Vjesnik: 14. 07. 2001.
U nedjelju objedinjena rasprava o Vladi, Haagu i referendumu?
Zastupnici HDZ-a nisu p
rihvatili prijedlog da se provede zajednička rasprava o povjerenju Vladi i odnosima s Haagom, smatrajući da te dvije teme nisu povezane / I DC protiv toga, a HSP kaže da je rasprava predviđena za nedjelju zakašnjela/ Klubovi HSP-a i IDS-a tražili da sjednica bude otvorena za javnost /Zatvorena sjednica bila bi presedan u parlamentarnom radu jer su se dosad povjerljive informacije zastupnicima iznosile na proširenim sjednicama Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnostZAGREB, 13. srpnja - Ni poslije cijeloga dana ispunjenog poslovničkim natezanjima, propalim pokušajima međustranačkog dogovaranja, a naposlijetku i otvaranjem sjednice za javnost Hrvatski sabor nije donio nikakvu odluku.
Naime, sjednica je otvorena u petak navečer da bi zastupnici odlučili hoće li prihvatiti objedinjenu raspravu u nedjelju o povjerenju Vladi i odnosima s Haaškim sudom. Međutim, taj prijedlog koji je iznio predsjednik Sabora Zlatko Tomčić u kasnim večernjim satima, nisu prihvatili zastupnici HDZ-a koji su tvrdili da te dvije teme nemaju veze jedna s drugom.
U jednom trenutku Mato Arlović, kao predsjednik Koordinacije klubova zastupnika, zatražio je da se po tko zna koji put sjednica prekine i sastanu predsjednici klubova svih parlamentarnih stranka da bi se dogovorili što dalje činiti s mogućim nastavkom zasjedanja. No, dogovor nije postignut jer se HDZ-ov predstavnik nije ni pojavio na sastanku. Sjednica je nastavljena, ali s novom taktikom vladajućih. Naime, u sabornici je ostalo tek desetak zastupnika koalicije, a ha
dezeovci su nastavili raspravu o Tomčićevom prijedlogu »oboružavši se« s tridesetak zastupnika.Jedan od prekida sjednice izazvao je Drago Krpina (HDZ) rekavši da su optužnice uručene generalima, te da je vijest o tome da je izdan uhidbeni nalog za generala Antu Gotovinu objavljena u središnjem Dnevniku HRT-a. Predsjednik Tomčić kazao je da mu to nije poznato i odredio stanku da se provjere Krpinine tvrdnje. U nastavku, predsjednik Sabora izjavio je da će, prema informacijama, generalu Rahimu Ademiju optuž
nica biti uručena u Haagu. Rekao je i kako je točno da je objavljena vijest da je istražni sudac Županijskog suda izdao uhidbeni nalog za generala Gotovinu.U otvorenom dijelu sjednice protiv objedinjene rasprave bio je i Klub DC-a, a HSP je smatrao da je rasprava predviđena za nedjelju zakašnjela.
HDZ-ovi zastupnici više su puta prigovarali zašto su se premijer Ivica Račan i članovi Vlade pojavili samo na zatvorenom dijelu sjednice i to na dva sata, dok na otvorenom nisu bili. Ivić Pašalić (HDZ) upozorio je da ćemo »našoj djeci ostaviti u naslijeđe da je Domovinski rat bio zločinački jer smo otvorili vrata njegovoj kriminalizaciji, a parlament je kapitulirao na proceduralnim začkoljicama«.
»Sram me je što sam zastupnik u Saboru koji je prihvatio da je cilj Domovinskog rata bio etničko čišćenje«, rekao je Pašalić. Upozorio je da optužnice služe za izjednačavanje žrtve i agresora te proglašavanje hrvatskog naroda genocidnim.
Nakon što je Vladimir Šeks (HDZ) upozorio da je svega šest zastupnika koalicije u sabornici i predložio da se sjednica prekine te nastavi u nedjelju, završen je cjelodnevni rad Hrvatskog sabora. U nedjelju sjednica se nastavlja najvjerojatnije objedinjenom raspravom o povjerenju Vladi i odnosima Hrvatske s Haaškim sudom, te o odluci o referendumu.
Inače, već u petak ujutro bilo je jasno da će početak sjednice kasniti. Zatvorena sjednica bila je zakazana za 13 sati, do kada su se trebale obaviti konzultacije klubova i tehnički pripremiti sjednica koja je prvi put u posljednjih 10 godina bila zatvorena za javnost. No, u 13 sati zastupnicima je priopćeno da će zbog obveza Vlade sjednica početi u 15 sati. Kako se naknadno saznalo, razlog odgode bio je još jedan krug stranačkih konzultacija. Ipak, zastupnici su sjeli u klupe oko 17 sati, ali nak
on desetak minuta sjednica je na zahtjev HDZ-a prekinuta. Razlog toj odgodi, kako smo saznali, bila je burna svađa u Klubu zastupnika HSLS-a, iz čijih su prostorija na hodnik dopirali povišeni tonovi. U međuvremenu u Sabor su stigli premijer i većina ministara. Ivica Račan je u kabinetu predsjednika Sabora čekao u petak popodne zajedno s čelnicima klubova zastupnika četvorke ishod svađe između HSLS-ovih zastupnika.U prijepodnevnom dijelu, klubovi zastupnika IDS-a i HSP-a tražili su da saborska sjednica bude javna. Anto Đapić obrazložio je HSP-ov zahtjev zaključkom da se u javnosti već zna veći dio Račanovih prigovora upućenih Haagu pa ne vidi razloga zašto bi zastupnici raspravljali iza zatvorenih vrata. Uime Kluba IDS-a Damir Kajin podsjetio je da su 1999.
godine, kad su podignute optužnice protiv Mladena Naletilića-Tute i Vinka Martinovića-Štele, Budiša i Račan tražili da se objave optužnice. Uvjeren je da javnost želi javnu raspravu i da se od nje ništa ne treba kriti.No, glasovanjem je bilo odlučeno da s
e zastupnici ipak zatvore u veliku sabornicu. To je presedan u parlamentarnom radu jer dosad su se povjerljive informacije zastupnicima govorile na proširenim sjednicama Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.Tomčić je pojasnio što zatvorena sjednica Sabora podrazumijeva: »Na njoj mogu biti zastupnici, članovi Vlade i moji suradnici, ali ne može biti saborska straža. Mobiteli trebaju biti isključeni ili ostavljeni izvan sabornice«.
O tome koliko bi mogla potrajati zatvorena sjednica Tomčić nije želio prognozirati, ali je potpredsjednik Sabora Mato Arlović rekao novinarima da je za raspravu za svaku od točaka dnevnog reda prijavljeno po četrdesetak govornika i svi stranački klubovi. Najveću pozornost izazvalo je pojavljivanje čelnika HSLS-a u
ostavci Dražena Budiše u petak ujutro. Novinari su uporno pokušavali dobiti bilo kakvu izjavu od njega, ali Budiša je šutio. Uspjelo se tek saznati da je on u Klubu HSLS-a razgovarao s ministrima u ostavci, ali nema informacija hoće li ili neće ostati u Vladi i nakon nedjelje. U kuloarima se moglo čuti da će HSLS izbaciti iz stranke Gorana Granića i Alojza Tušeka koji su na sjednici Vlade prošle subote glasovali za izručenje dvojice generala.Saznali smo da na zatvorenoj sjednici Sabora Klub HSLS-a namjerava inzistirati na svojim zaključcima o neprihvaćanju bilo kakvih političkih kvalifikacija u haaškim optužnicama i izručenju po objektivnoj zapovijednoj odgovornosti. S druge strane, visoki dužnosnik SDP-a rekao je za Vjesnik kako je uvjeren da će i HSLS podržati Vladu i njezin program, dakle i nastavak suradnje s Haagom. Također je uvjeren da HSLS ostaje u Vladi i koaliciji.
Ivka Bačić, Goranka Jureško i Ivana Matić