Jutarnji list: 12. 07. 2001.

Analitičari Svjetske banke zaključili da je svaki drugi djelatnik Ministarstva obrane Republike Hrvatske prekobrojan

Pola zaposlenih u administraciji MORH-a ima samo osnovnu školu

Svjetska banka napravila je i dva moguća scenarija zbrinjavanja viška zaposlenih u MORH-u. Prema prvom scenariju, višak zaposlenih neće biti umirovljen, već će svaki djelatnik dobiti otpremninu. Prema drugom scenariju, višak bi se zbrinuo umirovljenjem: polovica bi ih otišla u mirovinu kao ratni veterani, a polovica u prijevremenu mirovinu

Piše: Edita Vlahović

ZAGREB - Analitičari Svjetske banke procjenjuju da je u MORH-u zaposleno od 16 do 20 tisuća više ljudi nego što je potrebno - rekla je Sanja Mađarević-Šujster, ekonomistica u zagrebačkom uredu Svjetske banke, tijekom predstavljanja studije o javnom sektoru Hrvatske. Prema podacima personalne uprave MORH-a, Hrvatska ima 32.000 djelatnih vojnika, a njih još oko 9500 zaposleno je u administraciji Ministarstva. Ispada, dakle, da bi gotovo svaki drugi zaposlenik u MORH-u trebao biti otpušten.

Niska obrazovna struktura

Stručnjaci Svjetske banke nisu se bavili preustrojem MORH-a, nego su ispitivali ukupnu razinu javne potrošnje u Hrvatskoj, a obrana predstavlja samo jedan njezin segment. Također nisu iznijeli ni svoja razmišljanja o tome koliko bi trebalo smanjiti vojsku, a koliko njezin administrativni dio.

Svjetska je banka napravila i dva moguća scenarija zbrinjavanja viška zaposlenih u MORH-u. Prema prvom scenariju, višak zaposlenih neće biti umirovljen, nego će svaki djelatnik dobiti otpremninu. Troškovi takva načina zbrinjavanja jednokratno bi skočili za 0,5 do 0,6 posto BDP-a, a onda bi kontinuirano padali i već u drugoj godini iznosili oko 0,1 posto BDP-a. Prema drugom scenariju, višak bi se zbrinuo umirovljenjem: pola bi ih otišlo u mirovinu kao ratni veterani, a pola u prijevremenu mirovinu. Ako se Vlada odluči za tu varijantu, izdaci će ostati na istoj razini. Odnosno, neposredni izdaci za obranu bili bi smanjeni za jedan posto BDP-a, ali bi ta ušteda bila "pojedena" troškovima umirovljenja.

Svjetska banka iznijela je i šokantne podatke o obrazovnoj strukturi MORH-ove administracije (MORH ih nije želio upoznati i s obrazovanošću djelatnih vojnika): čak 42 posto zaposlenih u administraciji Ministarstva obrane ima završenu osnovnu školu, a još 50 posto završilo je srednju. Dakle, samo osam posto od oko 9500 vojnih službenika ima viši i visoki stupanj naobrazbe. U ostatku državne uprave 52 posto zaposlenih ima završenu srednju i višu školu, a 32 posto fakultetski je obrazovano.

Drame zbog visokih plaća

Obrazovna struktura administracije MORH-a upućuje na moguće razloge sporog preustroja te aktualnog problema u isplati plaća prema novom sustavu. Jasno je da će se unutar MORH-a pružati snažni otpori reorganizaciji Ministarstva i uvođenju novog sustava plaća. S jedne strane, u obrani se isplaćuju vrlo visoke plaće, a s druge će se svako otpuštanje iz MORH-a odvijati uz velike drame upravo zbog slabe obrazovanosti službenika, a time i njihove minimalne šanse da pronadu novi posao. Obrazovna struktura administrativnog dijela MORH-a ne samo da je daleko ispod razine obrazovanosti u civilnom dijelu državne uprave, nego je i ispod razine obrazovne strukture ukupno radno sposobnog stanovništva Hrvatske.

Prema podacima Državnoga zavoda za statistiku, u radno sposobnoj populaciji završenih osam ili još manje razreda ima 19,2 posto radnika, a 60 posto položilo je maturu.