Vjesnik: 25. 07. 2001.

»Borba za more tek počinje«

Tamo gdje tko ribari ribarit će i dalje, tvrdi predsjednik Mesić / No istarski ribari tako ne misle, posebno onih 130 iz Umaga i Savudrije, koje predvodi Daniele Kolec / Ribarski će gnjev u četvrtak pokušati stišati župan Jakovčić, koji će im pokušati objasniti što tko dobiva sporazumom i zašto bi ga istarski ribari trebali podržati, ili mu se barem ne protiviti, iako su uvjereni da će izgubiti 10 do 15 milja mora gdje love kvalitetnu ribu

PULA, 24. srpnja - »Ribari će ribariti gdje su i dosad ribarili. Nikomu ništa nije zabranjeno, nikomu ništa nije oduzeto. I u tom smislu mislim da su rješenja dobra«. Tako je, nakon razgovora sa slovenskim predsjednikom Kučanom, predsjednik Mesić pojasnio »ribarsko pitanje« u hrvatsko-slovenskom sporazumu o granicama. Na upit da pojasni budućnost ribarenja uz Piranski zaljev - i činjenicu da je upravo on tražio da u razgovorima sudjeluje istarski župan Ivan Jakovčić, procijenivši da će ribarenje biti »tvrd orah« na putu do ratifikacije sporazuma - hrvatski je predsjednik dodao: »Tamo gdje tko ribari ribarit će i dalje. Slovenija ima vodeni put, ona ima prolaz, produženo je otvoreno more slovenskog teritorijalnog mora, a ribarit će svatko tamo gdje je i do sada ribario. Nitko nije ugrožen«.

Istarski ribari, međutim tako ne misle, posebice onih 130 iz Umaga i Savudrije, koje predvodi Daniele Kolec. Oni su se usprotivili promjenama granica u Piranskom zaljevu i ratifikaciji malograničnog sporazuma sa Slovenijom. S tim su stavom upoznali i Jakovčića, a prije toga su bezbrojna pisma, kaže Kolec, poslali Vladi, ministarstvima vanjskih poslova, poljoprivrede i evropskih integracija. Za razliku od Mesića, Kolec tvrdi da je ugrožena egzistencija 350 obitelji istarskih ribara i da ne vidi koji su to viši državni interesi ispred njihovih.

»Ne odustajemo ni milimetra od naših zahtjeva i za njih ćemo se boriti. Za petak smo sazvali Sekciju ribara Bujštine na kojoj ćemo izglasati nepovjerenje predsjedniku ceha istarskih ribara Danilu Skoku, koji podržava sporazum. On je daleko od Piranskog zaljeva, ne živi s našim problemima, samo govori o prednostima. S njegovim se stavom ne slažemo od 1997., otkako je aktualna ratifikacija malograničnog sporazuma, kojeg je on podržao kao tadašnji predsjednik ceha hrvatskih ribara. S njim se ni tada nije slagala većina istarskih ribara«, kaže Kolec.

Ribarski će gnjev u četvrtak pokušati stišati župan Jakovčić, koji će im pokušati objasniti što tko dobiva sporazumom i zašto bi ga istarski ribari trebali podržati, ili mu se barem ne protiviti, iako su uvjereni da će izgubiti 10 do 15 milja gdje love kvalitetnu ribu. Kad smo Kolecu prenijeli Mesićev stav, uzvratio je: »Velik je Mesić ribar! Nema pojma o našim problemima, o tome s nama dosad nitko nije razgovarao. Mesić nije ribar kao što ja nisam političar!«

Pritom Kolec pojašnjava kako će se ratifikacijom malograničnog sporazuma 30 profesionalnih slovenskih ribarskih posada i 11 dopunskih spustiti sve do Limskog kanala, »a istarskim ribarima ne znači ništa papirnata mogućnost da u Slovenskom primorju prodaju ribu bez carine. Tko će ploviti tih dodatnih 10 milja i riskirati na njihovom području konkurirarti slovenskim kolegama«, uzvraća Kolec.

U novoj situaciji, naime, većina istarskih ribara vjeruje da su Slovenci prošli neusporedivo bolje. Pritom ističu da će slovenski ribari, nakon ratifikacije malograničnog sporazuma iz 1997., dobiti tri puta veću morsku površinu za ribarenje nego što je njihovo ukupno more! Istodobno, zbog novog koridora koji presijeca hrvatske teritorijalne vode na granici s talijanskim, ostaju bez izravnog i nesmetanog pristupa 15 milja širokom pojasu, gdje su dosad lovili bijelu i plavu ribu, »morsku divljač« i školjke. Strahuju da bi u novonastaloj situaciji te ribarske »pošte« mogle postati jednako dostupne i talijanskim ribarima koji su se tamo i dosad zalijetali, bez obzira na rizik. Zato su i najavili da borba za ribarske »pošte« i more tek počinje!

Stoga je jasnije zašto je Mesić tražio da, u razgovoru s kolegom Kučanom, sudjeluje i župan Jakovčić, koji je očito procijenio da je sad izvrstan trenutak za novu rundu pregovora s državnim vrhom o ustupcima županijskoj autonomiji (statut), a možda i za povratak IDS-a u Vladu. Predsjedništvo IDS-a podržalo je granični sporazum, uz naznaku da će od obiju vlada tražiti dopunu nizom točaka, da »život uz granicu bude normalan i dostojanstven«.

Esuli traže reviziju Osimskog sporazuma

Federacija esulskih udruga je, u povodu sporazuma o granicama između Slovenije i Hrvatske, obnovila zahtjev talijanskoj vladi za revizijom Osimskog sporazuma iz 1975. glede granica na moru. Pritom tvrde da je popustljiva talijanska ljevica činila ustupke Sloveniji i Hrvatskoj, pa se od Berlusconijeve desno umjerene vlade očekuje puno razumijevanje za talijanske nacionalne interese na moru ispred Tršćanskog zaljeva.

Esuli, koji su zatražili i razgovor s talijanskim ministrom vanjskih poslova, tvrde da je Osimskim sporazumom na moru povrijeđena, na štetu Italije, Ženevska konferencija iz 1958. i da je 1975. Jugoslaviji ustupljen trokut mora ispred Trsta. Zato, prema tvrdnjama tajnika Federacije esula Silvija Stefanija, trpi tršćanska luka.

Esuli i njihovi čelnici, međutim, kao da zaboravljaju da su Hrvatska, Slovenija i Italija lani potpisale Memorandum o zoni odvojene plovidbe, kojim je za brodove koji plove prema Trstu definiran ulazni koridor kroz hrvatske vode, a izlazni je kroz talijanske.

Mirko Urošević