Vjesnik: 12. 07. 2001.
Prodaja HT-a poskupljuje lokalno telefoniranje
Na jesen skupl
ji lokalni telefonski impulsi, a međunarodni će razgovori neznatno pojeftiniti / Vlada zadržava kontrolu cijena u fiksnoj telefoniji do 2003. godine / Prodaja 16 posto dionica HT-a Deutsche Telekomu podijelila sindikateZAGREB, 11. srpnja – Nakon prve faze privatizacije Hrvatskog telekoma (HT) telefonski impuls je sa 0,16 kuna poskupio na 0,22 kune, a nova će prodaja 16 posto dionica HT-a Deutsche Telekomu, na jesen donijeti poskupljenje lokalnih telefonski razgovora i neznatno pojeftinjenje međunarodnih. U HT-u ističu da će se daljnje usklađivanje s europskim cijenama, odnosno rebalans tarifnog sustava, temeljiti na približavanju cijena u unutarnjem i međunarodnom prometu. Cijena minute telefonskog razgovora u međunarodnom prometu u Hrvatskoj stoji prosječno 4,84 kuna, u zemljama Europske unije (EU) 4,04 kune, u Sloveniji 3,40 kuna, Mađarskoj 3,92 kune i Češkoj 3,85 kuna.
Prema koncesijskom ugovoru, Vlada je zadržala nadzor cijena u fiksnoj telefonskoj mreži do 31. prosinca 2002. godine. HT, naime, do potpune liberalizacije telekomunikacijskog tržišta mora obavještavati pretplatnike, odnosno Vladu, o promjeni cijena. I to u slučaju kontroliranih cijena najmanje 30 dana prije promjene cijena govornih usluga, a u slučaju ostalih cijena 15 dana ranije. Koncesijskim je ugovorom također određeno da cijene usluga u unutarnjem i međunarodnom prometu propisuje ravnatelj Zavoda za telekomunikacije. Lokalni telefonski razgovori, na primjer, najskuplji su u zemljama EU-a, a međugradski najjeftiniji u Sloveniji i Hrvatskoj.
Prema broju fiksnih telefonskih priključaka, Hrvatska je s oko 1,750.000 priključaka, odnosno više od 35 posto na 100 stanovnika, u »zlatnoj sredini«. Tu se svrstala i kad je riječ o prosječnim cijenama svih telefonskih razgovora za lokalni, međugradski i međunarodni promet, te za GSM mrežu. Ohrabruje da su lani cijene svih telefonskih usluga pojeftinile u većini država. Jedino je cijena telefonske pretplate ostala ista u Hrvatskoj. Zabrinjava da je nakon uvođenja niže pretplate poskupjela minuta razg
ovora.Deutsche Telekom (DT), naime, i prije negoli je postao većinskim vlasnikom HT-a, tražio je i dobio računovodstveno razdvajanje poslovanja fiksne, mobilne i internet telefonije. HT od početka ove godine posluje bez prelijevanja sredstva iz jedne u drugu mrežu. DT je tražio i povećanje telefonske pretplate na oko 70-tak kuna, a impulsa na 30 do 40 lipa. S obzirom na to da je trenutačna cijena impulsa 0,27 kuna, s uključenim PDV-om, možda je to nova cijena, koju u HT-u uporno skrivaju.
Marinko Petković