Vjesnik: 19. 07. 2001.
Vojne vježbe generalna proba za uhićenje Karadžića
Procjenjuje se da će Karadžić doći prvi na red jer ga je, navodno, lakše uhititi nego generala Mladića
MOSTAR, 18. srpnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Je li SFOR-ova velika vježba pod kodnim imenom »Kerber«, koja je u srijedu počela na jugoistoku BiH, samo rutinska provjera sposobnosti pripadnika Višenacionalne divizije Jugoistok sa sjedištem u Mostaru ili pak generalna proba, možda čak i sama akcija uhićenja bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića?
O tomu su se proteklih dana mogle pročitati proturječne informacije, počevši od natpisa u crnogorskom »Danu«, preko članaka objavljenih u bosansko-hercegovačkim medijima, koji se bave tim, posebice nakon uhićenja Miloševića, iznova aktualiziranim pitanjem. Iako se svi ne slažu oko toga je li prošli tjedan već bilo pokušaja Karadžićeva uhićenja i krije li se Karadžić trenutačno u Crnoj Gori ili negdje na prostoru između Rudog, Čajniča, Višegrada i Foče u Republici Srpskoj, nema nikakve sumnje da je na djelu strahovit medijski pritisak glede uhićenja paljanskog psihijatra.
Šest godina nakon potpisivanja Daytona, Radovan Karadžić i Ratko Mladić još uvijek su na slobodi, a sada je, u tomu se slažu gotovo svi bosansko-hercegovački političari i predstavnici međunarodne zajednice, definitivno stigao trenutak za njihovo uhićenje. Pritom se procjenjuje da će Karadžić doći prvi na red jer ga je, navodno, lakše uhititi nego generala Mladića.
Banjolučke Nezavisne novine tako pišu da je SFOR-ova vježba »Kerber« na jugoistoku BiH od 18. do 21. srpnja zapravo samo paravan iza kojeg treba izvršiti Karadžićevo uhićenje. U takav rasplet uvjeren je, primjerice, i visoki dužnosnik Stranke nezavisnih demokrata Stanislav Čađo koji za posljednja medijska događanja oko Karadžića drži da je riječ o »probnim balonima koji sliče na medijsku pripremu terena da se napravi neki posao, za koji vjerujem da će se dogoditi u skoroj budućnosti«.
I Sead Avdić, predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH uvjeren je da su stvoreni svi preduvjeti za Karadžićevo uhićenje te da »samostalne policijske snage u RS uz pomoć SFOR-a trebaju ovih dana uhititi zločinca«.
Za Rasima Kadića, lidera bosansko-hercegovačkih liberala »nelogično je da Milošević bude u Haagu, a njih dvojica (Karadžić i Mladić) na slobodi« te drži kako je za građane BiH važno što je u Haag otišao Milošević, »ali da je još važnije da odu Karadžić i Mladić«. Pritom, ističe nadalje Kadić, »temeljno je pitanje ima li Ivanić snage uhititi Karadžića, pomoći uhićenju, a da to politički preživi i da dio srpskog naroda koji mu vjeruje povede naprijed, ali bez zločinaca i bez hipoteke prošlosti«. S tim razmišljanjem vjerojatno će se mnogi složiti jer, uz Karadžićevo (i Mladićevo) uhićenje, što se gromoglasno najavljuje ovih dana, dobri poznavatelji ovdašnjih prilika skloni su ustvrditi da pritom Srbi u BiH moraju i dobiti lidera koji ima snage sudjelovati u Karadžićevu uhićenju, a da pritom ne bude zbačen u nekoj parlamentarnoj izbornoj proceduri, već da bude prihvaćen kao novi lider.
Mario Marušić