Večernji list: 26. 07. 2001.

PREMA JUČER OTPEČAĆENOJ OPTUŽNICI

Optužen za ubojstva civila i razaranje sela u Medačkome džepu

Optužnica je dopunjena poimeničnim popisom 21 ubijenog civila i dvojice vojnika

General Hrvatske vojske Rahim Ademi, privremeni zapovjednik i najviši vojni dužnosnik na području Like u rujnu 1993. godine, optužen je za ratne zločine - tešku povredu ratnoga i humanitarnoga prava - jučer otpečaćenom optužnicom Haaškoga tribunala za ratne zločine.

Optužnica je zaključena 21. svibnja ove godine, a potpisala ju je glavna tužiteljica Carla del Ponte. Ademi se tereti s pet točaka: za progon srpskog stanovništva u Medačkome džepu, zločine protiv čovječnosti i povredu prava i običaja rata radi ubijanja civila. Optužnici je dodana lista 21 civila, uglavnom starijih žena (s navedenim uzrocima smrti) i dvojice vojnika. Slijede pljačka imovine i uništavanje naselja. Ademi je, prema optužnici, odgovoran kao osoba koja je "igrala središnju ulogu u razradi, planiranju, naređivanju i/ili izvršenju hrvatskih vojnih operacija u Medačkome đžepu", a koje su rezultirale i ratnim zločinima. Tereti ga se da je odgovoran kao zapovjednik područja zato što nije spriječio nasilje niti kaznio počinitelje ratnih zločina. Optužnicu prati obrazloženje - nazvano dodatnim činjenicama - kojima Tužiteljstvo rekapitulira događaje.

Stradalo 38 civila

Okviri za optužnicu su sljedeći - Medački je džep područje "četiri do pet kilometara široko i pet do šest kilometara dugačko, s naseljima Divoselo, Čitluk i, dijelom, Počitelj te brojnim zaselcima". "Smješten je unutar samoproglašene Republike Srpske Krajine". Riječ je o ruralnome kraju naseljenom sa 400 srpskih civila.

Optužnica kreće od višestranačkih izbora 1990. godine i proglašenja nezavisnosti RH u lipnju 1991, "nedugo uoči toga datuma izbio je oružani sukob hrvatskih Srba i hrvatskih snaga". Navodi se da je hrvatska Vlada u rujnu izjavila kako "trećinu zemlje kontroliraju hrvatski Srbi i JNA".

Kako piše u optužnici, u prosincu 1991. godine "Skupština srpske autonomne oblasti Krajina, zajedno sa Srbima iz drugih područja Hrvatske službeno je proglasila nezavisnost od Hrvatske i formirala RSK, koja je imala vlastitu vojsku, Srpsku vojsku Krajine (SVK)". Potom se navodi da nakon Vanceova plana u područje ulazi UNPROFOR, optužnica ističe UNPA zone (područja zaštićena UN-ovim snagama) te dijelove izvan sektora, nazvane "pink zones", što je bio i Medački džep.

"Hrvatski napad na Medački džep" je, prema optužnici, počeo granatiranjem rano ujutro 9. rujna 1993. godine. U akciji su sudjelovale postrojbe HV-a iz Operativnoga područja Gospić, "uključujući 9. gardijsku brigadu i 118. domobransku postrojbu te postrojbe Specijalne policije". Nakon dvodnevnih borbi, snage su preuzele nadzor nad selima. Uslijedili su vojni i politički pregovori vlasti Hrvatske i RSK kako bi se vatra prekinula, a Hrvati povukli iz tog područja. Rezultat pregovora je sporazum potpisan 15. rujna (general Novaković uime "Krajine" i general Stipetić uime RH). Hrvatske su se snage iz Medačkoga džepa povukle u 18 sati 17. rujna. Za operacije je stradalo 38 lokalnih civila, uglavnom starijih žena.

Spaljene kuće

U optužnici se navodi da su spaljene 164 stambene zgrade i 148 staja i gospodarskih zgrada, "glavnina objekata" je uništena eksplozivom i vatrom, a "nakon tog su hrvatske snage preuzele nadzor". "Većina uništenja dogodila se od potpisivanja prekida vatre 5. rujna do potpunog povlačenja hrvatskih snaga u 18 sati 17. rujna 1993.". U tome su razdoblju, kako se navodi u optužnici, zgrade pljačkali vojnici i osobe u civilnoj odjeći, "pod nadzorom hrvatskih snaga".

"Posljedica tih rasprostranjenih i sistematskih nezakonitosti za hrvatske vojne operacije Medački džep su razorena sela, čime su srpskoj populaciji uskraćeni domovi i sredstva za život", završava optužnica.

DEN HAAG Lada Stipić Niseteo