Slobodna Dalmacija: 14. 07. 2001.

VLADA U MIKSERU

Piše: Danko PLEVNIK

Tekući sukob između Vlade i opozicije vodi se oko pitanja individualizacije krivnje. Vlada želi skinuti kolektivnu odgovornost s hrvatskog naroda, a opozicija očito smatra da je hrvatski narod još uvijek plemenski narod, pa se ponaša kolektivistički i odbacuje individualnu krivnju. U Srbiji se gledatelji filma o Srebrenici poistovjećuju s njegovom porukom, dok u europskim individualističkim nacijama to nije slučaj. Zašto oni koji toliko inzistiraju na nepremostivoj razlici između Hrvata i Srba oponašaju tu vrstu tribalističkog kolektivizma i poistovjećuju tek optužene, a ne osuđene pojedince s čitavom nacijom?

Zato jer se borba za vlast, ne samo u ova misteriozna 24 sata, vodi kroz borbu za rušenje ili opstanak Vlade. Ono što je tipično hrvatski apsurdno očituje se u činjenici da se Vlada ne trese — kao što je to uobičajeno u EU-u — zbog gospodarskog podbačaja ili preoštrog rezanja države blagostanja, zastarjelog školstva ili bolesnog zdravstva. Biti ili ne biti Račanove Vlade nije u nepostojanju konsenzusa o strateškom pravcu razvoja, već u tome može li oporba postići kritičku parlamentarnu masu za smjenjivanje Vlade zbog njezina legalističkog ponašanja i prihvaćanja međunarodnih obveza.

Može li taj grčeviti nacionalistički krešendo — eksploatiran na priči o slanju nevinih hrvatskih generala u Haag kao apriornoj smrtnoj presudi dignitetu Domovinskog rata — retuđmanizirati i rehadezeizirati Hrvatsku? Sve ovisi o tome tko koliko gubi ili dobiva izvan Sabora. Ima li hrvatski narod energije za novi fanatizam samoizolacije? Što je alternativa napretku? Vraćanje u maglu viloljubnih mitinga iza kojih jedni izlaze kao članovi hrvatske krez klase, a drugi kao pripadnici kontejner klase? Nije li samo dobro plaćeni Hrvat — dobar Hrvat? Razdjelnica digniteta hrvatskog društva vodi se kroz usporedbu o imovnom stanju iz 1991. i 2001.

Materijalni interes tiče se svih građana Hrvatske i Vlada je svojom neučinkovitošću upravo na gospodarskom planu već trebala pretrpjeti znatnije kadrovske promjene. Ona je i bez ove podmetnuto patriotske afere bila zrela za serioznu "premetačinu". Operativno njezin život visi o ambicijama članova HSLS-a. Ali ako se u obzir uzme da je najviše prebjega iz oporbe u porbu u HDZ-ovu mandatu bilo iz redova HSLS-a, teško je vjerovati da će se haeselesovci odreći svojih državnih pozicija. Posebice što oni najbolje znaju koliko teško bi novim izborima došli ponovno na ministarske položaje.

Zbog toga ne vjerujem da će Vlada pasti. Kao što su na političkom ispitu pali vrhunski hrvatski sportaši koji su zloupotrijebili slavu stečenu na sportskom polju radi osobnog prijateljstva s generalom Gotovinom. Ljerka Mintas-Hodak je komentirajući takvu nesmotrenu politizaciju pozitivno, ironično aludirala hoće li ih HOO suspendirati, valjda kao što je Mesić suspendirao generale. Neće HOO, ali ako Hrvatska padne pod totalne sankcije, zar će Ivanišević moći dobiti wild card?