Vjesnik: 14. 07. 2001.

Vlada će prepoloviti plaće na zahtjev Svjetske banke

Prema analizi Svjetske banke, za plaće javnog sektora potroši se 12 posto BDP-a ili dvostruko više nego u drugim tranzicijskim zemljama / Potrošnja je velika, ali zato što Vlada kasni s reformama, kaže Vilim Ribić / Na pitanje do koje granice namjeravaju srušiti plaće u Hrvatskoj, predstavnik Svjetske banke nije odgovorio, ali je naprasno prekinuo sastanak, rekao je Ribić

ZAGREB, 13. srpnja - Svjetska banka preporuča hrvatskoj Vladi da plaće u javnom sektoru smanji još za 50 posto, tvrde predsjednik i potpredsjednik Matice sindikata javnih službi Dalimir Kuba i Vilim Ribić, koji su se u petak na konferenciji za novinara kritički osvrnuli na studiju Svjetske banke o uspostavi fiskalne održivosti.

Namjeru da se ponovo krešu plaće sindikati su iščitali iz analize Svjetske banke, prema kojoj se za plaće javnog sektora potroši 12 posto BDP-a, odnosno dvostruko više nego u drugim tranzicijskim zemljama. Iz Svjetske banke sada tvrde da u javnim službama nema viška zaposlenih, ali je prevelika masa za plaće iz čega slijedi da plaće treba smanjiti. Javnim službama, posebno znanosti i prosvjeti, priprema se katastrofa na dulje vrijeme, upozorava Ribić. Prepoloviti plaće strateški je dugoročni cilj, smatraju sindikati, dok za ovu godinu Svjetska banka predlaže zadržavanje plaća javnog sektora na istoj razini, smanjenje broja zaposlenih u vojsci, policiji i državnim službama, te kontrolu plaća u javnim poduzećima.

O plaćama i javnoj potrošnji sindikati su ovaj tjedan razgovarali s predstavnicima Svjetske banke, s kojima je Ribić imao konflikt. Na pitanje do koje granice namjeravaju oboriti plaće u Hrvatskoj, predstavnik Svjetske banke nije odgovorio, ali je, izjavio je Ribić, naprasno prekinuo sastanak.

»Vlada će se i nove preporuke Svjetske banke držati kao pijan plota«, strahuje Kuba. Vlada je po diktatu nedavno već smanjila plaće, ističe, a kako odbija pregovore o plaćama, sindikatima prijeti marginalizacija. Da će Vlada ići đonom uz potporu Svjetske banke, Kuba vidi i u tome što se u javnim službama vjerojatno neće isplatiti jubilarne nagrade.

U Studiji se, navodi predsjednik Matice sindikata, predlaže niz mjera za sustav obrazovanja za koji se troši svega 3,6 BDP-a, što je znatno manje nego u tranzicijskim zemljama. Svjetska banka nije otkrila višak zaposlenih i traži veće ulaganje u obazovanje (do šest posto BDP-a), ali taj novac neće ići u plaće.

Čelnici Matice naglašavaju da plaće u javnim službama nisu previsoke, a nekorektno je što Svjetska banka uspoređuje Hrvatsku po obrazovanosti sa zapadnim, a po plaćama s tranzicijskim zemljama. VSS javni službenik početnik sada prima istu plaću kao SSS radnik u privredi. U zapadnim zemljama plaće u javnom sektoru veće su 10 do 25 posto od prosječnih, a u tranzicijskim su niže za 10 (Češka) do 50 posto (Rusija).

Javna potrošnja je previsoka, kaže Ribić, no to je zato što Vlada kasni s mirovinskom i zdravstvenom reformom pa ta dva fonda iz proračuna odnesu 30 milijardi, a 1,8 milijardi otišlo je na pokriće gubitaka javnih poduzeća. Vlada je, dodaje, neodlučna i u rezanju troškova vojske, policije i branitelja pa zato sav teret odricanja prevaljuje na plaće.

»Na vlasti su ljudi koji nisu osposobljeni parirati MMF-u i Svjetskoj banci. Kako nema svoj ekonomski program, Vlada nekritički slijedi njihovu neoliberalnu koncepciju, što bi za Hrvatsku moglo biti pogubno«, ističe Ribić.

Ljubinka Marković