Večernji list: 28. 07. 2001.

SLUČAJ DOLJANI

NAKON ODLUKE O OBUSTAVI POSTUPKA PRED ŽUPANIJSKIM SUDOM U MOSTARU, SLUČAJ DOLJANI PONOVO PRED HAAŠKIM SUDOM

Ubojice iz Doljana još na slobodi

MOSTAR - Nakon odluke Županijskog suda u Mostaru da se obustavi postupak u slučaju Doljani, kada su na današnji dan pripadnici Armije BiH ubili i masakrirali 42 Hrvata,zbog navodnog nedostatka dokaza, cijeli istražni postupak ponovo je preseljen u institucije Haaškog suda. Takav razvoj događaja uslijedio je nakon što je županijski tužitelj Mirsad Resulović jednostrano zbog navodnog nedostatka dokaza prekinuo istražni postupak. Tada su članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata općine Jablanica-Doljani revoltirani sudskim presedanom službeno zatražili smjenu županijskog tužitelja te preispitivanje rada suca Županijskog suda u Mostaru Reufa Zaimovića. Smatrajući takvu odluku isključivo političkom, članovi udruga tražili su i od međunarodne zajednice, Ureda OHR-a hitnu intervenciju kako bi se ovaj sudski presedan ispravio. Očito su medijski pritisci kao i oni članova udruga proisteklih iz Domovinskog rata te Ureda OHR-a urodili plodom. Naime, ovih se dana županijski tužitelj Resulović odlučio Haaškom sudu poslati nove proširene dokaze o genocidu nad Hrvatima u Doljanima. Sudski rasplet pred Županijskim sudom u Mostaru pratili su i članovi Haaškog suda te međunarodnih organizacija što su nam potvrdili i članovi obitelji stradalih.

"Županijski tužitelj ovih dana poslao je na adresu Haaškog suda 14 novih iskaza svjedoka koji ranije nisu poslani, pa je i Haaški sud istražni postupak zbog nedostatka dokaznog materijala pravilima b-puta vratio na Županijski sud u Mostaru. Sada su novi, prošireni dokazi u institucijama Haaškog suda. Očekujemo stoga odgovor iz Haaga kako će se voditi sudski postupak u slučaju Doljani", kazao nam je predsjednik Kaznenog odjela Županijskog suda u Mostaru Mladen Jurišić.

Tu informaciju potvrdio je i predsjednik Županijskog suda u Mostaru Častimir Mandarić koji je i osobno bio nezadovoljan radom županijskog javnog tužitelja. Do javnog tužitelja Mirsada Resulovića i njegove izjave jučer nismo mogli doći jer je na godišnjem odmoru. Inače, Haaški sud je 1999. godine zajedno sa svojim istražiteljima posljednji put proveo istražne radnje u slučaju Doljani gdje su na današnji dan ubijena i masakrirana 42 Hrvata. Prema tvrdnjama članova obitelji poginulih, svi organizatori ove akcije predvođeni zapovjednikom specijalne diverzantske skupine Bećirom Behremom još su na slobodi. Prema iskazima preživjelih svjedoka, slike masakra u Doljanima bile su emitirane i na lokalnoj televiziji Jablanica, kada su javno upućene pohvale i čestitke pripadnicima Armije BiH za obavljenu akciju. Sud raspolaže i tim materijalom koji će, uz još tisuće pisanih dokumenata, izjava svjedoka i videozapisa možda napokon razlučiti detalje oko masakra u Doljanima 28. srpnja 1993. godine.

Z. Jurilj