Vjesnik: 17. 07. 2001.
Genova pod opsadom, stanovnici bježe iz grada
U Genovu je stiglo 15.000 policajaca iz cijele Italije / Gradonačelnik pozvao Genovljane da ne bježe iz grada nakon što ih je više od 100.000 otišlo na »neplanirani odmor«
RIM, 16.srpnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Četiri dana prije početka sastanka na vrhu G-8 u Genovi, dolazi prva ozbiljna prijetnja iz socijalnih centara: »Blokirat ćemo sve vlakove koji povezuju sjever s jugom zemlje i u kojima se voze poslovna gospoda. To je naš odgovor na vladinu odluku da zatvori kolodvor Brignole u Genovi«, izjavljuje Luciano Muhlbauer, jedan od glasnogovornika mreže za globalna prava. Odluku talijanske vlade je nazvao »kontraproduktivnom i provokantnom«. Nešto malo mekši u svojim stavovima su u Genovskom socijalnom forumu.
Zatvaranje glavnog kolodvora Brignole od osam sati u srijedu do 24 sata u nedjelju izazvalo je pometnju u planiranom dolasku pripadnika antiglobalizacijskih organizacija, a 19. i 20. srpnja zabranjen je i promet autoputom iznad Genove, kao što je blokiran i morski saobraćaj na dvije milje od obale. Organizatori Genovskog socijalnog foruma su se dosjetili i iznajmili specijalne autobuse za prijevoz mladih demonstranata prispjelih iz svih krajeva svijeta. Više od 3000 dobrovoljaca radi na smještaju »neželjenih« posjetilaca.
Čelnici svih antiglobalizacijskih pokreta sastali su se u nedjelju da odrede zajedničku strategiju za nastup u Genovi. Smatraju da je lukavi potez talijanske vlade, koja je već unaprijed podijelila prosvjednike na »dobre« i »loše«, bio pokušaj razdora među njima što nije uspjelo. Socijalni centri i sindikalna organizacija Cobas nisu spremni na bilo kakve pregovore, a prijete nemirima na graničnom prijelazu Ventimiglia gdje je petnaestorici njihovih članova zabranjen ulazak u Italiju.
Doveli su i 20 odvjetnika da objasne međunarodno pravo graničnim policajcima koji su zabranili ulaz »nepoželjnima«. Baski su na prvom mjestu liste osoba kojima je zabranjen ulazak u Italiju za vrijeme sastanka G-8.Za to vrijeme u Genovu je stiglo 15.000 policajaca iz cijele Italije. Raspoređeni su na svim logistički značajnim mjestima, od luke, kolodvora, aerodroma do glavnih ulica. Šef talijanske policije Gianni de Genaro je čak razdijelio dokument sa detaljnim uputama policijskim snagama kako da reagiraju. Prva rečenica je: »Nisu svi koji manifestiraju neprijatelji.« Zatim slijedi upozorenje da »ne smiju ni na koji način provocirati prosvjednike«. Trebaju biti tolerantni, ignorirati uvrede. »Vaš zadatak je da osigurate nesmetano odvijanje sastanka G-8«, piše na početku dokumenta.
Međutim stanovnici Genove nemaju puno povjerenja u mirni razvoj događaja u njihovom gradu.
Već ih je 100.000 (što je šestina pučanstva) napustilo svoje domove i zaputilo se na neplanirani odmor. Ne žele ostati u gradu u kojem će obična kupovina kruha postati prava avantura. Da ne pričamo o odlasku u drugi dio grada, prelaženje svih kontrolnih punktova gdje će policija tražiti dokumente, ili se naći usred maskiranih demonstranata. Malo tko se osvrnuo na panični vapaj gradonačelnika Genove koji je pozivao građane da »ne bježe iz svog grada, već da ostanu i hrabro podnesu poneku neugodnost«. Prvi koji se nisu složili sa gradonačelnikovom izjavom »Spokoj i smirenost nije sve što se ima u životu«, bile su osobe iz spektakla kao što su Beppe Grillo, Gino Paoli, koji su uzeli odmore pola mjeseca prije planiranog datuma i odlučili pratiti događaje u Genovi preko tv ekrana.
Sanja Mihaljinac