svog neposlušnog člana, ona će imati dalekosežne političke posljedice na odnose unutar HSLS-a, i zbog biti spora, i zbog visokog položaja u stranci i Vladi jednog od utemeljitelja HSLS-a. To što će dr. Granić možda ostati bez funkcije u stranci, a možda i bez članske iskaznice u HSLS-u, ne znači da će ostati i bez mjesta zamjenika premijera, jer Ivica Račan vjerojatno neće prihvatiti Granićevu ostavku. To se moglo naslutiti iz premijerove izjave da će pokušati »pronaći pravnu osnovu da ostavku ne prihvati«. Neki u HSLS-u iščitavaju tu izjavu ovako: dr. Granić će se i službeno »prebaciti« u SDP-ov tabor.

Aleksa Crnjaković