Vjesnik: 17. 07. 2001.

Željko Glavan: »HSLS treba sve trezvene liberalne glave«

Svojim glasom nisam glasovao protiv koalicijske Vlade jer se glasovalo o odnosu prema Haagu. Većinsko mišljenje u HSLS-u je da zbog ovog pitanja ne treba narušavati vladajuću koaliciju. Niti će ona biti narušena, niti će pasti, kaže Glavan

ZAGREB, 16. srpnja - Jedan od četvorice liberala koji u Saboru nisu dali povjerenje Vladi je i Željko Glavan, član Malog vijeća HSLS-a koji dolazi iz Rijeke, odnosno Primorsko-goranske županije.

• Zašto ste glasovali suprotno većini liberala?

- Svatko ima svoju savjest i nju slijedi. Ne kažem da je moja savjest bolja ili gora od savjesti mojih stranačkih kolega, nego da postoje trenuci kada ne morate slijediti stav stranke. Prema mom sudu, »izvanrednost« koja je u javnosti stvorena samo je pojačala frustracije, stvorena je psihoza koja je utjecala na čitavu priču. Osim toga, obrazloženje s kojim je Vlada izašla pred nas tako je intonirano da se stjecao dojam kako se ne traži povjerenje za Vladin program, nego samo za onaj dio koji se tiče podizanja haaških optužnica i izručenja hrvatskih generala Haagu.

Iz premijerovog izlaganja bilo je jasno da u optužnicama ima elemenata iz kojih proizlazi da je Hrvatska planirano protjerivala Srbe iz krajine. Prihvatiti takvu optužbu značilo bi optužiti ne samo generale, već cijelu Hrvatsku za etničko čišćenje. Za mene je to neprihvatljivo. Upravo nas se na taj način gura na Balkan, jer ako prihvatimo takve političke kvalifikacije, prihvaćamo i tezu da se u Hrvatskoj vodio građanski, a ne obrambeni i oslobodilački rat. To je za svakog Hrvata neprihvatljivo. I tako nam je, zapravo, Vlada ponudila izbor: otići na Balkan, ili tako što ćemo dobiti sankcije, ili tako što ćemo prihvatiti tako formulirane optužnice. U svakom slučaju, ostaješ na Balkanu. Je li to izbor?!

• Svojim ste glasovanjem praktički glasovali protiv vladajuće koalicije. Hoće li ona opstati?

- Nisam glasovao protiv koalicijske Vlade jer se glasovalo o odnosu prema Haagu. Većinsko mišljenje u HSLS-u je da zbog ovog pitanja ne treba narušavati vladajuću koaliciju. Niti će ona biti narušena, niti će pasti.

• Jeste li iznenađeni što je premijer Račan dobio neočekivano veliku parlamentarnu podršku?

- Glasovanje u Saboru pokazalo je da koalicijska Vlada uživa većinsku podršku i da parlamentarna većina ne želi u ovom trenutku parlamentarne izbore.

• Premijer Račan pokazao se velikim majstorom političke taktike, tražeći baš u ovom trenutku povjerenje. Riskirao je i profitirao.

- Odlično je procijenio političku situaciju i odnos snaga! Time je proširio manevarski prostor Vladi koja sad ima većinski mandat da i slučaj s Haagom riješi onako kako je započela.

• Znači li to da će ministri i ostali dužnosnici u izvršnoj vlasti iz redova HSLS-a ostati na svojim mjestima, makar su stranci dali mandate na raspolaganje?

- Stranačka tijela moraju o tome odlučiti, ali nakon glasovanja u Saboru ostavke postaju bespredmetne. Bilo bi čudno da ih Račan sad prihvati. No nitko neće osporavati pravo ministrima i ostalim dužnosnicima da, ako hoće, ostavke pretvore u neopozive.

• Je li glasovanje članova HSLS-a pokazalo pravi odnos snaga u toj stranci, odnosno da se većina ipak ne slaže sa stavom Dražena Budiše?

- Ne može se samo na osnovi glasovanja procjenjivati stanje u stranci. Većini zastupnika iz HSLS-a ipak je bilo najvažnije da se, makar kratkoročno, očuva politička stabilnost Hrvatske. Ja sam odlučivao misleći na dugoročne ciljeve. I dalje smatram da će izručenje hrvatskih generala Haagu izazvati dodatne frustracije i da će ubrzati i produbiti političke podjele među građanima. U tom pogledu, mislim kao Budiša.

• Hoće li četvorica liberala snositi stranačke sankcije zbog svog glasovanja?

- Zašto?! Ni neki naši ministri nisu postupali u skladu sa stranačkim odlukama, pa zašto bi morali zastupnici?! HSLS-u trebaju sve raspoložive trezvene glave, ne trebamo se nikoga olako rješavati.

• Hoće li doći do definitivnog raskola u HSLS-u?

- Ne. Ovo jest ružna epizoda u životu naše stranke, ali je iza nas. HSLS će prevladati ovaj trenutni »stres«. Odlazak predsjednika u ovakvom trenutku uzdrmao bi svaku stranku, no to ne znači da će doći do raskola. Nadam se da smo iz ovih događaja ponešto naučili i da se bliži trenutak kad će se o strateškim pitanjima morati postizati nacionalni konsenzus svih bitnijih političkih čimbenika. Moramo učiti od nekih država u svijetu, posebno Izraela, kako bismo bili jaki prema van i borili se za toliko željenu poziciju u Europi u kojoj jesmo i u kojoj ćemo uvijek biti.

Aleksa Crnjaković